به‌ طور معمول ایران از مناطق کشاورزی متنوعی برخوردار است و الگوهای کشت بسیار متفاوتی را در قسمت‌های مختلف خود پیاده ‌سازی کرده‌ است. محصولاتی که می‌توان با کشاورزی آن‌ها را تولید کرد؛ شامل حبوبات، مواد اولیه فرآورده‌های غذایی، خوراک دام و طیور، دانه‌های روغنی، گیاهان ریشه‌ای و سبزیجات هستند. بنابر این استفاده از تمام پتانسیل‌ها و ارزیابی مناطق کشاورزی، اهمیت بسیار زیادی دارد و باید حتما کشاورزان با موانع سد راه کشاورزی ایران آشنا باشند تا بتوانند با آن‌ها مبارزه کنند و یک تولید عالی داشته باشند.

بخش کشاورزی برای رسیدن به موفقیت و خودکفایی همه‌ جانبه، با اتفاق‌ها و چالش‌های بسیار مختلفی رو به‌ رو است اما باوجود این مشکلات نیز تاکنون توانسته‌ است عملکرد مناسبی داشته باشد و چندان تحت تاثیر این چالش‌ها و مشکلات قرار نگیرد. بهتر است بدانید که بعضی از این موانع به شرایط طبیعی و اقلیمی مناطق بر می‌گردد و بعضی دیگر از آن‌ها نیز مربوط به سیستم کشاورزی است. به‌ هرحال اگر می‌خواهید اطلاعات بیشتری در این زمینه به دست آورید و با مهم ترین موانع آشنا شوید؛ پیشنهاد می‌کنیم در ادامه این مطلب همراه ما بمانید و به مطالب ذکر شده در این مقاله نیز توجه کنید.

بیشتر بخوانید: پلت مرغی برای پسته

مهم ترین موانع و مشکلات سد راه کشاورزی ایران

یکی از مهم‌ ترین موانع و مشکلاتی که طی چند سال اخیر اغلب کشاورزان در شهرهای مختلف با آن مواجه بودند، کمبود آب است. همان طور که می‌دانید؛ آب نقش بسیار مهمی در رشد و پرورش محصولات کشاورزی دارد و به همین علت در شهرهایی که کمبود آب وجود داشت، کشاورزان نمی‌توانستند محصولات سالم و باکیفیتی را تولید کنند.

البته برخی از کشاورزان از راهکارهای مختلفی مانند حفره چاه و یا بهره‌گیری از سیستم آبیاری به‌ صورت قطره‌ای برای حل این مشکل بهره گرفتند و توانستند حتی حین کمبود مشکل آب نیز محصولات نسبتاً مناسبی را تولید کنند.

یکی دیگر از موانع سد راه کشاورزی ایران، شور بودن خاک است که نباید آن را نادیده گرفت. زیرا شوری خاک می‌تواند باعث از بین رفتن اغلب محصولات کشاورزی شود و به محصولات تولید شده نیز آسیب برساند. به‌ همین‌ علت کشاورزانی که خاک زمین‌شان شور است، باید حتما اقدام به برطرف کردن این مشکل کنند تا دچار ضرر نشوند.

برطرف کردن شوری خاک بر خلاف فکر اغلب افراد، اصلا کار سخت یا دشواری نیست، زیرا با استفاده از کودهای مختلف می‌توانید به‌ راحتی این مشکل را برطرف کنید و یک خاک حاصلخیز داشته باشید. برای از بین بردن شوری خاک کافی است کود طبیعی و مناسبی مانند کود اسید هیومیک تهیه کنید و به‌ صورت برنامه‌ ریزی‌ شده و مرتب از آن برای حاصلخیز کردن خاک تان بهره بگیرید. کود هیومیک اسید می‌تواند از ساختاری کاملا طبیعی برخوردار است و می‌تواند در سریع‌ترین زمان ممکن شوری خاک را به‌ طور کامل برطرف کند.

موانع سد راه کشاورزی ایران

 

به‌ طور معمول آفات و حشرات مضر در همه زمین‌های کشاورزی وجود دارند و در صورت از بین نبردن آن‌ها، ممکن است آسیب جدی به محصولات یا گیاهان‌تان وارد شود. بنابر این باید برای از بین بردن آفات، سراغ آفت ‌کش‌ها و یا کودهای قوی بروید و به‌ صورت مرتب تا زمانی‌ که تمام آفات از بین بروند، از آن‌ها بهره بگیرید.

یکی دیگر از موانع سد راه کشاورزی ایران، سرمازدگی است که در برخی از شهرهای سردسیر ایران این مشکل به‌ طور چشمگیری وجود دارد. در مناطق دارای آب‌ و هوای سرد، گیاهان دائم دچار سرمازدگی می‌شوند و اغلب آن‌ها می‌میرند و از بین می‌روند. بنابراین اگر در مناطقی زندگی می‌کنید که آب‌ و هوای آن‌ جا بسیار سرد است و گیاهان تان در معرض سرما زدگی قرار دارد، بهتر است حتما از کودهایی بهره بگیرید که آن‌ها را در برابر سرما و یخ‌زدگی محافظت نماید. یا این که می‌توانید برای کشت و پرورش برخی از محصولات، اقدام به راه‌اندازی گلخانه کنید.

بیشتر بخوانید: کود گل کاغذی

سخن پایانی

با این‌ که موانع و مشکلات متعددی بر سر راه کشاورزان وجود دارد اما طبق آمار به‌ دست‌ آمده می‌توان گفت که ایران در بین دیگر کشورهای برتر تولیدات کشاورزی، از رتبه بسیار ممتازی برخوردار است و توانسته است در این زمینه، موفقیت‌های بسیار زیادی نیز به دست آورد. همچنین بهتر است بدانید که برای از بین بردن موانع سد راه کشاورزی ایران، راهکارهای بسیار زیادی وجود دارد که کشاورزان با بهره گرفتن از آن‌ها می‌توانند بهترین و سالم‌ ترین محصولات را تولید کنند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و خرید اسید هیومیک با کارشناسان ما در ایرانکود در ارتباط باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *