کودهایی که در کشاورزی استفاده می‌شوند به شکل ها و فرم های مختلفی تولید می‌شوند. در این مطلب قصد داریم شما را با میزان مصرف هیومیک اسید پودری در کشاورزی و باغداری آشنا کنیم.

ویژگی های کود هیومیک اسید

هیومیک اسید نوعی کودی آلی است که از بقایای گیاهان و جانوران مدفون شده در خاک به وجود می‌آید. تجزیه این بقایا توسط میکروارگانیسم ها مثل باکتری ها انجام می‌شود و موادی که به دست می‌آید سرشار از عناصر مهم است. این کود ها در خاک های قلیایی و آهکی بیشترین تاثیر را دارد و در افزایش ریشه زایی و حجم ریشه ها نقش موثری ایفا می‌کند. هیومیک اسید به گیاه کمک می‌کند تا عنصرهای مغذی بیشتری را از خاک جذب کند.

میزان مصرف هیومیک اسید پودری

هیومیک اسید به شکل طبیعی در خاک های بسیار حاصلخیز وجود دارد ولی خاک های خشک مناطق کم بارش دچار کمبود این ماده هستند و استفاده ازکود هیومیک اسید در این مناطق ضروری است.

بیشتر بخوانید: کود نیترات برای سیب زمینی

ترکیبات هیومیک اسید چیست؟

کود هیومیک اسید نوعی کود ارگانیک است که از مواد مغذی مهم و اساسی گیاهان غنی شده است. این کودها به دلیل داشتن انواع عناصر مغذی مزایای بسیار زیادی دارند. عناصر مهم تشکیل دهنده ای کود شامل نیتروژن، گوگرد، روی، آهن، پتاسیم، فسفر و مس هستند. هر کدام ازاین عنصرها به تنهایی تاثیرات زیادی روی گیاهان دارند و وجود همه آن ها در کنار هم و در یک کود، ترکیب بسیار مفید و موثری را به وجود آورده است.

مزایای کود هیومیک اسید

همان طور که گفتیم کود هیومیک اسید سرشار از ترکیبات مهم و مغذی است که کاربرد آن برای درختان و‌ گیاهان و همچنین خاک مزایای بسیاری را به‌ همراه دارد.

شیوه عملکرد کود هیومیک اسید

هیومیک اسید با ایجاد یک بستر مناسب در خاک برای رشد و فعالیت باکتری های مفید، باعث می‌شود تا مواد و ترکیبات مغذی خاک افزایش پیدا کرده و ریشه گیاه مواد بیشتری را جذب کند.

میزان مصرف هیومیک اسید پودری

فعالیت این باکتری ها در خاک باعث می‌شود تا حاصلخیزی خاک افزایش پیدا کند و در نتیجه آن سوخت و ساز گیاهان افزایش پیدا می‌کند. از طرفی هم این باکتری ها موادی از خود به داخل خاک ترشح می‌کنند که برای گیاه مثل یک آفت کش عمل می‌کند و مانع آسیب آفت ها و بیماری ها می‌شود.

انواع کودهای هیومیک اسید

کود هیومیک اسید به شکل های مایع، گرانول و جامد یا پودری تولید می‌شوند‌. اما دسته بندی این کودها به دو نوع فعال و غیرفعال است‌. شکل مایع و پودری این کودها در آب حل شده و فعال هستند و نوع گرانولی آن قابل انحلال در آب نبوده و غیرفعال محسوب می‌شود. هر کدام از این اشکال هیومیک اسید ویژگی های خود را دارند و برای مصارف مختلفی به کار می‌روند.

هیومیک اسید مایع: این نوع از هیومیک اسید سریع جذب گیاهان می‌شود و فرم مایع آن باعث می‌شود به راحتی در آب حل شود.

هیومیک اسید جامد یا پودری: هیومیک اسید پودری خشک شده هیومیک اسید مایع است. این نوع کود بسیار مناسب برای استفاده در آبیاری یا روش کود آبیاری است و علت آن انحلال بسیار بالا در آب است. این نوع ازهیومیک اسید قیمت بیشتری نسبت به دو نوع دیگر دارد.

هیومیک اسید گرانول: کود هیومیک اسید گرانول غیرفعال است و از آن استفاده زیادی نمی‌شود. این کود در زمان طولانی جذب می‌شود و به همین علت کاربرد کمی برای گیاه دارد.

نحوه مصرف کودهای هیومیک اسید

روش استفاده از انواع مختلف کود هیومیک اسید با توجه به نوع کود و همچنین نوع گیاه و درخت بر اساس شرایط خاک و زمین و همین طور آب و هوا متفاوت است. کودهای هیومیک اسید را می‌توان به روش های محلول پاشی، چالکود، با استفاده از سیستم های آبیاری و نیز روش آغشته کردن بذرها به کود استفاده کرد. روش آغشته کردن بذر به کود روشی خاص است که‌ کاربرد اندکی دارد و در بعضی گیاهان استفاده می‌شود‌. در این روش بذرهای گیاه را قبل قرار دادن در خاک در محلول هیومیک اسید قرار داده سپس خارج کرده و در خاک می‌کارند.

میزان مصرف هیومیک اسید پودری

میزان مصرف هیومیک اسید پودری

میزان مصرف کودهای هیومیک اسید متفاوت است. میزان مصرف هیومیک اسید پودری و دیگر انواع این کود اغلب روی بسته بندی کودها به همراه دستورالعمل مصرف درج شده است اما به شکل معمول و طبق تجربه کشاورزان میزان مصرف هیومیک اسید پودری در هر هکتار حدودا یک تا دو کیلوگرم است. این مقدار از کود را می‌توان در آب حل کرد و با روش های آبیاری تحت فشار از جمله سیستم آبیاری قطره ای استفاده کرد. مقدار مصرف کود هیومیک اسید مایع هم یک الی دو لیتر برای هر هکتار تخمین زده می‌شود.

بیشتر بخوانید: تاثیر کود شوک 10X بر روی پتوس

آگاهی کامل از مقدار مصرف کودهای مختلف و‌ نحوه استفاده ازکودها تاثیرات آن ها را افزایش می‌دهد. به کارگیری یک کود در زمام مناسب و به میزان کافی بازدهی آن را تا حد زیادی بهبود می‌بخشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *