سماق، یک درختچه بومی کم رشد است که به دلیل سازگاری با بسیاری از انواع خاک، شرایط مرطوب یا خشک، مراقبت آسان و جلوگیری از فرسایش در دامنه‎ها، ارزش زیادی دارد. این ماده اغلب در میانه‎های بزرگراه، در پارک‎ها یا به عنوان پایه ای در اطراف ساختمان‎های تجاری دیده می شود. نوع معمولاً کاشته شده آن، نوع  “Gro-low” است که دارای رنگ پاییزی خوبی است و معمولاً به جای ارتفاع 3-5 فوت، حدود 2 تا 3 فوت طول دارد. در این راستا به منظور شناخت بیشتر این گیاه، می‎خواهیم بدانیم عوامل موثر در رشد درخت سماق کدامند؟

موادر حائز اهمیت در بررسی عوامل موثر در رشد درخت سماق

درخت سماق، شامل حداقل 250 گیاه مختلف است که از نظر ارتفاع و شکل متفاوت است. همچنین بسته به میزان رشد، تفاوت قابل توجهی دارند. سماق‎ها معمولاً به صورت های مختلف عملکرد دارند، اگرچه گونه هایی با رنگ پاییزی خوب و شکل‎های جذاب، بهترین عملکرد را از خود نشان می دهند.

برخی سماق‎ها خیلی سریع رشد می‎کنند، در حالی که برخی دیگر به آرامی رشد می‎کنند. سماق آفریقایی درختی است که در حال رشد سریع و مقاوم است، بالاخص در زمستان ها. از طرف دیگر، سماق معطر درختچه‎ای با بافت متوسط ​​و سرعت رشد آهسته است، بومی جنوب شرقی کانادا و شمال شرقی ایالات متحده است و در زمستان‎ها، این سماق در هر فصل رشد، گاهی بیشترین رشد و گاهی کم ترین رشد را داراست.

در حالی که بسیاری از سماق‎ها درختی هستند، برخی به صورت بوته ای رشد می کنند و برخی دیگر نیز می‎توانند به صورت هر دو رشد کنند. به عنوان مثال سماق آفریقایی معمولاً درخت بلندی است که می‎تواند تا 25 فوت رشد کند و معمولاً 50 تا 100 سال عمر کند. سماق استاغورن یک درختچه یا درخت علف هرز با سرعت رشد سریع است. این گیاه، دارای یک تاج سر صاف است و می تواند بین 15 تا 25 فوت رشد کند. سماق معطر درختچه ای است که فقط به 6 یا 10 فوت می‎رسد.

نحوه استفاده از درخت سماق در باغ تا حد زیادی به عادت رشد آن بستگی دارد. به عنوان مثال، سماق استاگورن که به راحتی بوته می‎زند، مانند سماق معطر، عملکرد رشد خوبی ایجاد می‎کند. این سماق ها، همه برگ ریز  هستند، همچنین می‎توانند برای رنگ پاییزی استفاده شوند. سماق آفریقایی که همیشه سبز است، دارای تراکم برگ متوسطی است و بنابراین می‎توان از آن به عنوان درخت سایه در تمام طول سال استفاده کرد.

عوامل موثر در رشد درخت سماق

الزامات رشد در درخت سماق

اکثر سماق‎ ها خاصیت انتخابی ندارند و طیف وسیعی از شرایط رشد را تحمل می‎کنند. آنها در آفتاب کامل تا سایه جزئی، رشد می‎کنند. آنها طیف وسیعی از انواع خاک را تحمل می‎کنند. برخی مانند درخت سماق آفریقایی، حتی در برابر شرایط خشکسالی، تحمل بالایی دارند. سماق فلایلی، به طور طبیعی خاک مرطوب و زهکشی شده را ترجیح می‎دهد، اما می تواند با مناطقی کاملا سنگلاخ سازگار شود. درختان و بوته ‎های سماق، در طول سال جالب توجه هستند. این نمایش با خوشه های بزرگی از گل‎ها در بهار آغاز می‎ شود و پس از آن شاخ و برگ‎های پاییزی جذاب و با رنگ درخشان شروع می‎ شود. خوشه های قرمز روشن اغلب تا زمستان ادامه می یابند.

بیشتر بخوانید: کود سولوپتاس را میشناسید؟

انواع درخت سماق

درخت سماق صاف و سماق گوزن، شایع ترین گونه های چشم انداز سماق هستند که به راحتی در دسترس هستند. قد هر دو 10 تا 15 فوت است که با عرض مشابه رشد می‎کنند و دارای رنگ های قرمز روشن پاییزی هستند.

دارای گل‎های سبز رنگ است که در برابر شاخ و برگ گیاهان به خوبی نشان داده نمی‎شوند. این گیاه، گیاه خوبی برای ایجاد ثبات در خاکریزها و طبیعی سازی در مناطقی است که خاک آن فقیر است.

بومی تگزاس است. این درخت سماق به عنوان یک درخت با ارتفاع 9 متر رشد می‎کند. رنگ پاییزی قرمز و نارنجی دارد.

نتیجه گیری:

تعداد فزاینده ای از باغداران، در حال رشد درخت سماق در چشم انداز هستند که به دلیل رنگ چشمگیر آن، بسیار دیدنی است. بیشتر گونه ها، برگ‎هایی دارند که در پاییز قرمز روشن می‎شوند، اما انواع سماق زرد و نارنجی نیز برای باغ‎ها وجود دارد. اگر به یک نمایش پاییزی دیدنی و جذاب علاقه دارید، بهتر است از این درخت سماق استفاده کنید و با دیدن آن از طبیعت، لذت ببرید. سماق گیاهی همه کاره است که تقریباً در هر خاکی که زهکشی خوبی داشته باشد، می روید. آفتاب کامل یا سایه جزئی برای اکثر آن‎ها مناسب است، اما سماق برگ شاخساره، دارای گل‎های بهتری است و اگر در آفتاب کامل رشد کند، رنگ پاییزی زیبایی دارد. این درخت، دارای گیاهان مقاوم به خشکی هستند، اما در صورت آبیاری منظم در غیاب باران، بلندتر می‎شوند. مقاومت آن ها به تنوع و گوناگونی درخت‎ها بستگی دارد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و خرید اسید هیومیک با همکاران ما در ایرانکود در تماس باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *