مقدار مصرف کود مرغی برای درخت گردو

مقدار مصرف کود مرغی برای درخت گردو

آخرین مقالات

کود مرغی کمپوست شده منبع آهسته رهاسازی درشت مغذی‎ها و ریز مغذی‌ها است و به عنوان یک اصلاح کننده خاک عمل می‌کند. در مقایسه با سایر کودها، کود مرغی و بستر مربوطه دارای نیتروژن، پتاسیم، فسفر و کلسیم بیشتری هستند و همچنین غنی از مواد آلی هستند. افزودن مواد آلی به خاک باعث افزایش ظرفیت نگهداری آب در خاک، بهبود هوادهی و زهکشی، کاهش فرسایش، کاهش شسته شدن کود و بهبود ساختار خاک می‌شود. در اینجا به منظور آشنایی بیشتر با مقدار مصرف کود مرغی برای درخت گردو لازم است ادامه مطلب را بررسی کنید تا بتوانید اطلاعات بیشتری در این حوزه کسب کنید.

نکات قابل توجه در بررسی مقدار مصرف کود مرغی برای درخت گردو

ذخیره سازی

هنگام برنامه ریزی نحوه رسیدگی و بررسی مقدار مصرف کود مرغی برای درخت گردو، باید شرایط ذخیره سازی مورد نیاز را در نظر گرفت. اندازه فضای ذخیره سازی این کود به مقدار بستر تولید شده بستگی دارد، اما همیشه باید از کودکان، حیوانات و باران جدا شود. رواناب مایع را نباید اجازه داد که بایستد یا جمع شود، لذا باید به خوبی تخلیه شود تا از بوهای نامطبوع و تجمع ارگانیسم‌های بیماری زا جلوگیری شود.

بعلاوه، محل ذخیره سازی نباید در جایی قرار گیرد که رواناب بتواند باغات سبزیجات، گیاهان خوراکی یا مناطق بازی کودکان را آلوده کند. یک مرغ تخم گذار حدود یک فوت مکعب (حدود 7.5 گالن) بستر هر شش ماه تولید می‌کند، یعنی یک گله 10 مرغی، حدود سه چهارم یارد مکعب در سال تولید می‌کند. اگر ذخیره شود، توده‌ای به طول 3 فوت، عرض 3 فوت و ارتفاع 2 فوت ایجاد می‌شود. با این حال، کمپوست سازی به مرور زمان این حجم را به نصف کاهش می‎دهد.

بیشتر بخوانید: کود ورمی کمپوست چیست؟

کمپوست

در بررسی مقدار مصرف کود مرغی برای درخت گردو می‎توان گفت که بستر مرغ سرشار از نیتروژن است و می‎توان آن را در حدود پنج تا شش هفته کمپوست کرد. کمپوست کردن کود و مواد بستر را خنک می‎کند، به این معنی که محتوای آمونیاک را کاهش می‎دهد، بنابراین دیگر گیاهان را نمی‎سوزاند. همچنین حجم کل را کاهش می‎دهد.

علاوه بر این، کمپوست کردن مواد مغذی را تثبیت می‎کند و باعث آزادسازی آهسته و طولانی مدت در طی چند سال می‌شود. در نهایت، دمای تولید شده در فرآیند کمپوست باعث از بین رفتن بیشتر پاتوژن‌ها و دانه های علف های هرز می‌شود. در مناطق مسکونی، بوهای ناشی از توده های کود می‌تواند به سرعت برای صاحب مرغ و همسایگان اطراف، اگر به درستی مدیریت نشود، آزاردهنده شود.

بوی بد معمولاً زمانی اتفاق می‌افتد که فضای داخلی برای اکسیژن کافی وجود نداشته باشد، که این امر باعث تکثیر میکروب‌های مسئول بوی نامطبوع و فاضلاب می‌شود. هنگام کمپوست کردن، زهکشی کافی باید حفظ شود و محصول به صورت هفتگی چرخانده شود تا اکسیژن کافی وارد محیط شود. اگر یک توده کمپوست را نمی‎توانید هر هفته خارج کنید، روش بهتر ممکن است خشک کردن و کمپوست کود قبل از افزودن آن به توده باشد. مرغداران به طور فزاینده ای به دنبال کاربردهای عملی کود مرغی هستند تا بتوانند آینده کسب و کار خود را حفظ کنند و به درآمد اضافی دست یابند.

در استفاده از مقدار مصرف کود مرغی برای درخت گردو میزان و زمان پخش در خشکی رایج ترین روش مقابله با کود است که قبلاً توسط قوانین و مجوزهای محیطی کنترل می‌شود و این کنترل‎ها توسط قوانین کشاورزی بیشتر اصلاح خواهد شد. این بدان معناست که مرغداران ممکن است نیاز داشته باشند زمین بیشتری را تصاحب کنند که این امر باعث افزایش هزینه می‌شود یا راه های دیگری برای افزودن ارزش به کود بیابند.

مقدار مصرف کود مرغی برای درخت گردو

عوامل موثر در استفاده از مقدار مصرف کود مرغی برای درخت گردو

برای به حداکثر رساندن در دسترس بودن مواد مغذی در استفاده از مقدار مصرف کود مرغی برای درخت گردو، این گزارش‎ها توصیه می‌شود:

  • کود دامی را پوشیده و خشک نگه دارید تا از دست دادن آمونیاک به حداقل برسد
  • برای جلوگیری از اتلاف آمونیاک به سرعت ترکیب کنید
  • از تجزیه و تحلیل خاک برای هدف قرار دادن فسفر و پتاسیم تا جایی که مورد نیاز است استفاده کنید
  • نیازمندی گیاه را به استفاده از مواد مغذی ارزیابی کنید.
  • در حالی که گسترش زمین برای اکثر تولیدکنندگان تخم مرغ آزاد معمول است، جایگزین‎هایی در این حوزه وجود دارد

سوزاندن

پس از خشک شدن تا حداقل 55 درصد، کود مرغی را می‎توان با استفاده از یک سیستم سوزاندن بستر سیال سوزانده و گرما را برای استفاده در مزرعه از طریق سیستم‎های آب گرم تولید کرد، یا برای تولید برق از طریق سیستم ترکیبی حرارت و برق این کار را انجام داد. گرمای تولید شده را می‎توان برای گرم کردن سوله ها، کاهش تقاضای خوراک، خشک کردن بستر و کاهش سطح آمونیاک استفاده کرد.

بیشتر بخوانید: کود درخت گردو

خشک کردن و پلت کردن

هوای گرم از سوله طیور استخراج می‌شود و روی تسمه‌های سوراخ‌دار روی کود دمیده می‌شود (برخی سیستم‌ها از گرما و از منابع جایگزین مانند کارخانه‌ها یا زباله‌سوزها استفاده می‌کنند). فرآیند خشک کردن 48 ساعت طول می‌کشد تا به میزان DM 80-90٪ برسد. پس از خشک شدن، کود را می‌توان خرد و گلوله کرد.

خشک کردن کود باعث افزایش سطح مواد مغذی و ارزش مالی آن می‌شود

مزایای کود خشک دارای ارزش غذایی و مالی بالاتری است و حمل آن راحت تر است. کود پلت شده به قیمت بالاتری به مشتری عرضه می‌شود. در این حوزه سعی کنید از افراد خبره و آگاه کمک بخواهید. خشک کردن همچنین انتشار آمونیاک را کاهش می‎دهد و در نتیجه بوی کمتری ایجاد می‌کند. سیستم‌های خشک‌کن در مقیاس کوچک در دسترس هستند و برای مصارف مختلفی کاربرد دارند.

بیشتر بخوانید: کود کمپوست غنی شده چیست؟

سخن پایانی:

در استفاده از مقدار مصرف کود مرغی برای درخت گردو دانستن این نکته الزامی است که کود مرغی را می‌ توان در ترکیب با مواد خام غنی از کربن مانند ضایعات سبز، کاه یا چوب کمپوست کرد. کمپوست را می‎توان در فضای باز روی یک پایه بتنی یا در یک ساختمان انجام داد، اگرچه بهترین نتایج از سیستم‌ها حاصل می‌شود، لذا مزایای استفاده از کمپوست می‎تواند بسیار زیاد باشد، تنها کافیست در بررسی استفاده از کود مرغی در در محصولاتی مثل درخت گردو این امر را بررسی کرد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و خرید اسید هیومیک با کارشناسان ما در ایرانکود در ارتباط باشید

اشتراک گذاری
مطالب مهم

کود فسفر 90 درصد بمب

کود فسفر 90 درصد بمب فسفر یک ماده مغذی ضروری در گیاه است که برای تولید بهینه محصول مورد نیاز می باشد. کمبود فسفر را

مطالب مهم

کود پتاس 90 درصد بمب

کود پتاس 90 درصد بمب پتاس یکی از مواد مغذی که برای رشد گیاه ضروری است. مانند نیتروژن و فسفر یک عنصر درشت مغذی است

آموزشی

کود فسفیت پتاسیم بمب

کود فسفیت پتاسیم بمب کود فسفیت پتاسیم بمب از جمله کودهای ارگانیک و طبیعی برند بمب است که مانند سایر کودهای آن خاصیت فوق العاده

مطالب مهم

کود 10-52-10 بمب

کود 10-52-10 بمب کود 10-52-10 بمب یک کود کاملا محلول در آب که به طور گسترده در محصولات  کشاورزی و باغبانی استفاده می شود. با