کودها به ویژه کودهای آلی و ارگانیک برای گیاهان اهمیت زیادی دارند. آشنایی بیشتر با این کودها و روش های استفاده از آن ها باعث می‌شود از آن ها به درستی استفاده شود. در این مقاله با نحوه مصرف اسید هیومیک آشنا می‌شوید.

کود اسید هیومیک چه نوع کودی است؟

اسید هیومیک ماده ای است که در اثر تجزیه اجساد گیاهان و جانوران مختلف طی فرآیندهای طولانی مدت به وجود آمده است. اجساد گیاهان و حیوانات بعد از مدفون شدن در خاک در اثر تابش نور خورشید و گرما و رطوبت و‌فعالیت های باکتری ها و قارچ های موجود درخاک و برخی کرم ها و حشرات دیگر به منبع خوبی از مواد آلی مثل اسید هیومیک تبدیل می‌شوند. کود اسید هیومیک را معمولا از رسوباتی که سال هاست در قسمت هایی از زمین تشکیل شده اند، استخراج می‌کنند.

نحوه مصرف اسید هیومیک

اسید هیومیک در کشاورزی و باغداری اهمیت زیادی دارد و باعث می‌شود تا بازدهی خاک افزایش پیدا کرده و تقویت شود و در نتیجه آن محصولی که به دست می‌آید کیفیت بالایی دارد.

بیشتر بخوانید: قیمت اسید هیومیک

مزایای اسید هیومیک

کود اسید هیومیک برای خاک و گیاه مزایای زیادی دارد که مهم ترین آن ها موارد زیر هستند.

افزایش تولید محصولات کشاورزی و باغی با تحریک آنزیم های موجود در خاک و افزایش میکروارگانیسم های مطلوب خاک

هیومیک اسید در خاک باعث می‌شود عمل ریشه زایی افزایش پیدا کند و در نتیجه ریشه ها آب ومواد مغذی را بیشتر جذب کنند که نتیجه آن تولید محصولات با کیفیت تر است.

استفاده از اسید هیومیک موجب می‌شود تا خاک بتواند مدت زمان طولانی تری رطوبت را در خود حفظ کند. این موضوع علاوه بر این که باعث رشد بهتر گیاهان می‌شود، موجب صرفه جویی در مصرف آب هم می‌شود و دفعات آبیاری را کاهش می‌دهد. این اتفاق در مناطق گرم و خشک که با محدودیت منابع آبی روبه رو هستند اهمیت زیادی دارد.

اسید هیومیک در خاک های اسیدی با تنطیم پی اچ خاک موجب تعادل اسیدیته و قلیایی بودن خاک می‌شود.

فرسایش خاک موضوعی است که برای کشاورزان اهمیت بالایی دارد و گاهی موجب ضرر و زیان های زیادی برای آن ها شده است. کود هیومیک اسید به دلیل داشتن ترکیبات کلوئیدی که مثل چسب عمل می‌کنند، مانع فرسایش خاک می‌شود. در واقع خاکی که با هیومیک اسید غنی می‌شود می‌تواند ذرات و بافت خود را حفظ کند و مقاومتش بالا می‌رود.

افزایش رشد عمودی گیاه از دیگر مزایای این کود است. رشد عمودی گیاه ازاین جهت اهمیت دارد که باعث جذب بیشتر مواد مغذی از خاک می‌شود.

اسید هیومیک با افزایش عناصر مهم و ویتامین های خاک نقش زیادی در کیفیت محصولات دارد. این کود عناصری چون آهن، روی، فسفر، زینک، پتاسیم و نیتروژن را به خاک اضافه می‌کند.

نحوه مصرف اسید هیومیک

خاک هایی که دارای هیومیک اسید باشند در جذب نیتروژن موفق تر عمل می‌کنند و این موضوع باعث می‌شود تا استفاده از کودهای نیتروژن دار کاهش پیدا کند.

اسید هیومیک با افزایش آهن موجود در خاک علاوه بر افزایش کیفیت محصول باعث می‌شود تا گیاه و حتی خاک در برابر آفت های مختلف و بیماری ها مقاوم شوند و در معرض این عوامل آسیب کمتری ببینند. این کود نوعی آفت کش طبیعی هم محسوب می‌شود.

عملکرد هیومیک اسید چگونه است؟

هیومیک اسید باعث می‌شود تا بستر بسیار مناسبی برای میکروارگانیسم ها و مواد و عناصر مغذی به وجود آید و قابلیت جذب آن ها افزایش پیدا کند. با افزایش جذب این مواد از خاک توسط گیاه ریشه زایی و جوانه زنی و گلدهی تا حد زیادی بیشتر می‌شود و در نهایت محصول قابل توجه و با کیفیتی تولید می‌شود.

نحوه مصرف اسید هیومیک

کود اسید هیومیک اغلب به دو شکل پودری و مایع تولید می‌شود. در مورد میزان و نحوه مصرف اسید هیومیک باید به نوع گیاه و شرایط خاک و اقلیم منطقه توجه کرد و با توجه به دستورالعمل های درج شده روی بسته بندی کودها، آن را به کار برد.

به طور میانگین از هیومیک اسید پودری به مقدار یک تا دو کیلوگرم برای هر هکتار استفلده می‌کنند که باز هم این میزان حدودی است و به درصد هیومیک اسید موجود در کود و سایر عناصر بستگی دارد. استفاده از اسید هیومیک پودری به روش آبیاری انجام می‌شود و محلول پاشی روش درستی برای کابرد این کود نیست.

نحوه مصرف اسید هیومیک

برای استفاده از اسید هیومیک مایع هم باید به دستورالعمل توجه کرد اما به طور معمول مقدار مصرف آن در حدود ۵ الی ۱۰ لیتر در هر هکتار است. کود اسید هیومیک مایع نسبت به نوع پودری درصد عناصر کمتری دارد اما میزان حلال بودن این نوع در آب بسیار بیشتر است و در سیستم آبیاری قطره ای به راحتی قابل استفاده است و در این روش رسوب نمی‌کند.

بیشتر بخوانید: جلبک دریایی برای درخت کیوی

علاوه بر این روش هایی که گفته شد و بسیار رایج هستند، اسید هیومیک با روش دیگری هم استفاده می‌شود که کمتر رواج دارد و در مواردی خاص از آن استفاده می‌کنند. این روش بذرمال است. در این روش بذرهای گیاه یا درخت را قبل از کاشت داخل محلول اسید هیومیک قرار می‌دهند و بعد از چند دقیقه خارج کرده و می‌کارند. با این کار بذرها برای رشد بیشتر تحریک می‌شوند و همچنین مقاوم شده و احتمال پوسیدگی و از بین رفتنشان کم‌ می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *