امروز کشاورزان و کسانی که فروشگاه‌های عرضه کود شیمیایی را دارند می‌توانند کودهای شیمیایی مورد نیاز خود را با قیمت‌هایی بسیار به‌صرفه و پایین‌تر از نرخ بازار از کارخانجات تولیدی کودهای شیمیایی خریداری نمایند و با خرید انواع زیادی از کودهای شیمیایی از کارخانه‌های تولیدی می‌توانند کودهای شیمیایی را با تخفیفات زیادی تهیه نمایند. در واقع هر اندازه که میزان خرید کودهای شیمیایی از کارخانه‌ها بیشتر باشد، تخفیفات بسیار بیشتری را نیز برای افراد در نظر می‌گیرند و می‌توانند بعد از گذشت مدت‌ زمانی معین به مشتریانی دائمی و ثابت تبدیل بشوند و به آن‌ها نمایندگی کود شیمیایی داده می‌شود.

خریداران کودهای شیمیایی باید دقت داشته باشند که برای دریافت نمایندگی کود شیمیایی باید مقدار خرید آن‌ها از کارخانه کود شیمیایی زیاد باشد و حتی اگر یک‌بار خرید آن‌ها از کارخانه کم باشد، آن‌ها از دریافت نمایندگی محروم خواهند شد و نمایندگی کود به آن‌ها داده نمی‌شود. امروزه انواع مختلفی از نمایندگی‌های کود در کشور وجود دارد که این نمایندگی‌ها انواع گوناگونی از کودهای شیمیایی را به‌صورت عمده در اختیار کشاورزان و خریداران کودهای شیمیایی می‌گذارند و این‌گونه نیز سود زیادی را در اختیار خریداران و نمایندگی‌های کود شیمیایی قرار می‌دهند.

بیشتر بخوانید: آشنایی با کود فیکوس برگ ویولونی

چگونه کود شیمیایی مفید و مناسب را انتخاب کنیم؟

امروز کودهای شیمیایی دارای عناصر و مواد معدنی و همین‌طور املاح مغذی هستند که باعث رشد بهتر گیاهان می‌شود. کشاورزان نباید به‌صورت خود سرانه و بدون شناخت خصوصیات و ویژگی‌های هر کدام از آن‌ها استفاده کنند؛ چرا که بیشتر اوقات ممکن است که شما کودی را انتخاب کنید که برای گیاه و زمین کشاورزی مورد استفاده شما مناسب نباشد. بنا بر موارد گفته‌ شده برای کشاورزان ضروری است که در ابتدا با استفاده از آزمون خاک نیازهای خاک مورد استفاده خود را تشخیص بدهند تا مقدار کمبودهای غذائی خاک را نیز بتوانند متوجه شوند.

بعد از تشخیص میزان کمبود عناصر ضروری خاک کشاورزان باید کودی را انتخاب کنند که بتواند کلیه کمبودهای غذائی خاک را جبران و تأمین نماید. شما بعد از انتخاب کودی مناسب برای زمین کشاورزی یا درختان باغ خود باید این کودها را از نمایندگی کود شیمیایی تهیه نمایید و بتوانید با استفاده از این کودهای شیمیایی به بهترین نتایج ممکن در کمترین زمان دست پیدا کنید.

در هنگام خرید کود شما باید دقت داشته باشید که کود خریداری‌ شده توسط شما باید غنی از املاح و مواد غذایی ضروری مانند فسفر، نیتروژن، کلسیم، پتاسیم و بسیاری از عناصر ضروری دیگر باشد تا به بهترین حالت بتواند تمامی عناصر ضروری و کمبودهای غذائی خاک و گیاه را به‌خوبی تامین کند. لازم به ذکر است که شما بعد از خرید کودهای شیمیایی برای استفاده و بهره‌گیری از این کود باید به دستورالعمل‌های ذکر شده که نحوه استفاده از کود را به‌خوبی توضیح می‌دهد توجه کنید و با در نظر گرفتن آن‌ها بتوانید عمل کوددهی را به‌خوبی انجام بدهید تا هیچ‌ گونه مشکلی برای محصولات کشاورزی به وجود نیاید و بتوانید بهترین نتیجه ممکن را با استفاده کردن از این کودها به دست بیاورید.

نمایندگی کود شیمیایی

نحوه استفاده صحیح از کودهای شیمیایی برای گیاهان مختلف

شما می‌توانید انواع گوناگونی از کودهای شیمیائی را به صورت‌های پودری، گرانولی، مایع، کریستالی و انواع دیگری از شکل‌ها از نمایندگی کود شیمیایی و یا فروشگاه‌های معتبر خریداری نمایید و به‌راحتی از آن‌ها استفاده کنید. شما برای استفاده از کودهای شیمیایی به‌ مهارت خاصی زیاد نیاز ندارید و برای حصول بهترین نتیجه ممکن باید همواره یک سری از نکات مهم در حین مصرف این کودها را به‌خوبی بدانید و بدون داشتن اطلاع و آگاهی کامل از این کودها استفاده نکنید. از آنجایی که اکثر مواد غذایی و عناصر ضروری مورد نیاز خاک و گیاهان از طریق کودهای شیمیائی تامین می‌شود، برای کشاورزان لازم است که قبل‌ از کشت هر گونه محصولی خاک گیاهان و درختان خود را با استفاده از کودهای شیمیایی تقویت کنند تا خاک مورد استفاده هیچ‌گونه کمبودی را از نظر مواد مغذی و عناصر ضروری نداشته باشد و بتواند خاک استفاده‌ شده را بسیار حاصلخیز کند که موجب افزایش تولید محصولات با درجه کیفی بالایی نیز شوند.

شما جهت استفاده از کودهای شیمیایی محلول در آب می‌توانید از روش‌های محلول پاشی و آبیاری استفاده کنید. شما برای استفاده از روش محلول پاشی می‌توانید کود مورد نظر را به‌خوبی با آب مخلوط کنید و سپس آن را با کمک دستگاه سم‌پاش قسمت‌های مختلف گیاه اسپری کنید. کودهای شیمیائی استفاده‌ شده با استفاده از این روش توسط برگ‌های گیاه و شاخه‌ها جذب می‌شوند موجب اثرگذاری سریع بر روی گیاه می‌شود. ‌شما برای استفاده از روش آبیاری نیز می‌توانید کودهای مورد استفاده خود را به‌طور یکنواختی با آب مخلوط کنید تا بتوانید یک محلول یک دست را تولید کند. پس‌ از آن محلول مورد استفاده خود را پای گیاه مورد نظر می‌ریزید تا بتواند جذب گیاه شود و تمامی کمبودهای گیاه و خاک را به‌خوبی برطرف و تأمین کند.

کشاورزان باید سعی کنند که کودهای محلول در آب را از نمایندگی‌های معتبر کود شیمیائی تهیه کنند؛ چرا که نحوه استفاده از این کود خیلی راحت‌تر از کودهای نامحلول است. شما همین‌طور برای کوددهی گیاهان با استفاده از کودهای شیمیایی که قابل‌ حل شدن در آب نیستند، می‌توانید از روش‌های چال کود و پخش سطحی نیز استفاده نمایید.

در روش پخش سطحی شما می‌توانید کود پودری خود را بر روی سطح خاک به‌طور مساوی پخش کنید و بگذارید که با گذشت زمان و به سوی موجوداتی که در خاک زندگی می‌کنند مانند کرم‌ها به‌صورت طبیعی بتوانند با خاک ترکیب شود.در روش چال کود نیز شما باید کود مورد نظر خود را در ابتدا با ایجاد چاله در پای درخت یا گیاه مورد نظر خود پر کنید و پس‌ از پر کردن چاله با کود شیمیایی باید روی سطح چاله را نیز با خاک بپوشانید و در نهایت بر روی سطح خاک آبیاری را انجام بدهید.

بیشتر بخوانید: کود کامل 10Xshock برای گندم

فواید استفاده از کودهای شیمیایی برای گیاهان و خاک

کودهای شیمیایی با جبران کردن کمبودهای غذائی خاک و گیاه و تقویت آن‌ها فواید زیادی را دارند که شما می‌توانید آن‌ها را از نمایندگی کود شیمیایی تهیه نمایید که در زیر فوائد آن‌ها را برای شما بیان می‌کنیم.

استفاده کردن، جابجائی و همین‌طور ذخیره کردن این‌گونه کودها بسیار راحت است و هر فردی می‌تواند به‌راحتی از آن‌ها استفاده نمایید و نتایج فوق‌العاده‌ای را برای خاک و گیاهان با استفاده کردن از این کوتاه شاهد باشد

از آنجایی که بیشتر کودهای شیمیایی به‌صورت محلول در آب هستند و گیاهان نیز مواد محلول در آب را به‌خوبی می‌توانند جذب کنند، شما با استفاده از این کودهای شیمیایی می‌توانید مواد مغذی گیاهان را به آن‌ها برسانید و محصولات خود را نیز به‌خوبی تقویت کنید

قیمت کودهای شیمیایی نسبت‌ به دیگر کودهای موجود در بازار بسیار کمتر است و کشاورزان و باغداران با استفاده از این کود می‌توانند در هزینه‌های مصرفی خود صرفه‌جویی نمایند

اثرات مثبت استفاده از کودهای شیمیایی بر روی گیاهان خیلی زود مشخص می‌شود و کشاورزان با استفاده از این کود می‌توانند نتایج عالی مصرف این کودها را در کمترین زمان ممکن شاهد باشند

استفاده کردن از کودهای شیمیایی موجب افزایش عملکرد محصولات می‌شود و اجازه وارد شدن کوچک‌ترین صدمه را از جانب شرایط محیطی به گیاهان را نمی‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *