اولین قدم برای کاشت یک درخت گیلاس، استفاده از خاک مرغوب و آبیاری به موقع آن است. گیلاس ‎های خریداری شده از یک فروشگاه مواد غذایی، بعید است باعث ایجاد یک درخت گیلاس جدید شوند. دلیل این امر این است که روش ‎هایی که برای نگهداری این دسته از گیلاس از جمله انجماد اولیه به کار می‎رود، به گیلاس‎ها آسیب می‎ رساند. در عوض، می‎ توانید مقداری گیلاس، از یک درخت محلی بچینید یا به بازار یک کشاورز بروید و از آن جا خریداری کنید. در این راستا به منظور آشنایی بیشتر با این فرایند، لازم است بدانیم نحوه کاشت هسته گیلاس چگونه است و شامل چه مواردی است؟

نکات موثر در نحوه کاشت هسته گیلاس

به منظور، نحوه کاشت هسته گیلاس لازم است، به هنگام خوردن هسته گیلاس، هسته‌‎های آن را جدا کنید. سپس هسته جدا شده گیلاس را در معرض نور آفتاب قرار دهید، باید به مدت پنج دقیقه در یک کاسه پر از آب گرم خیس شوند و سپس آنها را مالش دهید تا تفاله و میوه‎ های باقی مانده از آن خارج شود. سپس می‎توان اجازه داد هسته‎ های تمیز شده به مدت 3-5 روز روی حوله کاغذی در یک منطقه گرم خشک شوند. بعد از خشک شدن، آنها را به یک ظرف خشک و ضد هوا منتقل کنید و به مدت ده هفته در یخچال نگهداری کنید.

بعد از ده هفته وقت آن است که هسته ‎ها را از یخچال خارج کرده و برای کاشت آماده کنید. اجازه دهید هسته ‎ها در دمای اتاق گرم شوند و سپس آنها را به گروه‎ های دو و سه تایی تقسیم کنید. هر گروه از بذرها باید در یک ظرف جداگانه با استفاده از یک محیط کاشت با تغذیه و تخلخل متوسط کاشته شوند. ظروف باید در معرض نور منظم آفتاب (6 تا 8 ساعت) باشند و خاک باید مرطوب نگه داشته شود. بعد از دو هفته به منظور بهبود نحوه کاشت هسته گیلاس، هسته ها در ظروف جوانه می‎زنند. لازم است آن‎هایی را که از نظر اندازه و ابعاد سالم هستند، را شناسایی کرده و اینها را برای کاشت بیرون ببرید.

کاشت بهتر است در هنگام بهار و پس از عبور از فصل زمستان انجام شود. نهال ‎ها و خاک آنها را از ظروف برداشته و هر کدام را در مکانی جداگانه بکارید. درختان گیلاس برای داشتن بهترین نتیجه باید حداقل 20 فوت از یکدیگر فاصله داشته باشند. برای اطمینان از حداکثر سلامتی و طول عمر آن‎ها، اطراف درختان را مرتباً مالچ کنید و مطمئن شوید که نهال‎ ها آب کافی برای مرطوب نگه داشتن خاک دریافت می‎ کنند. با گذشت زمان، حداقل یکی از نهال ‎ها باید آنقدر قوی باشد که درخت شود و میوه دهی دهد.

نحوه کاشت هسته گیلاس

نحوه مراقبت و کاشت هسته گیلاس

اگر می‎خواهید درخت گیلاس شما سالم و محکم بماند، مهم است که در مورد نحوه کاشت هسته گیلاس تحقیق کنید. اولین و مهم‎ترین نکته این است که اطمینان حاصل شود که نهال‎ ها در خاک عمیق و زهکشی شده خوب رشد می‎کنند که این امر، امکان رشد ریشه را فراهم می‎کند. این درختان میوه باید برای حداکثر انبساط ریشه جدا شوند. بهتر است قبل از انتقال نهال‎ ها، به منطقه ای که می ‎خواهید کاشت را در آنجا انجام دهید، بپردازید. نکته کلیدی دیگری که قبل از نحوه کاشت هسته گیلاس باید بدانید، دانستن تفاوت گیلاس‎ های شیرین و آلبالو است.

گیلاس شیرین، جزو دسته ای از گیلاس ‎ها است که در فروشگاه‎ های مواد غذایی یافت می‎شود و بیشتر از مدل‎های ترش که برای پرندگان و حیات وحش جذاب است، برای مصرف انسان مناسب است. درختان گیلاس شیرین، خود گرده افشان نیستند. این بدان معناست که اگر می ‎خواهید این درخت هر ساله میوه تازه دهد و رشد کند، لازم است یک درخت گیلاس شیرین دیگری نیز در این منطقه وجود داشته باشد تا گرده افشانی لازم انجام شود.

بیشتر بخوانید: کود گیلاس

برخی دیگر از نکات مهم مراقبت و کاشت درختان گیلاس عبارتند از:

نحوه کاشت هسته گیلاس

نتیجه گیری:

پرورش درخت گیلاس امکان پذیر است، به شرط اینکه نحوه کاشت هسته گیلاس را به درستی بدانید، سعی کنید از باغبانان و کارشناسان مجرب در این حوزه، کمک بخواهید تا هم آگاهی خود را بالا ببرید و هم بتوانید کاشت این دسته از میوه‌‏ها را به درستی انجام دهید. گرچه وسوسه انگیز است که به نزدیک ترین فروشگاه مواد غذایی بروید و مقداری گیلاس بخرید، اما این کار را نباید انجام دهید، چرا که، شما باید از برخی ارقام محلی تحقیق کنید، یک بازار کشاورز پیدا کنید و از منطقه نزدیک خرید کنید تا اطمینان حاصل شود که درختان به طور موثر رشد می‎ کنند. همچنین اگر از گیلاس شیرین لذت می‎برید، باید بیش از یک درخت بکارید، زیرا این گونه ها خود گرده افشانی نمی‎ کنند.

جهت خرید اسید هیومیک با کارشناسان ما در ایرانکود در ارتباط باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *