مقدار مصرف هیومیک اسید برای هر درخت

مقدار مصرف هیومیک اسید برای هر درخت

آخرین مقالات

مقدار مصرف هیومیک اسید برای هر درخت به عوامل مختلفی همچون نوع درخت و نوع کود بستگی دارد که در ادامه مفصل تر به آن می‌پردازیم.

کود هیومیک اسید چه نوع کودی است؟

هیومیک اسید نوعی ماده آلی و ارگانیک است که از بقایای گیاهان و جانوران مختلف مدفون شده در خاک به وجود می‌آید. این ماده به رنگ قهوه ای است و به شکل کود برای گیاهان و درختان استفاده می‌شود. هیومیک اسید در افزایش رشد ریشه ها و گیاهان مختلف نقش موثری دارد.

بیشتر بخوانید: جلبک دریایی برای درخت شلیل

هیومیک اسید با تاثیر روی ریشه موجب می‌شود تا جذب مواد مغذی از خاک بیشتر انجام شود و در نتیجه آن رشد کلی گیاه افزایش پیدا کند. همچنین این کود با ترکیبات خاص خود خاک را به محلی مناسب برای رشد و فعالیت باکتری های مفید و موجودات ریز خاک تبدیل کرده و باعث می‌شود حاصلخیزی خاک بیشتر شود. افزایش حاصلخیزی خاک با رشد گیاه رابطه مستقیمی دارد.

مقدار مصرف هیومیک اسید برای هر درخت

انواع کود هیومیک اسید

ماده آلی هیومیک اسید را اغلب از ته نشست های بسیار قدیمی مواد آلی استخراج کرده و از آن کود تولید می‌کنند. کود هیومیک اسید از عنصرهای مهمی مثل آهن، روی، پتاسیم، فسفر و ازت تشکیل شده است. هر کدام از این عناصر فواید زیادی برای گیاه دارند. کود هیومیک اسید به اشکال و فرم های مختلفی تولید و عرضه می‌شود. کودهای هیومیک اسید مایع، پودری یا جامد و گرانول مهم ترین انواع این کود هستند که هر کدام ویژگی های منحصر به فرد و کابرد خاص خود را دارند. هیومیک اسید مایع و پودری نوع فعال این کودها به شمار می‌روند و در آب به راحتی حل می‌شوند. کود هیومیک اسید گرانول غیرفعال بوده و در آب حل نمی‌شود.

نحوه مصرف کود هیومیک اسید برای گیاهان و درختان

کودهای هیومیک اسید بر اساس دسته بندی فرمی با روش های مختلفی استفاده می‌شوند. بیشترین کاربرد را کودهای هیومیک اسید مایع و پودری دارند. اما کود هیومیک اسید گرانول مصرف چندانی ندارد چرا که غیرفعال است، در آب حل نمی‌شود و مدت زمان زیادی در خاک باقی مانده و به مصرف گیاه نمی‌رسد. نوع مایع و پودری هیومیک اسید با انحلال بالا در خاک به راحتی در روش هایی مثل کودآبیاری قابل استفاده است. سیستم های آبیاری تحت فشار مثل آبیاری قطره ای برای استفاده از این کودها بسیار مناسب هستند. نوع پودری هیومیک اسید به شکل چالکود هم استفاده می‌شود و همچنین از هر دو نوع می‌توان به روش اغشته کردن بذر به کود هم استفاده نمود. (بذرها را قبل از کاشت در محلول هیومیک اسید قرار داده و سپس خارج کرده و در خاک کاشته می‌شوند. )

مقدار مصرف هیومیک اسید برای هر درخت

یکی از مصارف مهم کودهای هیومیک اسید در باغداری است. این کود برای درختان به خصوص درختان میوه فواید بسیاری دارد و از این جهت استفاده از آن در باغداری بسیار رایج است. از نکات مهم در باغداری حفظ درختان ازآسیب آفت ها و بیماری هاست و کود هیومیک اسید با مقاوم نمودن درخت ها از این آسیبها جلوگیری می‌کند.

مقدار مصرف هیومیک اسید برای هر درخت

همچنین با افزایش ریشه زایی در درخت رشد آن ها را افزایش می‌دهد. در مراحل مهم گلدهی و میوه دهی درختان نقش هیومیک اسید بسیار پررنگ تر است و باعث تسریع این مراحل شده و باروری درخت و تولید محصول آن را بیشتر می‌کند. افزایش کیفیت میوه ها هم از آثار کودهای هیومیک اسید است.

همچنین استفاده از کود هیومیک اسید نیاز به مصرف کودهای شیمیایی را تا حدی کاهش می‌دهد.

مقدار مصرف هیومیک اسید برای هر درخت مهم است و باید طبق تجربه ها و دستورالعمل های موجود انجام شود. مصرف خودسرانه و بیشتر از حد مجازمی‌تواند برای درختان آسیب زننده باشد. به طور کلی و معمول در هر هکتار از باغات میزان ۲۰ لیتر است تا درخت به خوبی تغذیه شود. این مقدار تخمینی است و مقدار مصرف هیومیک اسید برای هر درخت به نوع درخت و سن آن و همچنین شرایط دیگر بستگی دارد که باید با دقت کامل انجام شود. در این صورت شاهد تاثیرات مثبت این کود خواهید بود.

زمان مصرف هیومیک اسید در باغات

بعد از آشنایی با میزان مصرف هیومیک اسید برای هر درخت این سوال پیش می‌آید که چه زمانی برای مصرف این کود بهتر است؟

انتخاب بهترین زمان مصرف به برنامه کوددهی درخت بستگی دارد که بر اساس شرایط آن تنظیم شده است‌‌. با توجه به مزایایی که این کودها دارند، مقاطع مهم رشد درخت مس‌تواند بهترین زمان مصرف باشد؛ مثل زمان جوانه زنی، گلدهی و تشکیل میوه و حتی قبل از برداشت میوه هم می‌توان ازکود هیومیک اسید استفاده نمود.

در مواردی هم قبل از کاشت نهال درختان خاک را با این کودها تقویت می‌کنند تا رشد نهال سریع تر اتفاق بیافتد.

مقدار مصرف هیومیک اسید برای هر درخت

مزایای استفاده از کود هیومیک اسید

  • کود هیومیک اسید با ترکیباتی که دارد باعث عملکرد خوب درختان و گیاهان می‌شود.
  • ترکیبات موجود در کود مثل یک آفت کش برای گیاه عمل می‌کند.
  • آهن موجود در کود جذب نیتروژن را افزایش داده و نیاز به‌ استفاده از کودهای نیتروژن دار را کاهش می‌دهد.

بیشتر بخوانید: نحوه مصرف اسید هیومیک

  • این کودها از به دلیل داشتن نوعی از ترکیبات باعث به هم چسبیدن ذرات خاک شده و از فرسایش خاک جلوگیری می‌کنند.
  • کود هیومیک اسید کاملا طبیعی و ارگانیک بوده و هیچ اثر مخربی روی خاک و گیاه ندارد.
  • و مزایای بسیار دیگری که این کود مغذی و مفید برای گیاهان دارد.
اشتراک گذاری
مطالب مهم

کود فسفر 90 درصد بمب

کود فسفر 90 درصد بمب فسفر یک ماده مغذی ضروری در گیاه است که برای تولید بهینه محصول مورد نیاز می باشد. کمبود فسفر را

مطالب مهم

کود پتاس 90 درصد بمب

کود پتاس 90 درصد بمب پتاس یکی از مواد مغذی که برای رشد گیاه ضروری است. مانند نیتروژن و فسفر یک عنصر درشت مغذی است

آموزشی

کود فسفیت پتاسیم بمب

کود فسفیت پتاسیم بمب کود فسفیت پتاسیم بمب از جمله کودهای ارگانیک و طبیعی برند بمب است که مانند سایر کودهای آن خاصیت فوق العاده

مطالب مهم

کود 10-52-10 بمب

کود 10-52-10 بمب کود 10-52-10 بمب یک کود کاملا محلول در آب که به طور گسترده در محصولات  کشاورزی و باغبانی استفاده می شود. با