پسته، یکی از محبوب ترین و مقوی ترین مغزیجات های کشور محسوب می شود که بسیار پر طرفدار است. پسته، علاوه بر خوش طعم بودن، دارای خواص درمانی بسیار زیادی است و با مصرف روزانه چهار عدد پسته، می توانید سلامتی خود را تضمین کنید و در طول روز بسیار شاد و پر انرژی باشید. خوشبختانه، باغ ها و مزارع بسیار زیادی در کشور ما وجود دارند که در حال تولید پسته هستند. علاوه بر آن، پسته های کشور ما بسیار با کیفیت هستند و مقدار انبوهی از آن ها صرف صادرات می شوند. همانطور که می دانید، همه گیاهان برای رشد نیاز به خاک خوب و مقوی دارند. ولی امروزه به دلیل کشت و کشاورزی بی رویه و  استراحت ندادن به خاک موجب شده تا مواد مقوی خاک برخی از مناطق به طور کل از بین بروند. درخت پسته نیز برای رشد نیاز به خاک بسیار مقوی دارد تا بتواند محصول خوبی را تولید کند. کودهای قوی و مناسب برای درختان بارده موجب رشد بهتر درخت می شوند. در ادامه با ما همراه باشید تا با قیمت کود کامل برای پسته بیشتر آشنا گردید.

کود قوی برای رشد درخت پسته

همانطور که در بخش قبل به آن اشاره شد، درخت پسته برای آن که بتواند محصول بسیار خوبی داشته باشد، نیازمند کود بسیار قوی است. در گذشته، کشاورزان برای تقویت خاک درخت پسته از کود های حیوانی استفاده می کردند. استفاده از کود های حیوانی سبب می شد تا درخت پسته رشد بسیار خوب و باردهی بالایی را داشته باشد. اما در کنار مزایای استفاده از کود های حیوانی برای پسته، معایبی همچون غیر بهداشتی بودن و هجوم دسته انبوهی از حشرات، موجب کار خرابی کشاورزان می شد و آن ها می بایست برای از بین بردن حشرات مزاحم زحمت های بسیار زیادی می کشیدند.

قیمت کود کامل برای پسته

با گسترش علم و تکنولوژی و به وجود آمدن کود های شیمیایی، موجب شد تا کشاورزان بتوانند به صورت آسوده و بدون دردسر، خاک درخت پسته خود را به خوبی تقویت نمایند. استفاده از کود های شیمیایی سبب می شود تا کشاورزان با انواع بیماری های مختلف گیاهی مواجه نشوند و دیگر برای تهیه آن نیازی به کار های سخت نداشته باشند. کود های شیمیایی، علاوه بر تقویت خاک، سبب می شود تا درخت پسته بتواند محصولات بسیار خوبی را در تعداد بسیار بیشتر برای کشاورزان تولید نماید.

بیشتر بخوانید: کشت زعفران در گلخانه

درخت پسته برای رشد، نیاز به عناصری همچون نیتروژن، فسفر، پتاسیم، گوگرد، کلسیم، منیزیم، آهن، روی ، منگنز، مس و بور دارد. تمامی این عناصر نقش حیاتی در رشد و باردهی درخت پسته دارند و غالبه همه آن ها نمی توانند درون کود های حیوانی و طبیعی یافت شوند. به همین دلیل برای آن که بتوان تمامی این عناصر را وارد درخت نمود، می بایست حتما از کود های شیمیایی استفاده گردد. استفاده از کود های شیمایی برای درخت پسته از جمله کود هایی با فسفر بالا، سبب می شود تا تمامی عناصر مورد نیاز رشد پسته، وارد درخت شوند و در نتیجه درخت پسته شما باردهی بسیار خوبی داشته باشد.

قیمت کود کامل برای پسته

اجزای تاثیر گذار بر روی قیمت کود پسته

همانطور که در بخش های قبل به آن اشاره شد، پسته برای رشد نیاز شدیدی به کود دارد و اگر کود آن مرغوب باشد می تواند رشد بسیار خوبی داشته باشد. اما بسیاری از کشاورزان، برای کمتر شدن هزینه کود و افزایش سود، بجای استفاده از کود های شیمیایی از کود های حیوانی استفاده می نمایند و این امر سبب بروز مشکلات بسیار زیادی برای سلامتی درخت می شود. بهترین کود برای درختان پسته، کود های شیمیایی هستند.

قیمت کود کامل برای پسته

کود های شیمیایی می توانند مواد مغذی کامل پسته را فراهم کنند. اما کود های شیمیایی، دارای قیمت بالا تری نسبت به کود های طبیعی هستند و این امر سبب شده است تا بسیاری از کشاورزان برای درختان پسته خود از کود های شیمیایی استفاده نکنند. گران ترین نوع کود های شیمایی، کود های مایع می باشد. البته فراموش نکنید که یک ظرف کود مایع، می تواند برای یک مزرعه درخت پسته کافی باشد. عوامل دیگری از جمله نوع ترکیبات، می توانند بر روی قیمت کود پسته تاثیر گذار باشند.

بیشتر بخوانید: زمان مصرف هیومیک اسید در برنج

اگر کشاورز هستید و در باغ های درختان پسته فعالیت می کنید، می بایست برای آن که بتوانید محصول بیشتر و با کیفیت تری داشته باشید، حتما نکاتی را رعایت نمایید. مهم ترین نکته ای که می بایست برای کشت درخت پسته رعایت کنید، کود دهی به آن است. همانطور که در بخش های قبل به آن اشاره شد، درختان پسته نیاز به کود دهی بسیار زیادی دارند تا بتوانند محصولات زیاد و خوبی را تولید نمایند. برای خریداری و استفاده کود برای درختان پسته، می بایست با افراد متخصص در زمینه کشاورزی مشورت نمایید تا بتوانید محصول خوب و باکیفیتی را برداشت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *