نگهداری از گیاه اسپاتی فیلوم

نگهداری از گیاه اسپاتی فیلوم

آخرین مقالات

اسپاتی فیلوم گیاه چند ساله ای است که از خانواده شیپوریان است. این گیاه بومی جنگل‌های جنوب و مرکز کشور آمریکا است. اسپاتی فیلوم در بیرون از خانه رشد می کند. بسیاری از افراد این گیاه را در داخل آپارتمان نگه داری می کنند. گل اسپاتی فیلوم دارای برگ‌های سبز و نوک تیز است. وظیفه این گیاه تصفیه آلودگی هوا است و سم‌هایی که در داخل خانه است را می تواند نابود سازد. این سموم شامل آمونیاک و فرمالدهید است. اسپاتی فیلوم گیاهی است که به راحتی می توان از آن نگه داری کرد. این گیاه با نور بسیار کم هم می تواند سازگاری خود را نشان بدهد. چنانچه در خانه نور کافی دارید می توانید این گیاه را به آسانی در خانه نگه دارید. در این مقاله با ما همراه باشید تا روش نگهداری از گیاه اسپاتی فیلوم را بهتر بدانید.

نگهداری گل اسپاتی فیلوم

  • دما

دمایی که در خانه است و حتی گرم تر برای پرورش این گیاه مناسب به نظر می رسد. جاهایی که ناگهانی سرد و گرم می شوند برای رشد این گیاه مناسب به نظر نمی رسند. دمای میان 12 تا 23 درجه برای رشد این گیاه مناسب است. چنانچه دمای هوا بالا باشد سبب می شود تا سوختگی و پیچیدگی در برگ‌های این گیاه زیاد شود. لازم است بدانید که این گیاه به سرمای هوا حساس است و هوای سرد برای اسپاتی فیلوم قابل تحمل نیست.

نگهداری از گیاه اسپاتی فیلوم

  • آبیاری

 در وضعیت ایده آل لازم است تا این گیاه را در خاک مرطوب قرار بدهید. خاک نباید خیس باشد. اما در نظر داشته باشید که خشک هم نباشد. نباید اجازه دهید تا گیاه در خاک خیس بماند. همچنین نباید گیاه از کمبود آب پژمرده شود. این گیاه را می توانید با سرعت زیاد ترمیم کنید و از پژمردگی برهانید. لازم است بدانید که آب اضافی در گیاه را پس از آبیاری از خاک خارج نمایید. در غیر این صورت سبب می شوید تا ریشه‌های گیاه دچار پوسیدگی شود. برگ‌های اسپاتی فیلوم به علت آبیاری کم یا زیاد به رنگ قهوه ای در می آیند. بنابراین بهتر است تا برنامه آبیاری را برای این گیاه متحول سازید.

بیشتر بخوانید: تاثیر کود شوک 10X بر روی پتوس

 این گیاه می تواند کمی آب را به خوبی تحمل نماید و مقاومت خوبی از خود نشان بدهد. اما ترجیح می دهد که با فواصل منظمی آبیاری شود. لازم است تا هر چند وقت یک دفعه این گیاه را به حمام ببرید و در زیر دوش آب برگ‌های این گیاه را بشویید تا گرد و خاکی که بر روی آن نشسته است را پاک نمایید. بدین ترتیب روزنه های برگ‌ها پاک می شود و سبب می شود تا برگ‌ها بتوانند با راحتی هر چه تمام تر نفس بکشند.

نگهداری از گیاه اسپاتی فیلوم

  • نور

 گل اسپاتی فیلوم می تواند در نور کم نیز به رشد خود ادامه بدهد و خود را با آن هماهنگ سازد. ولی بدون لامپ یا نور پنجره با مشکل کمی گل دادن روبرو می شود. این گیاه می تواند همه نوع کمبود را به خوبی تحمل نماید به غیر از نور مستقیم. نور مستقیم برای این گیاه قابل تحمل نیست. گل دهی بیشتر این گیاهان به علت تابش نور به صورت غیر مستقیم است. دلیل این که این گیاه دارای رنگ‌های بیشتر از اندازه زرد باشد می تواند به علت کمبود نور باشد.

  • خاک

 گیاه اسپاتی فلوم به خاک با زه کشی مناسب نیاز دارد. ترکیبات خاک برگ، پیت ماس و پرلیت در این گیاه می تواند از انتخاب‌های بسیار خوب باشد. دلیل پژمرده شدن این گیاه این است که برگ‌های سبز گیاه به اندازه کافی مواد تغذیه ای مناسب دریافت نمی کنند که با کود دادن منظم این مشکل برطرف می شود.

  • کوددهی

 لازم است بدانید که گیاه اسپاتی فیلوم به کوددهی بسیار بالا نیازی ندارد. شما باید برای کود دادن به این گیاه به صورت نصف دستور، در ماه یک دفعه و در موقع گلدهی و رشد گیاهان کوددهی را به انجام برسانید. کودی که شامل آهن و منیزیم باشد برای این گیاه لازم است. اگر کوددهی را زیاد انجام دهید سبب می شوید تا نوک برگ‌های گیاه به رنگ قهوه ای در بیاید. به یاد داشته باشید که لازم است تا گیاه را در فصل زمستان کود ندهید.

نگهداری از گیاه اسپاتی فیلوم

  • عوض کردن گلدان

 در نظر داشته باشید که اسپاتی فیلوم در گلدان‌هایی که دقیقا به انداره آن‌ها باشد و حتی مقداری تنگ تر هم باشد می تواند بهتر گل بدهد. هنگامی که گلدان را عوض می کنید لازم است تا گیاه را به مقدار کافی آب داده باشید. موقع عوض کردن گلدان لازم است تا ریشه‌هایی که به رنگ مشکی در آمده باشند را جدا کنید. زیرا سیاهی نشان می دهد که آن‌ها خراب شده اند. پس از این که گلدان را عوض کردید لازم است تا به آبیاری آن‌ها نیز توجه کنید.

بیشتر بخوانید: نگهداری گیاه ژربرا دیزی

  • مشکلات نوری

 از علل محبوبیت گیاه اسپاتی فیلوم این است که می تواند خود را با شرایط نوری متفاوت هماهنگ کند. جای این گیاه در طبیعت در قسمت تاریک جنگل است. از دیگر نکات مثبت این گیاه این است که سایه را دوست دارد. اسپاتی فیلوم از گیاهانی است که در گوشه‌های تاریک می تواند به خوبی رشد کند. ولی یقینا این گیاه به نور کافی نیازمند است. فتوسنتز پروسه ای است که می تواند کمک کند تا سبزینگی در گیاهان به اندازه کافی حفظ شود. چنانچه نور کافی به برگ‌ها نرسد این پروسه متوقف می شود.

بنابراین دیدیم که نگهداری از گیاه اسپاتی فیلوم دشوار نیست. شما می توانید با رعایت این نکات به خوبی این گیاه را در آپارتمان نگه دارید.

اشتراک گذاری
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در print
خرید کود مایع گیاهان آپارتمانی
کود ارگانیک

خرید کود مایع گیاهان آپارتمانی شوک

خرید کود مایع گیاهان آپارتمانی شوک اگر عاشق گیاهان آپارتمانی هستید، دوست دارید گیاهان شما سرسبز باشند،  برای سالم نگه داشتن هر گیاه  به یک

بهترین کود جلبک دریایی
کود ارگانیک

کود جلبک دریایی

کود جلبک دریایی همونطور که می‌دانیم برای رشد و نمو گیاهان عوامل مختلفی نیاز است، یکی از این عوامل که تاثیر زیادی بر کیفیت و

خرید خرید کود فروت ست
کود ارگانیک

خرید کود فروت ست

خرید کود فروت ست (کود بهاره) برای گیاهان یکی از کودهای فوق العاده‌ای که تاثیر بسیار زیادی در افزایش تناژ محصول داشته کود فروت ست

قیمت خرید کود آهن
کود ارگانیک

قیمت کود آهن

قیمت کود آهن آمریکایی شوک کود آهن در برخی از حیاتی ترین عملکردهای گیاهان مصرف می شود، مانند: تولید کلروفیل و آنزیم  های تثبیت نیتروژن