انار میوه محبوب و زینتی مردمان مدیترانه است. نام انار از یک کلمه لاتین به معنای “میوه ای با دانه‌های زیاد” گرفته شده است. این میوه که به اندازه یک سیب است در مجسمه‌های باستانی آشوری و مصر به تصویر کشیده شده است و یکی از قدیمی ترین میوه‌هایی است که بشر از آن استفاده کرده است. در اینجا به منظور آشنایی بیشتر با هرس درخت انار لازم است ادامه مطلب را بررسی کنید تا بتوانید اطلاعات بیشتری در این حوزه کسب کنید.

موارد موثر در هرس درخت انار

انار به طور طبیعی به عنوان یک درختچه بوته ای رشد می‌کند، اما می‎تواند به عنوان یک درخت کوچک هم کاشته شود. گیاهان می‎توانند تا 30 فوت رشد کنند، اما معمولاً ارتفاع آن‌ها بین 12 تا 16 فوت است. رایج‌ترین رقم دارای شاخ و برگ‌های سبز تیره است که با گل‌های درخشان نارنجی مایل به قرمز پراکنده شده‌اند که طی هفته‌ها تولید می‌شوند. میوه های بزرگ درخت را مانند زیور آلات کریسمس می‌چینند و وقتی بالغ می‌شوند قرمز تیره می‌شوند. در حقیقت انار جزو دسته ای از میوه هاست که افراد زیادی مشتاق به خوردن آن هستند، لذا در حین کاشت و هرس درخت انار باید اقدامات موثری صورت گیرد.

  • سازگاری و ارقام

بیش از 150 رقم مختلف انار وجود دارد که هر کدام باید در حین کاشت به دقت بررسی شوند. انار به خوبی با آب و هوای گرم و خشک جنوب غربی سازگار است و در طیف وسیعی از خاک‌ها رشد می‌کند. هرس درخت انار در خاک‌های لومی عمیق و با زهکشی خوب بهتر عمل می‌کند، اما برای خاک‌های شنی یا خشتی نیز مناسب است. این گیاه شرایط قلیایی ملایم و مناطق زهکشی آهسته را تحمل می‌کند، اما عملکرد، کیفیت میوه و رشد درخت در خاک‌هایی با pH بالا یا زهکشی ضعیف، ضعیف است.

این گیاه در زمان خواب دمای سرد را تحمل می‌کند، اما می‌تواند به شدت آسیب ببیند. جوانه ها در بهار و دوباره در پاییز به سرما حساس هستند. بین ارقام انار تفاوت‌هایی وجود دارد. ارقام زینتی بین آن ها وجود دارد. ارقام زینتی میوه نمی‌دهند. برگ‌ها ممکن است برنزی ظاهر شوند، در پاییز سبز روشن و سپس زرد روشن شوند.

بیشتر بخوانید: خواص گوگرد برای درخت انار

گل ها ممکن است تک یا دوتایی در رنگ‌های مختلف باشند: سفید، زرد، زردآلویی و قرمز تیره. رنگ میوه‌ها می‎تواند از صورتی روشن تا نارنجی تیره، قرمز شرابی یا زرد طلایی در خارج باشد. پوست نازک میوه با لایه ای از غشای سفید پوشانده شده است که میوه را به بخش‌های مختلف تقسیم می‌کند. هر بخش حاوی دانه‌های متعددی است که در یک قسمت قرار گرفته اند که رنگ آن‌ها از زرد روشن تا صورتی کم رنگ تا قرمز تیره متغیر است.

در هرس درخت انار نکته ای که قابل توجه است این است که این میوه بزرگ که دیر تولید می‌شود با عملکرد بالا، گوشت قرمز تیره‌ای دارد که دارای آب میوه با طعم کمی اسیدی است. به خوبی ذخیره می‎شود و می‎تواند با موفقیت ارسال شود.

هرس درخت انار

تکثیر و بررسی هرس درخت انار

تکثیر از قلمه (کلونینگ) باعث تولید گیاهی با همان خصوصیات والد می‌شود و در نتیجه صفات میوه ای و زینتی مطلوب را حفظ می‌کند. گیاهانی که از بذر شروع می‌شوند، ویژگی‌های متفاوتی نسبت به گیاهان مادر از خود نشان می‌دهند و ممکن است صفات مطلوب از بین رفته یا نامطلوب از والدین به فرزندان حاصل شود. قلمه های چوب سخت ساده ترین و رضایت بخش ترین روش برای پرورش انار و در ادامه هرس درخت انار است. قلمه‌ها، ترجیحاً از رشد سال گذشته، به طول 8 تا 10 اینچ از چوب به قطر ¼ تا ½ اینچ در زمانی که گیاهان خواب هستند، برداشته می‌شود.

این قلمه‌ها با قرار دادن آنها در یک مخلوط سبک (40٪ تا 60٪ پرلیت در مخلوط گلدان خانگی) با حدود 2 تا 3 اینچ از قسمت بالای آنها در معرض ریشه قرار می‎گیرند. استفاده از هورمون ریشه زایی نیمه سخت یا چوب سخت توصیه می‌شود. قلمه‌ها باید در دمای بالای 60 درجه فارنهایت نگهداری شوند و مخلوط ریشه زایی باید مرطوب نگه داشته شود، اما خیس نباشد. پس از ریشه دار شدن قلمه‌ها (معمولاً 16-8 هفته)، می‌توان آنها را به صورت بوته های منفرد محوطه سازی یا در ردیف هایی با فاصله 8 تا 10 فوتی از هم برای تولید میوه یا باد شکسته کاشت.

  • مدیریت هرس

پس از استقرار گیاه، انار می‎تواند دوره های طولانی خشکی را تحمل کند. با این حال، مدیریت خوب هرس درخت انار برای تولید میوه های بزرگ و مطلوب مهم است. شرایط خشکسالی محصول کوچکی از میوه های بی کیفیت یا بدون میوه تولید می‌کند. از نوسانات بیش از حد آب در اواخر تابستان در حالی که میوه در حال بلوغ است یا میوه ترک می‎خورد و شکافته می‌شود، خودداری کنید.

این وضعیت در اثر جذب ناگهانی آب به دنبال یک دوره خشکسالی ایجاد می‌شود و ممکن است با حفظ سطح یکنواخت رطوبت خاک در حین رشد میوه از بین برود. استفاده از سیستم آبیاری قطره ای می‎تواند به حفظ کنترل بیشتر رطوبت کمک کند اگر قطره چکان های کافی به طور گسترده در اطراف درخت پخش شود.

هرس درخت انار

هرس درخت انار برای تولید میوه خوب ضروری است. اگر گیاهی از نوع درختی مورد نظر است، آن را به یک تنه هرس کنید. شاخه‌های پایه ظاهر می‌شوند و باید هر سال حذف شوند. اگر گیاهی از نوع بوته ای ترجیح داده می‌شود، پنج یا شش شاخه اصلی را بگذارید. هر سال یکی از شاخه های قدیمی را بردارید و یک شاخه جدید را به جای آن بگذارید. گیاهانی که به چند تنه آموزش داده شده اند به مراقبت و هرس کمتری نیاز دارند و زودتر از گیاهانی که فقط یک تنه دارند به بار می‎آیند. ممکن است در 3 یا 4 سال اول یا تا زمانی که تنه ها به اندازه کافی بزرگ شوند تا رویه در حال رشد را نگه دارند، مقداری هرس و بستن با طناب برای حمایت لازم باشد.

بیشتر بخوانید: تاثیر کود اسید هیومیک بر انار

سخن پایانی:

هرس درخت انار باید در زمستان و در حالی که گیاهان خواب هستند، انجام شود. تمام مواد مرده، شکسته یا بیمار و شاخه های مزاحم یا متقاطع را بردارید. سپس گیاه را به دلخواه شکل دهید. خارهای کوتاه روی چوب‌های 2 یا 3 ساله که بیشتر در لبه بیرونی درخت رشد می‌کنند گل و میوه می‌دهند. این خارها روی چوب‎های کند رشد و بالغ، رشد می‌کنند. آن‌ها چندین سال میوه می‌دهند. با افزایش اندازه درخت، چوب عادت میوه دهی خود را از دست می‌دهد. هرس سالانه باعث ایجاد چوب جدید و افزایش تولید میوه می‌شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و خرید اسید هیومیک با کارشناسان ما در ایرانکود در ارتباط باشید

اشتراک گذاری
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در print
تاثیر کود ۱۰xشوک بر گرمک
آموزشی

تاثیر کود ۱۰xشوک بر گرمک

گرمک یکی از میوه های تابستانی است که طرفداران بی شماری دارد. بنابراین کشاورزان برای تغذیه گرما و به دست آوردن محصول با کیفیت از

تاثیر کود ۱۰xشوک بر موسیر
آموزشی

تاثیر کود ۱۰xشوک بر موسیر

موسیر یکی از گیاهانی است که خواص زیادی مانند پیاز و سیر دارد. کشاورزان از کود کامل شوک 10 برابر برای تغذیه موسیر و افزایش

تاثیر کود ۱۰xشوک بر پیاز
آموزشی

تاثیر کود ۱۰xشوک بر پیاز

پیاز یکی از گیاهانی است که وجود آن برای تهیه انواع غذا در سراسر جهان ضروری است و در تمام فصول سال از آن استفاده

تاثیر کود ۱۰xشوک بر کدو
آموزشی

تاثیر کود ۱۰xشوک بر کدو

یکی از محصولات پرطرفدار و خوشمزه ای که بسیاری از مردم آن را پرورش می دهند کدو حلوایی است. معمولا کدو تنبل انواع مختلفی دارد