یکی از شکایات مهم در هنگام رشد کیوی عدم گل دادن آن است. این چالش برای باغدار باعث عدم تولید و یا کاهش محصول خواهد شد در نتیجه باعث هدر رفتن هزینه و اتلاف وقت برای او خواهد شد.بنابراین دانستن اینکه چه شرایطی باعث می شود درخت کیوی شکوفه نداده و بار ندهد برای تولیدکننده مهم است. این مقاله به طور کلی به موضوع علت گل ندادن درخت کیوی اشاره کرده است.

ویژگی های درخت کیوی

کیوی گیاهی دوپایه است یعنی درخت های کیوی به هم نیاز دارند. کیوی دارای گل های نر یا ماده است، اما نه هر دو، بنابراین بدیهی است که برای تولید میوه به گیاه نر نیاز دارید. در واقع، نر می تواند تا شش درخت ماده را بارده کند. علاوه بر این، درخت های کیوی می توانند 50 سال یا بیشتر زنده بمانند، اما شروع تولید آن ها کمی زمان می برد. آنها ممکن است در سال سوم و به طور قطع در سال چهارم خود چند میوه به بار آورند، اما برای یک محصول کامل حدود هشت سال طول می کشد.

علت گل ندادن درخت کیوی

ساقه ها و برگهای زیبای قلبی شکل که مخملی به نظر می رسند ،و به رنگ سبز غنی هستند و گلهای سفید و شیری رنگی دارد که پس تبدیل به میوه از بین می روند.

بیشتر بخوانید: کود پتاس بالا برای مرکبات

گرده افشانی و تکثیر کیوی

گلها در اوایل تابستان به رنگ سفید یا شیری هستند.  این گلها علی رغم داشتن بوی خوش ، به خاطر نداشتن شیره و شهد برای زنبورهای عسل جذاب نیستند بنابراین گرده افشانی برای کیوی دشوار خواهد بود.

البته می توان آنها را به میزان کوچکتر بوسیله باد گرده افشانی کرد. گرده افشانی دستی نیز می تواند به تولید میوه و همچنین کیفیت آن  کمک کند. ساده ترین راه برای انجام این کار ، گرفتن تعداد انگشت شماری از گل های نر و مسواک زدن آنها بر روی درختان ماده به صورت  یک به یک است. گلهای نر مورد استفاده برای این منظور نباید بیش از 2/3 روز قدمت داشته باشند زیرا پس از آن هیچ گرده مفیدی ندارند. گلهای ماده معمولا به مدت یک هفته به گرده پذیر هستند.

شرایط کاشت کیوی

کیوی ها را می توان در هر زمان از سال کاشته کرد اما آذر و دی بدترین ماه ها هستند ، مگر اینکه شما یک منطقه مخصوص محافظت شده داشته باشید یا مایل به کاشت در یک گلخانه باشید که در این صورت اهمیتی نخواهد داشت. کیوی های کاشته شده در طول فصل رشد ، برای چند هفته پس از کاشت به آبیاری بسیار منظم نیاز دارند تا مطمئن شوند که آنها به خوبی ایجاد می شوند. آنها باید به سرعت رشد زیادی ایجاد کنند ، بنابراین شما باید اطمینان حاصل کنید که گیاه از منابع لازم برای حمایت از این رشد برخوردار است

چه عواملی باعث گل ندادن کیوی می شوند؟

مجموعه ای از عوامل محیطی و شرایط کشت سبب کاهش رشد و عدم گل دهی درخت خواهد شد که در ادامه به بررسی این عوامل می پردازیم.

علت گل ندادن درخت کیوی

هرس نادرست و نامناسب کیوی

بطور کلی عمل هرس کردن برای افزایش دسترسی کل درخت به نور کافی و اکسیژن لازم است همچنین هرس کردن شاخه های اضافی باعث تحریک درخت برای باردهی بیشتر است. درخت کیوی رشد بالایی دارد و می تواند به سرعت به دور سیم هایی که برای نگهداشتن آن قرار داده شده بپیچد اما این سیم ها ممکن است به داخل تنه درخت فرو رفته و باعث خشک شدت شاخه و یا درخت شوند برای جلوگیری از این حادثه باید هر چند روز یکبار درخت را بررسی کرده و شاخه های جانبی آن هرس شوند‌.

شرایط آب و هوایی برای کیوی

شرایط آب و هوای مناسب از دیگر عوامل مهم برای رشد مناسب کیوی است هوای خیلی گرم و یا خیلی سرد برای رشد کیوی مضر است.

در حالی که کیوی ها در زمستان بسیار سرسخت هستند ، در هنگام ورود به فصل رویش برگها یعنی بهار بسیار مستعد ابتلا به یخبندان هستند و این باعث می شود که آنها را برای این امر بازگردانند

در طول زمستان ، کیوی  می تواند منهای 7 یا 8 درجه یخبندان را تحمل کند ، دمایی بیشتر و سردتر از این دما  می توانند به درخت آسیب بزند ، بنابراین اگر شرایط بسیار سرد شود ، می توانید در ابتدای زمستان تنه اصلی را با پشم گوسفند یا یک ماده مشابه پوشش دهید. و به هر حال بهتر است قبل ار کاشت از شرایط کلی آب و هوای منطقه مطلع شوید

خاک نامناسب کشت کیوی

اگر خاکی که کیوی درون آن کاشته شده ضعیف و فاقد مواد و عناصر مغذی مورد نیاز گیاه باشد باعث می شود که باز هم شاهد گل ندادن درخت کیوی باشیم در این شرایط برای جبران قوت لازم خاک باغدار مجبور به استفاده از کود های حاوی عناصر مغذی مورد نیاز خواهد شد. خاک شنی حاوی هوروس کافی و همچنین استفاده از کودهای دامی و ماسه بادی نیز نتایج خوبی به دنبال خواهد داشت.

علت گل ندادن درخت کیوی

وجود آفات و بیماری

یکی دیگر از مواردی که نیاز به دقت و پیگیری زود هنگام دارد ، بررسی گیاه از لحاظ داشتن آفت و یا بیماری در آن است.  منظور از آفت و بیماری وجود انواع کنه به خصوص عنکبوتی، انواع مورچه و کرم های جنگلی وسایر عوامل بیماری زایی است که علاوه بر تاثیر گذاشتن بر روی سلامت درخت به داخل میوه نفوذ کرده و باعث پوک شدن بافت داخلی میوه خواهند شد.

بیشتر بخوانید: کود پتاس بالا مناسب هلو

نقص در عمل گرده افشانی

همانطور که پیش تر درباره ی عمل گرده افشانی توضیح دادیم ، باید اضافه کنیم که درست انجام نشدن این عمل می تواند علت گل ندادن درخت کیوی باشد. علاوه بر این دلایل دیگری برای گل ندادن درخت وجود دارد. برای جلوگیری از این ضرر و بطور کلی به علت دشوار بودن عمل گرده افشانی کیوی پایه های نر و ماده آن را نزدیک به هم می کارند. و در مواردی حتی با استفاده از روش های دستی به گرده افشانی گیاه کمک می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *