کود جلبک دریایی برای زعفران

مزایای کود جلبک دریایی برای زعفران

آخرین مقالات

کود جلبک دریایی برای زعفران می‌تواند موجب تولید محصولی سالم و با کیفیت شود. همان طور که می‌دانید محصولات کشاورزی برای رشد و بازدهی بالا به یکسری ریز مغذی از جمله پروتئین و املاح معدنی نیاز دارند. یقینا اگر مواد مغذی مورد نیاز گیاه به درستی تامین نشود، گیاه آن طور که شایسته است نمی‌تواند رشد کند و به سرعت دچار بیماری و خشک شدن می‌گردد. اکثر خاک‌ها نیز از نظر عناصر مورد نیاز گیاه زعفران، ضعیف هستند از این رو کشاورز برای این که بتواند در یک دوره کاشت، زعفران‌های باکیفیتی زیادی را در واحد سطح برداشت نماید، بایستی از کودهایی که در بازار موجودند استفاده نماید.

کلیاتی درباره جلبک دریایی

جلبک دریایی با نام انگلیسی Seaweed، از خانواده موجودات گیاه مانند آبزی است که از فواید و خواص بی‌شماری چه برای انسان، چه برای دام و چه برای گیاهان برخوردار می‌باشد. جلبک دریایی معمولا در دریاچه و یا دریاهای بزرگ زیست می‌کند و 3 نوع سبزآبی، قهوه‌ای و قرمز را در بر می‌گیرد. جلبک‌هایی که به رنگ سبزآبی هستند معمولا در قسمت‌های کم عمق دریاچه یافت می‌شوند اما جلبک‌های قرمز و قهوه‌ای در قسمت‌های عمیق‌تر هستند و از آنجایی که در بخش‌های عمیق دریا نور کمتری وجود دارد به دلیل عدم فتوسنتر و کلروفیل معمولا به رنگ‌های قرمز دیده می‌شوند.

وجود خواص شگفت انگیز این نوع از موجودات موجب شده تا از آن برای صنایع مختلف مورد استفاده قرار بگیرد. صنعت کشاورزی نیز از فواید جلبک دریایی بی‌نصیب نشده و با تولید کود توانسته خدمات ارزنده‌ای را در جهت تولید محصولاتی با کیفیت و سالم ارائه بدهد. کود جلبک دریایی به عنوان یک کود سبز و طبیعی در پرورش بسیاری از گیاهان می‌تواند به کشاورز کمک نماید.

بیشتر بخوانید: کاشت زعفران در گلخانه

آشنایی با کود جلبک دریایی برای زعفران

کود جلبک دریایی از کودهای زیستی و طبیعی موجود در بازار است که با در اختیار قرار دادن مواد مغذی مورد نیاز، شرایط رشد برای مراحل مختلف گیاه زعفران را فراهم می‌آورد. کود جلبک دریایی کاملا ارگانیک است و منبعی تجدید پذیر به حساب می‌آید و هیچ گونه آسیبی برای محیط زیست در پی ندارد. این کود از فواید بی‌شماری برخوردار می‌باشد و در حال حاضر یکی از بهترین کودهایی است که می‌توان آن را برای انواع گیاه مورد استفاده قرار داد و به نتایج خوبی در این زمینه دست یافت. اما با این حال، مصرف آن در کشور ما چندان چشمگیر نیست.

تحقیقات دانشمندان نشان داده که بیش از 12000 گونه جلبک دریایی وجود دارد که برای تولید کود کشاورزی می‌توان از آن‌ها استفاده نمود. کود جلبک دریایی برای زعفران نیز در واقع یک کود مایع و آلی است که طیف گسترده‌ای از مواد مغذی کمیاب همچون عناصر معدنی مورد نیاز گیاه (روی، آهن، منیزیوم، پتاسیم و نیتروژن)، آلژینات، اسیدآمینه، هورمون و … را در اختیار ریشه و پیاز زعفران قرار می‌دهد که می-تواند بر روی رشد کمی و کیفی محصول تاثیر گذار باشد. کود جلبک دریایی ماده‌ای پایدار و طبیعی است که بدون آسیب رساندن به محیط زیست، عملکرد گیاه را به طور قابل توجهی بالا می‌برد.

کود جلبک دریایی برای زعفران

فواید کود جلبک دریایی برای زغفران

از مهمترین فواید کود جلبک دریایی برای زعفران می‌توان اشاره به موارد زیر نمود:

  • افزایش تعداد جوانه‌زنی به هنگام فصل جوانه‌زنی
  • افزایش میزان گلدهی
  • کمک به ریشه‌زایی
  • در اختیار قرار دادن انواع ریز مغذی به صورت کلات شده به پیاز و ریشه گیاه زعفران
  • فعال کننده کمپوست
  • در کود جلبک دریایی، ماده‌ای به نام آلژینات وجود دارد که در تهویه خاک موثر است. این ماده با فلزاتی که در خاک وجود دارد واکنش نشان می‌دهد که نتیجه آن خرد کردن ذرات خاک و بالا بردن سطح تماس و افزایش ظرفیت نگهداری خاک است.
  • کود جلبک دریایی برای زعفران همچون مالچ عمل می‌کند. این کاربرد کود جلبک دریایی موجب حفظ رطوبت خاک و در نتیجه صرفه جویی در میزان مصرف آب در زمین‌های کشاورزی می‌گردد.
  • با کود جلبک دریایی دیگر نیازی به وجین کردن نیست. چرا که این کود دارای ماده‌ای است که باعث از بین رفتن علف‌های هرز می‌گردد.

کود جلبک دریایی برای زعفران سبب تولید محصولاتی سالم و با کیفیت می‌شود. چرا که در جلبک دریایی هورمون‌های مفیدی همچون اکسین، سیتوکنین، بتئین و گیبلرین وجود دارد که همگی به مقدار کم، ثاتیری مثبت بر روی زعفران و باردهی آن دارد.

بیشتر بخوانید: مزایای جلبک دریایی جنریت

کلام پایانی

مدیریت تغذیه یکی از مهمترین فاکتورها بر روی رشد و عملکرد پیاز و گل زعفران است. با وجود این که ایران از سابقه طولانی در کشت زعفران برخوردار است و یکی از عمده تولید کنندگان این محصول در دنیا به حساب می‌آید اما پتانسل عملکرد واقعی این گیاه آن طور که شایسته است نتوانسته جایگاه خود را پیدا کند. از این رو ضروری است که این خلاء عملکردی از طریق یکسری مدیریت‌ها از جمله مدیریت تغذیه‌ای رفع گردد. از جمله این مدیریت‌ها، استفاده از کود جلبک دریایی برای زعفران می‌باشد؛ چرا که می‌تواند به خوبی مواد مغذی مورد نیاز گیاه زعفران را تامین و عملکرد تولیدی آن را بهبود ببخشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و خرید اسید هیومیک با کارشناسان ما در ایرانکود در ارتباط باشید

اشتراک گذاری
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در print
خرید کود مایع گیاهان آپارتمانی
کود ارگانیک

خرید کود مایع گیاهان آپارتمانی شوک

خرید کود مایع گیاهان آپارتمانی شوک اگر عاشق گیاهان آپارتمانی هستید، دوست دارید گیاهان شما سرسبز باشند،  برای سالم نگه داشتن هر گیاه  به یک

بهترین کود جلبک دریایی
کود ارگانیک

کود جلبک دریایی

کود جلبک دریایی همونطور که می‌دانیم برای رشد و نمو گیاهان عوامل مختلفی نیاز است، یکی از این عوامل که تاثیر زیادی بر کیفیت و

خرید خرید کود فروت ست
کود ارگانیک

خرید کود فروت ست

خرید کود فروت ست (کود بهاره) برای گیاهان یکی از کودهای فوق العاده‌ای که تاثیر بسیار زیادی در افزایش تناژ محصول داشته کود فروت ست

قیمت خرید کود آهن
کود ارگانیک

قیمت کود آهن

قیمت کود آهن آمریکایی شوک کود آهن در برخی از حیاتی ترین عملکردهای گیاهان مصرف می شود، مانند: تولید کلروفیل و آنزیم  های تثبیت نیتروژن