در کنار نیتروژن، پتاسیم یکی از مهمترین مواد مغذی برای تولید مرکبات است. به همین دلیل نقش کود k60 برای درخت پرتقال  می‌تواند مفید باشد. برای فعال سازی آنزیم، تقسیم سلولی، فتوسنتز، انتقال فتوسنتات و تنظیم اسمزی مورد نیاز است.پتاسیم (K) یکی از مهمترین مواد مغذی است که به عنوان کود در باغات مرکبات فلوریدا استفاده می شود.در ادامه مقاله به مطالعه بیشتر ی درباره این کود خواهیم پرداخت.

پتاسیم و نقش آن روی گیاهان

پتاسیم (همچنین به نام پتاس) در برچسب کود به عنوان K2O ذکر شده است. پتاسیم نقش مهمی در تعیین عملکرد، اندازه و کیفیت میوه دارد. خاک های شنی مورد استفاده برای تولید مرکبات در فلوریدا به طور طبیعی پتاسیم کمی دارند. همچنین K ثابت نیست و در آن خاک های شنی تجمع نمی یابد، حتی با استفاده مکرر از کود.

نقش کود k60 برای درخت پرتقال 

بنابراین، مصرف کود پتاسیم هر ساله در مرکبات فلوریدا مورد نیاز است. کمبود پتاسیم زمانی که یک نخلستان به طور معمول بارور می شود رایج نیست، اما کمبود پتاسیم می تواند در خاک هایی با pH بالا ایجاد شود یا زمانی که مقادیر بالای نیتروژن باعث تولید بالای میوه می شود.

بیشتر بخوانید: برداشت زعفران در خراسان

کود k60 برای درخت پرتقال  و عملکرد و کیفیت

پتاسیم تاثیر زیادی بر اندازه برگ، سلامت و قدرت درخت دارد. همچنین تا حد زیادی مسئول بسیاری از خصوصیات کیفی داخلی و خارجی مهم میوه از جمله اندازه میوه و ضخامت پوست و رنگ است.

آزمایشات با پرتقال شیرین تأثیر مثبت پتاسیم را بر عملکرد، اندازه و کیفیت میوه تأیید می کند. عملکرد بهبود یافته، تا حدی به دلیل بهبود تشکیل میوه است، اما معمولاً در نتیجه افزایش اندازه میوه است.

اسپری پتاسیم و محلول پاشی در برخی موارد، کاربرد K خاک می تواند بی اثر باشد، به عنوان مثال. در خاک های رسی با ظرفیت تثبیت پتاسیم بالا و جایی که سطوح بالای کلسیم، منیزیم، سدیم در خاک یا آب آبیاری برای جذب پتاسیم رقابت می کنند. در این شرایط باید از محلول پاشی برای تکمیل کاربردهای پایه پتاسیم استفاده شود

اثر کود k60 برای درخت پرتقال  و بیماری های آن

برخی از اختلالات میوه احتمالاً در شرایط کم پتاسیم یا نسبت N:K برگ بالا، مانند بسته شدن و چروک شدن، رخ می دهد. اینها باعث می شود که میوه کمتر قابل فروش باشد.

تغذیه پتاسیم بر اندازه میوه، ضخامت پوست و رنگ میوه تأثیر مثبت دارد. کارآزمایی‌ها همچنین تأثیر مثبتی بر محتوای آب لیمو و لیموترش و همچنین روی پرتقال شیرین تأیید می‌کنند.

کود k60 برای درخت پرتقال  بر TSS و اسیدیته

پتاسیم باعث افزایش محتوای اسیدهای آلی در آب میوه می شود در واقع نقش کود k60 برای درخت پرتقال و دیگر مرکبات بسیار چشم گیر است. این افزایش اسیدیته ممکن است نسبت TSS/Acid را نیز کاهش دهد. بنابراین، رژیم صحیح K مهم است و برای تولید پرتقال شیرین، ماندارین یا لیمو اسیدی متفاوت خواهد بود.

نقش کود k60 برای درخت پرتقال 

دستورالعمل های عمومی برای استفاده از کود k60 برای درخت پرتقال

نقش کود k60 برای درخت پرتقال و همچنین دیگر مرکبات بسیار تاثیرگذار است. جالب است بدانید که مرکبات بیش از هر ماده مغذی دیگری پتاسیم مصرف می کنند. نرخ کاربرد را می توان بر اساس تجزیه و تحلیل برگ یا خاک محاسبه کرد – دومی که بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. نرخ های 0.8 – 1.4 پوند K2O/درخت به طور کلی در 3 تا 5 تقسیم در طول فصل رشد اعمال می شود. جذب اصلی پتاسیم در اواخر رشد میوه اتفاق می افتد و برای رفع این نیاز باید میزان مصرف افزایش یابد.

