هرس درخت آلوچه

هرس درخت آلوچه

آخرین مقالات

هرس درختان امری بسیار مهم است که برای اینکه بتوانیم محصولی با کیفیت و باردهی درختان را زیاد کنیم باید آن ها را به طور و شکل صحیح هرس کنیم تا در یک سیستم تربیتی اصولی رشد کنند و به باردهی برسند. هرس درخت آلوچه یا گوجه سبز شبیه به درخت آلو می باشد و در فصل زمستان و اوایل بهار انجام می شود.

مشخصات درخت آلوچه

به حالت نرسیده میوه درخت آلو که طعم ترشی دارد گفته می شود. از نظر ظاهری کروی شکل و گرد است. در مرکز هسته ای تلخ دارد و دور هسته دارای گوشتی آبدار و با طعم لذیذ است که با اضافه کردن نمک بهتر هم می شود. درختان آلوچه ابتدا در ایران و سوریه قرار داشتند، سپس به یونان فرستاده شدند و به این ترتیب در کشور های دیگر هم این میوه تکثیر یافت.

هرس درخت آلوچه

انواع درخت آلوچه

درخت آلوچه انواع مختلفی دارد که در ادامه به آن می پردازیم.

  1. آلوچه قرمز: آلوچه قرمز با نام آلوچه آمریکایی هم شناخته می شود و همانطور که از نامش پیداشت این نوع از درختان آلوچه بومی مناطق آمریکا به خصوص آمریکای مرکزی و جنوبی است و امروزه در کشور های اروپایی هم نشر یافته. این نوع آلوچه با طعم شیرین و گوشت خوش خوش عطری که دارد به صورت نو برانه برداشت می شود . آن را مصرف می کنند.
  2. آوچه آذر شهر: مبدا این نوع آلوچه در آذربایجان شرقی است که میوه صاف و قلبی شکل و دارای رنگ سبز است و کمی مایل یه زرد. طعم ملسی دارد که بسیار گوشی و آبدار است.
  3. آلوچه ملایر: این نوع آلوچه از گونه های زود بارده است که میوه ای گرد و کروی و دارای رنگ سبز است و در اواخر بهار تا تیر ماه رشد میکند و دارای خواص بسیاری است.

بیشتر بخوانید: کود مخصوص پسته

دلایل هرس کردن

از دلایل هرس کردن میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. حذف شاخه های آفت زده
  2. باز کردن راه های تنفس و هوادهی به درخت
  3. برقراری تعادل میان شاخه ها و ریشه درخت
  4. جوان سازی درخت با هدف باردهی مناسب و افزایش باردهی

انواع هرس کردن

  1. کوتاه کردن شاخه یا سرزنی: در این نوع از هرس فقط قسمتی از شاخه بریده می شود. با این روش باعث تحریک رشد شاخه ها و جوانه های باقیمانده می شود که در درخت آلوچه بلافاصله بعد از کاشت در زمین اصلی سرزنی شروع می شود.
  2. تنگ کردن شاخه: در این روش یک شاخه به کل حذف می شود. تنگ کردن شاخه در درختانی که رشد جارویی ناشی از سرزنی شده اند مورد استفاده می شود.
  3. زخم زنی و یا خم کردن شاخه: با زخم زنی به شاخه آوند های شاخه قطع می شود. برای خم کردن شاخه از بستن سنگ یا وزنه در انتهای شاخه و یا به کمک طناب آن را به بدنه درخت متصل کنید.

هرس درخت آلوچه

روش هرس کردن

روش هرس کردن آلوچه همانند آلو است و در ایران فقط به این محدود می شود که شاخ و برگ های اضافی و دارای آفت را حذف میکنند و سه تا پنج شاخه اصلی را باقی میگذارند. البته درختان آلوچه یا گوجه سبز تا سن 12 سالگی نیاز به هرس کردن ندارند و به حدی نیازمند هرس است که فقط شاخ و برگ اضافی حذف شود. بلافاصله بعد از کاشته شدن درخت آلوچه در زمین اصلی باید سرزنی شود و درخت آلوچه یا گوجه سبز تا 12 سالگی نیاز به هرس سنگین ندارند و در حدی که شاخ و برگ اضافه و یا برای دفع آفات باشد هرس درخت آلوچه کافی است. در زمان هرس ابتدا شاخه های آلوده و آفت زده حذف می شوند. این نکته هم مهم است که هرس بیش از حد درخت آلوچه باعث می شود ساقه های نرک یا همان شاخه های بارده در رویش سالیانه سبز و منعطف شوند. اگر درخت آلوچه بعد از گذشت چند سال روند باردهی آن کم شد و یا کیفیت محصول افت کرد ، میتوان ان را سرزنی کرد تا دوباره قدرت باردهی خود را بازیابی کند و این را هم در نظر داشته باشید که کوددهی بسیار و هرس بیش از حد مجاز چیزی جز آسیب رسانی به درخت را به همراه ندارد و تولید محصول را کاهش می دهد.

هرس باردهی

هرس باردهی درخت آلوچه تقریبا مثل درخت هلو است. هدف از هرس باردهی در درخت آوچه این است که میزان شکوفه زدن و گل دهی را برای تولید بار بیشتر افزایش دهیم و شاخه هایی همچون: شاخه های چوبی ، شاخه های مرکب ف شیفون یا برندی ، گل های مجتمع یا دسته گل بهاری و نرک ها.

زمان و مقدار کوددهی به درخت آلوچه

یکی از مواردی که باید در هنگام کاشت درخت آلوچه توجه کرد این است که قبل از کاشت نهال باید مقداری کود و مواد مغذی به خاک مورد نظر برای کاشت درخت اضافه کرد تا گیاه بعد از کاشته شدن بتواند به خوبی مواد مغذی را جذب کرده تا رشد نسبتا سریع تر داشته و کیفیت محصولی که قرار است بدهد بالاتر برود. در برابر آفات هم باید از درخت با سموم شیمیایی استفاده کرد تا درخت دچار کرم آلو نشود. کر آلو به داخل میوه سرایت می کند و از آن تغذیه میکند و موجب کرمالو شدن میوه می شود و باید در برابر این آفت اقدامات لازم را انجام دهید.

 آلوچه در واقع همان میوه نرسیده درخت آلو است که نسخه های مختلفی دارد که در بالا تر ذکر کردیم. میوه این گیاه بسیار گوشی و آبدار و دارای مزه ملسی است که بسیار دلچسب هم می باشد. انواع مختلفی که دارد مخصوص مناطق خاصی است. از رشد سریعی برخوردار است که تا بیش از 70 سال هم عمر میکند که عمر باردهی آن بیشتر از 30 سال نیست. هرس این درخت هم مانند درخت هلو است و در ابتدای کاشت نهال آلوچه باید بلافاصله سرزنی کرد تا رشد شکوفه ها کیفیت محصول در آینده بالاتر برود و برای شما سود دهی بسیار خوبی را به همراه داشته باشد.

بیشتر بخوانید: هرس درخت انگور

این نکته را هم فراموش نکنید که مراقبت از شر آفات و حذف شاخ و برگ های آفت زده از بدنه درخت موردی بسیار پر اهمیت است و باید به آن دقت کرد تا محصول شما و درختان شما دچار آسیب نشوند. امیدواریم این مقاله برای شما کمک کننده واقع شود.

اشتراک گذاری
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در print
خرید کود مایع گیاهان آپارتمانی
کود ارگانیک

خرید کود مایع گیاهان آپارتمانی شوک

خرید کود مایع گیاهان آپارتمانی شوک اگر عاشق گیاهان آپارتمانی هستید، دوست دارید گیاهان شما سرسبز باشند،  برای سالم نگه داشتن هر گیاه  به یک

بهترین کود جلبک دریایی
کود ارگانیک

کود جلبک دریایی

کود جلبک دریایی همونطور که می‌دانیم برای رشد و نمو گیاهان عوامل مختلفی نیاز است، یکی از این عوامل که تاثیر زیادی بر کیفیت و

خرید خرید کود فروت ست
کود ارگانیک

خرید کود فروت ست

خرید کود فروت ست (کود بهاره) برای گیاهان یکی از کودهای فوق العاده‌ای که تاثیر بسیار زیادی در افزایش تناژ محصول داشته کود فروت ست

قیمت خرید کود آهن
کود ارگانیک

قیمت کود آهن

قیمت کود آهن آمریکایی شوک کود آهن در برخی از حیاتی ترین عملکردهای گیاهان مصرف می شود، مانند: تولید کلروفیل و آنزیم  های تثبیت نیتروژن