نحوه مصرف کود مرغی برای گوجه

نحوه مصرف کود مرغی برای گوجه فرنگی

آخرین مقالات

نحوه مصرف کود مرغی برای گوجه فرنگی

تولید کنندگان و کشاورزان برای سالم نگه داشتن و تولید محصولات با کیفیت نیاز به کودهای مناسب و طبیعی برای محصولات خود دارند. یکی از این کودهای طبیعی ، کودهای مرغی است که دارای ترکیبات مغذی مفید برای محصولات مختلف از جمله گوجه فرنگی می باشد.

چرا از کود مرغ برای گوجه فرنگی استفاده کنیم؟

استفاده از کودهای مرغی  به دلیل دارا بودن سطح بالای نیتروژن به عنوان مطلوب ترین کود طبیعی می باشند.  این کود نه تنها حاوی نیتروژن  است، بلکه  دارای فسفات و پتاس نیز می باشد  که می تواند برای گیاهان گوجه فرنگی  بسیار مفید باشند.نیتروژن  به  گوجه فرنگی در رشد برگ کمک می کند، فسفر برای رشد ریشه و ساقه مفید است و به رشد بذر نیز کمک می کند.  به رشد گل ها و میوه ها کمک می کند.ئبنابراین کود مرغ یکی از بهترین کودهای آلی است که می توانید برای  گوجه فرنگی  استفاده شوند.

نحوه مصرف کودهای مرغی در گوجه فرنگی

در پایان فصل رشد  کود مرغی را می توان با پخش کود تازه روی خاک و برگرداندن خاک استفاده کرد  این کار باعث تجزیه کود و تثبیت سطوح مواد مغذی آن اجازه می دهد.کود مرغی  را می توان به کمپوست اضافه کرد، چون کمپوست باعث می شود نیتروژن موجود در آن گیاه باعث سوختگی گیاه نشود. همچنین کمپوست باکتری های مضر را از بین می برد. کود مرغی نیز می توان به صورت ترکیب چای استفاده کنید.

بهترین زمان استفاده کودهای مرغی در گوجه فرنگی  قبل از کاشت است.

بهترین زمان استفاده از کودهای مرغی در گوجه فرنگی قبل کاشت محصول است. برای  این کار حفره ای را ایجادو  کود مرغ را داخل آن  بریزید، سپس یک لایه نازک خاک روی آن قرار دهید. پس از آن، می توانید بوته گوجه فرنگی را در داخل حفره قرار دهید و آن را با خاک پر کنید. به این ترتیب خطر سوختگی گیاه وجود ندارد. کوددهی گوجه فرنگی در ابتدای فصل رشد نیز مفید است، چون شاخ و برگ گیاه در ابتدای رویش هستند.  بهترین زمان روز برای کود دادن به گوجه فرنگی بعد از ظهر است که آفتاب خیلی گرم نیست. یا بعد از آبیاری هم مناسب است.

کودهای مرغی به صورت تازه برای گوجه فرنگی استفاده نکنید.

کودهای  مرغی  تازه دارای سطوح بالایی از نیتروژن می باشند، هرگز نباید  به صورت تازه برای گیاهان جوان و حساس استفاده شود. چون  کود مرغی تازه می تواند به ریشه ها آسیب برساند و گیاه گوجه فرنگی  را از بین ببرد. همچنین نیتروژن بیش از حد می تواند برای رشد گیاه مضر باشد.بنابراین، کود مرغی باید کهنه باشد.

در مورد کودهای مرغی بیشتر بدانیم 

فواید کودهای مرغی برای گوجه فرنگی

افزودن مواد آلی به خاک و افزایش ظرفیت نگهداری آب در خاک

بهبود هوادهی و زهکشی، کاهش فرسایش

کاهش آبشویی  کود و بهبود ساختار خاک

فراهم آوردن منبع غذایی برای میکروب‌های مفید خاک

افزایش تنوع بیولوژیکی خاک

افزایش  و تجزیه مواد مغذی آلی

نحوه مصرف کود مرغی برای گوجه

سخن پایانی:

گوجه فرنگی از محصولاتی است که برای رشد و عملکرد خوب  به کود کافی و زمانی مناسب جهت رشد نیاز دارد. اگرچه کودهای شیمیایی   اثرات منفی کودهای شیمیایی بر خاک و محیط، استفاده از آن سیستم کشاورزی پایدار  را محدود می کند.بنابراین کودهای آلی و ارگانیک مرغی از بهترین کودها برای محصولات کشاورزی هستند. نه تنها برای محصولات بلکه برای حفظ محیط زیست هم مفید هستند. جهت کسب اطلاعات بیشتر و خرید کودهای  طبیعی شوک با کارشناسان ما در ایرانکود در ارتباط باشید.

اشتراک گذاری
روش قلمه زدن دیفن باخیا
مطالب مهم

روش رشد سریع دیفن باخیا

روش رشد سریع دیفن باخیا دیفن باخیا از گیاهان چند ساله گرمسیری با گونه های مختلفی است که معمولاً به عنوان گیاهان آپارتمانی رشد می

سولفات آمونیوم

سولفات آمونیوم آمونیوم سولفات یک نمک معدنی است که به عنوان کود شیمیایی در کشاورزی استفاده می‌شود. کود سولفات آمونیوم معمولاً حاوی 24 ٪ نیتروژن

کود کالمکس برای آلبالو

کود کالمکس برای آلبالو کود کالمکس به دارا بودن عناصر مغذی  برای  رشد درختان گیلاس ضروری می باشد. کود کالمکس به تقویت دیواره سلولی کمک

آموزشی

اسید هیومیک مخصوص برنج

اسید هیومیک مخصوص برنج همانطور که می دانید فقط دو نوع برند اسید هیومیک وجود دارد که مخصوص برنج می باشد،بهترین نوع آن اسید هیومیک