مهم ترین عناصر برای رشد درخت پرتقال چیست؟

هفده عنصر برای رشد گیاهان سبز ضروری در نظر گرفته می شود: کربن (C)، هیدروژن (H)، اکسیژن (O)، نیتروژن (N)، فسفر (P)، پتاسیم (K)، منیزیم (Mg)، کلسیم (Ca). گوگرد (S)، منگنز (Mn)، روی (روی)، آهن (Fe)، مس (Cu)، بور (B)، کلر (Cl)، مولیبدن (Mo) و نیکل (Ni). گیاهان C، H و O را از دی اکسید کربن و آب به دست می آورند. عناصر باقیمانده به نام “مواد مغذی معدنی” از خاک به دست می آیند.

مواد مغذی معدنی به دو دسته درشت مغذی ها و ریز مغذی ها طبقه بندی می شوند. اصطلاح “درشت مغذی ها” به آن دسته از عناصری اطلاق می شود که گیاهان به مقدار زیاد به آنها نیاز دارند (N، P، K، Mg، Ca و S). اصطلاح “ریز مغذی ها” در مورد مواد مغذی گیاهی اطلاق می شود که برای گیاهان ضروری هستند اما فقط در مقادیر کم مورد نیاز هستند (Mn، Zn، Fe، Cu، B، Cl، Mo و Ni). این نشریه به بررسی نیازهای پتاسیم (K) درختان مرکبات می پردازد.

چرا  باید از کود های پتاسیمی برای درخت پرتقال استفاده کنیم؟

مرکبات مقادیر زیادی پتاسیم را در مقایسه با سایر مواد مغذی حذف می کنند. پتاسیم در حین رشد از برگ ها به میوه و دانه منتقل می شود. پتاسیم برای چندین عملکرد فیزیولوژیکی اساسی مانند تشکیل قندها و نشاسته، سنتز پروتئین ها، تقسیم و رشد طبیعی سلولی و خنثی سازی اسیدهای آلی ضروری است. پتاسیم در تشکیل میوه مهم است و باعث افزایش اندازه، طعم و رنگ میوه می شود. این ماده غذایی همچنین به کاهش تأثیر شرایط نامساعد جوی (مانند خشکسالی، سرما و سیل) بر درختان مرکبات کمک می کند.

نقش کود k60 برای درخت پرتقال 

شناخته شده است که پتاسیم بر بسیاری از واکنش های آنزیمی تأثیر می گذارد و تقریباً با هر عملکرد اصلی گیاه مرتبط است. پتاسیم با کنترل باز و بسته شدن روزنه ها به تنظیم عرضه دی اکسید کربن به گیاهان کمک می کند. راندمان استفاده از آب و شکر گیاه را برای نگهداری و عملکردهای رشد طبیعی بهبود می بخشد. علاوه بر این، K قندها را از محل فتوسنتز به مکان های ذخیره سازی دیگر منتقل می کند. پتاسیم با فسفر (P) برای تحریک و حفظ رشد سریع ریشه گیاهان و تحریک سنتز پروتئین از اسیدهای آمینه کار می کند. پتاسیم باعث بهبود سلامت گیاه، مقاومت در برابر بیماری ها و تحمل به نماتدها و حشرات می شود. سرعت فتوسنتز زمانی که گیاهان کمبود پتاسیم داشته باشند به شدت کاهش می یابد.

کلام آخر

سرعت فتوسنتز زمانی که گیاهان کمبود پتاسیم داشته باشند به شدت کاهش می یابد. به همین دلیل استفاده از کود k60 برای درخت پرتقال  مهم است. نیتروژن بیش از حد با پتاسیم بسیار کم می‌تواند منجر به پشتیبان‌گیری از بلوک‌های سازنده پروتئین شود، زمینه را برای مشکلات بیماری فراهم کند، تولید کربوهیدرات‌ها را کاهش دهد، میوه‌دهی را کاهش دهد و شکافتن میوه، چین‌خوردگی، مسدود شدن و ریزش میوه را افزایش دهد.

بیشتر بخوانید: ارتفاع درخت پسته

کمبود پتاسیم می تواند منجر به کاهش عملکرد و کیفیت پایین میوه شود. اثرات منفی پتاسیم پایین عموماً بر عملکرد و کیفیت میوه قبل از علائم کمبود برگ رخ می دهد. کاهش عملکرد و میوه کوچک در درختانی با پتاسیم برگ در محدوده 0.5٪ تا 0.8٪ مشاهده شده است، در حالی که غلظت K 1.2٪ یا بیشتر با حداکثر عملکرد میوه با کیفیت بالا مرتبط است.

غلظت نسبتاً کم پتاسیم در درخت باعث کاهش کلی رشد بدون علائم کمبود بینایی می شود. شروع علائم کمبود بینایی به این معنی است که تولید قبلاً به طور جدی مختل شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *