کوددهی یکی از موثر ترین روش ها در افزایش دوام و استقامت گیاه است که به نوبه خود نیازمند آگاهی زیادی است و استفاده از آن باید توسط شخصی بادانش و کاربلد انجام شود. کودهای متنوعی امروزه در بازار موجود است که کشاورزان می توانند از آنها برای درختان خد استفاده کنند. اما باید به خاطر داشت که نوع کود مصرفی با توجه به نیازهای درخت انتخاب شود. در این مقاله می خواهیم شما را با کودهای فروت ست و کود ده ایکس شوک آشنا کنیم و درباره مزایای شوک ده ایکس در برابر فروت ست اطلاعاتی در اختیار شما قرار دهیم.

شوک ده ایکس

کود کامل شوک ده ایکس، درگذشته های بسیار دور افراد آگاهی چندانی در رابطه با باغبانی و کشاورزی نداشته اند و عمدتا اشتباهات رایجی همچون آبیاری نامناسب و رسیدگی های بی موقع و بی مورد را انجام می دادند، از این رو اغلب گیاهانی ضعیف و بی بنیه را به وجود می آوردند که خیلی زود از بین می رفتند. اما امروزه به دلیل آگاهی و دانش بالای مردم روش های جدید و موثری دررابطه با تقویت خاک و گیاه افزایش میوه دهی و گل دهی درمیان مردم رایج شده است.

مزایای شوک ده ایکس در برابر فروت ست

کود دهی مناسب و استفاده از کود مرغوبی همچون کود کامل شوک ده ایکس می تواند تا حد زیادی مواد مورد نیاز گیاه را برای بزرگ شدن و پر بارتر شدن آن فراهم کند، اما کود دهی نامناسب می تواند برای گیاه، خانواده و حیوانات خانگی مضر باشد. کودها کارکرد محصولات را به حداکثر می‌ رسانند و تولید را افزایش می‌ دهند. استفاده درست از کودهای شیمیایی می تواند به مقدار چشمگیری عملکرد گیاه را افزایش دهد و خاک ضعیف و بی بنیه را به زمینی مولد و مناسب برای پرورش و کاشت درختان تبدیل کند.

بیشتر بخوانید: گیاه زاموفیلیا چیست؟

شوک ده ایکس چیست؟

یک نوع کود که اکثرا به صورت مایع موجود است و محصول کشور آمریکاست کود کامل شوک ده ایکس نام دارد این کود نیازهای درختان و گیاهان را بسیار سریع و پرسرعت تامین می کند. از این نوع کود اگر به شکلی درست استفاده شود نتایج بسیار مطلوبی بر روی محصولات کشاورزی، زراعی، باغی، گلخانه‌ای و حتی گیاه آپارتمانی خواهد داشت. مصرف کود کامل شوک ده ایکس در تمام دوره‌های رشد گیاه مفید و پرفایده است و هیچ گونه ضرری برای گیاه ندارد اما بهتر است یک برنامه‌ریزی صحیح طراحی کنید و طبق آن، گیاهان خود را تغذیه نمایید.

این کود مغذی و کاربردی از ۵ %نیتروژن، ۲۰ % فسفات، ۲۰% پتاسیم، ۱۰% فولیک اسید، ۱۰% هیومیک اسید، ۱۰% آهن، ۵% آمینو اسید، ۵% کلسیم، ۵% بور و ۱۰% جلبک دریایی تشکیل شده است و می‌تواند تاحد بسیار زیادی بیشتر نیازها و مواد تقویتی گیاه را تأمین کند.

از آنجا که کود کامل شوک ده ایکس به‌ صورت مایع تولید می‌شود، مطلوب است کار کوددهی را به روش آبیاری یا محلول پاشی انجام دهید و خیلی سریع نتایج مثبتی را که برروی گیاه می گذارد مشاهده کنید. این کود کاربردی، غلظت بسیار بالایی دارد و درترکیبات آن از کلر و سدیم استفاده نشده است بنابراین استفاده از کود کامل شوک ده ایکس از سوختگی برگ گیاه و شوری خاک جلوگیری خواهد کرد.

مزایای شوک ده ایکس در برابر فروت ست

کود فروت ست چیست؟

تامین نیاز درختان برای افزایش باردهی همیشه دارای اهمیت بسیار زیادی است، اما این اهمیت در بعضی مواقع دو چندان می‌شود. یکی از این مواقع حساس کود بهاره یا فروت ست است. در اوایل بیدار شدن درختان و شروع جوانه‌زنی مناسب ترین زمان برای محلول‌پاشی کود فروت ست است، شرایط محیطی به شکلی است که عملا جذب از ریشه خیلی ضعیف بوده و درخت مجبور است از ذخایر موجود در تنه و ریشه خود استفاده کند. حال اگر به هر دلیلی این ذخایر به مقدار کافی باشند (که در بیشتر موارد هست) درخت شروع رشد و توسعه بسیار خوب و مناسبی نخواهد داشت به همین علت باید در اوایل جوانه‌زنی از کود فروت ست به شکل محلول پاشی استفاده کنید.

کود بهاره فروت‌ست، ترکیب متناسبی از عناصر روی، بر و پتاسیم است و این امکان را برای گیاه فراهم می کند که عناصر غذایی مورد نیاز برای سال آینده را درون خود ذخیره و خود را برای شروع فصل زیستی جدید آماده کند. وجود این عناصر در کنار یکدیگر به افزایش گل‌دهی و تبدیل گل به میوه کمک می کند و کیفیت بهتر محصولات را به دنبال دارد. استفاده از این کود در آغاز فصل موجب افزایش انرژی گیاه، جلوگیری از ریزش بیش از حد گل و تشکیل میوه‌های سالم و بینظیر می‌گردد.

کود فروت ست از سه عنصر بر، ازت و روی تشکیل شده است که بر نقش بسیار مهمی درتشکیل میوه دارد و از ناتوانی لقاح گل ها جلوگیری می کند. ازت در فتوسنتز نقش دارد و یکی از مهمترین بخش های ابتدایی دربرابر ترکیبات آلی مثل اسیدهای نوکلئیک و اسیدهای آمینه می‌باشد. روی از آن دسته عناصری است که نقش مهمی در سنتز ویتامین c، تولید کلروفیل، مزه و بوی محصول، شکل گرفتن رنگدانه و متابولیسم ازت دارد.

مزایای شوک ده ایکس در برابر فروت ست

شوک ده ایکس جایگزینی مناسب برای فروت ست

اگرچه گفته می شود درکشاوری برای ماندگاری و رشد طولانی مدت گیاهان از کودهایی با تاثیرگذاری کم اما ماندگار استفاده شود اما مطالعه دررابطه با کود کامل شوک ده ایکس نظریه دیگری را به اثبات می رساند. کود کامل شوک ده ایکس به دلیل دارا بودن مواد مغذی فراوان و تقویت سیستم دفاعی گیاه پس از دراز مدت موجب کاهش استقامت گیاه نمی شود و همچنان قدرت قبل را در تولید میوه و رشد خواهد داشت و همینطور به دلیل جلوگیری از ورود عوامل مضر محیطی به خاک و گیاه، گیاه در اثر این عوامل زیان آور ضعیف نمیشود. در دراز مدت ریشه گیاه ممکن است پوسیده شود اما این کود همچون محافظی دربرابر پوسیدگی ریشه عمل میکند و مانع آن می شود.

بیشتر بخوانید: اثر اسید هیومیک روی جوانه زنی

شوک ده ایکس

شوک ده ایکس اغلب گیاهان برای رشد و تولید میوه و مقاومت بیشتر نیازمند تقویت و رسیدگی های بسیاری هستند که دوام و طول عمرشان را بیشتر می کند از سوی دیگر با گذشت زمان و قرارگیری اطلاعات غلط در سایت ها برخی به اشتباه از کودها و محصولات نامرغوب و بی کیفیت استفاده می کنند که موجب می شود به گیاه آسیب فراوانی برسد و از بین برود. علاوه برآن استفاده از کود نیازمند دانش و اطلاعات کافی در نحوه استفاده از آن است. مزایای شوک ده ایکس در برابر فروت ست این است که برای گیاهان بی شمار می باشد، به شکلی که با رسیدن مواد مغذی این کود به گیاه، نتایج بینظیری را مشاهده خواهید کرد. هر گیاهی از جمله محصولات زراعی، درختان میوه و محصولات گلخانه ای به مواد آلی و عناصر غذایی برای رشد بهتر و بهره وری بالاتر نیاز دارد که این مواد از طریق خاک یا محلول پاشی در دسترس آنها قرار می گیرد.

وقتی خاک بایر و رشد گیاهان بسیار آهسته و کند است، یعنی زمان استفاده از کود فرا رسیده. کود کامل شوک ده ایکس خصوصیات فیزیکی و شیمیایی خاک را بهبود می بخشد که منجر به تشکیل ساختار بهتر خاک می شود و بنابراین به رشد گیاه و جذب مواد مغذی کمک بسیار زیادی می کند. علاوه برآنها همانند مکمل غذایی عمل می کند و گیاه را برای تولید میوه و فتوسنتز آماده می کند.

مزایای شوک ده ایکس دربرابر فروت ست

کود فروت ست چیست؟

کود فروت ست که به حالت مایع است محصولی تشکیل شده از عناصر نیتروژن، روی و بور است که با آمینو اسید، عصاره جلبک دریایی و ماده آلی ترکیب شده و محصولی برای بهبود و تقویت تشکیل میوه در گیاهان را به وجود آورده است، که این کود برای تقویت دانه گرده، افزایش سرعت تشکیل میوه و بهبود کیفیت میوه های تازه تشکیل شده برخی عناصر نقش کلیدی دارد که عناصر نیتروژن، روی و بور از این نوع می باشد.

کمبود این عناصر درهنگام تشکیل میوه در ابتدای فصل باعث کاهش تشکیل میوه و ریزش گل ها و میوه های تشکیل شده می گردد و می تواند تعداد میوه های بد شکل و بد طعم را زیاد کند، بنابراین ضروری است با مصرف کافی از کود فروت ست در زمان مناسب عملکرد کمی و کیفی محصولات را بهبود دهید.

بیشتر بخوانید: تاثیر کود شوک 10X بر روی پتوس

نحوه مصرف کود فروت ست

کود فروت ست، مقدار و زمان دقیق مصرف توسط کارشناسان مجرب و پس از آنالیز خاک و گیاه مشخص می گردد.

1_کود فروت ست پس از برداشت میوه و قبل از آغاز خزان گیاه به حالت محلول پاشی و با غلظت 200 سی سی در 100 لیتر آب توصیه می شود.

2_همچنین در اوایل فصل رشد، در هنگام تورم جوانه ها و چند روزی قبل از باز شدن گل ها، محلول پاشی گیاهان با غلظت 100 لیتر آب ضروری است.

با در نظر داشتن این قضیه که کود کامل شوک ده ایکس، دارای عناصر مفید برای گیاهان است، می‌شود آن‌را در هر زمان مصرف کرد. لازم است بدانید که استفاده بیش از حد منجر به آسیب گیاهان می شود.

در این مقاله به موضوع مزایای شوک ده ایکس در برابر فروت ست پرداختیم. کود شوک ده ایکس بهترین کود ممکن برای پرورش درختان و سایر گیاهان است به همین علت است که گفته می شود برای سرسبزی گیاهان و تولید انبوه میوه توسط آنان حتما از کود کامل شوک ده ایکس استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *