مانند هرس درختان به طور کلی، برخی از کارشناسان هرس گسترده را برای تحریک رشد توصیه می‎کنند، در حالی که دیگران توصیه می‌کنند فقط چند شاخه را از اینجا و آنجا قطع کنید. حقیقت این است که بهترین راه برای هرس درخت بادام بستگی به این دارد که چه کسی این کار را انجام می‎دهد. چیزی که واقعاً به آن بستگی دارد این است که شما برای چه چیزهایی ارزش بیشتری قائل هستید و دلایل شما برای کوتاه کردن آنها در وهله اول چیست.

این ممکن است ترکیبی از چیزها، از جمله ظاهر، اهداف تولید و سلامت درخت باشد. در اینجا به منظور آشنایی بیشتر با این روش، لازم است ادامه مطلب را دنبال کنید تا بتوانید اطلاعات بیشتری در این حوزه کسب کنید.

موارد موثر در هرس درخت بادام

در کشاورزی تجاری، پاسخ به این سوال در مورد هدف هرس درخت بادام چیست؟ این است که تقریباً همیشه برای بازده بالا این روش به کار می‎رود. این امر گاهی اوقات می‎تواند به معنای استفاده از تکنیک‌هایی باشد که درختان بسیار پرباری را تولید می‌کنند که در دراز مدت سالم تر هستند. دلیل شما برای هرس هر چه که باشد، اجماع عمومی بر این است که برای شاد، سالم و پربار نگه داشتن آنها به کوتاه کردن گاه به گاه نیاز است.

چگونه باید این کار را انجام دهید و بهترین زمان برای هرس چه زمانی است؟ معمولاً تصور می شود که درختان میوه باید هر سال هرس شوند، بنابراین ممکن است تصور کنید که این مورد در مورد بادام نیز صدق می‎کند. اگر می‌خواهید هر سال شاخه‌های متقاطع و همچنین شاخه‌های مرده یا بیمار را حذف کنید، هرس شدید سالانه ضروری نیست.

نیازهای هرس درخت بادام نیز با افزایش سن متفاوت است. بیایید نگاهی دقیق تر به بهترین استراتژی‌ها برای درختان بادام جوان و مسن داشته باشیم:

برخی از آزمایش‌های رشد نشان می‌دهند که هرس زودهنگام نمونه‌های جوان‌تر می‌تواند گیاهان سالم‌تری را به همراه داشته باشد که عملکرد بالاتری در طول عمر درخت داشته باشند. درختان بادام جوان هرس نشده شاخه هایی تولید می‌کنند که در طول زمان تمایل به شکافتن دارند و در نهایت باعث ضعیف شدن گیاه و از بین رفتن محصول می‌شوند.

به همین دلیل، ساختاربندی درختان سال اول و دوم برای کمک به جلوگیری از ضعیف شدن شاخه‌ها در مراحل بعدی زندگی توصیه می‌شود. هرس درخت بادام جوان معمولاً از یک طرح مشابه پیروی می‎کند:

هنگامی که برای اولین بار نهال خود را می‎کارید، اصلاح اولیه توصیه می‌شود. معمولاً شما یک پایه پرورش یافته می‎کارید که وقتی به درب منزل شما می‎رسد یا وقتی آن را به خانه می‎آورید حدودا یک ساله می‌شود. درختان در محدوده 15 تا 30 فوت، باید به 42 تا 48 اینچ از سطح زمین بریده شوند. از آن‎جایی که برای اولین بار هرس انجام می‌شود، لذا هرس همیشه باید در طول دوره خواب درخت انجام شود.

اولین باری که هرس می‌کنید تا حد زیادی شکل و عملکرد نهایی درخت را مشخص می‌کنید، بنابراین مهم است که آن را درست انجام دهید. ابتدا، سه تا چهار داربست اولیه یا اندام اصلی را انتخاب کنید که ساختار اصلی درخت شما را در طول عمرش تشکیل می‎دهند. این داربست‌ها باید با زاویه ای به سمت بالا در حدود 45 تا 60 درجه از پایه یا تنه رشد کنند. آنها باید به صورت سه بعدی در اطراف درخت قرار بگیرند تا نور وارد بالای تاج شود.

بیشتر بخوانید:‌ بهترین کود برای درخت بادام

هنگامی که این داربست‌های اولیه انتخاب شدند، تمام اندام‌های دیگر که از تنه منشا می‎گیرند و همچنین تمام قسمت‌های پایینی اندام اولیه باید برداشته شوند. در هرس درخت بادام گذاشتن بیش از سه تا چهار شاخه در محل می‎تواند برای درخت شما در مراحل بعدی زندگی مضر باشد، ساختار آن را ضعیف کند، از گردش خوب هوا جلوگیری کند و نفوذ نور را محدود کند.

هرس درخت بادام

بررسی هرس درخت بادام در سال دوم

هرس درخت بادام باید زمانی تکرار شود که درخت در سال دوم خفته است. تا این مرحله، احتمالاً چندین شاخه جانبی تولید کرده است. بهتر است دو شاخه در هر شاخه باقی بماند که به داربست‌های ثانویه تبدیل می‌شوند. جدا از این، می‌توانید شاخه‌هایی را که در مرکز رشد می‌کنند و ممکن است مانع نفوذ هوا و نور شوند را جدا کنید. هنگام هرس درختان سال دوم خود، شاخه های ثانویه با زاویه باریک را نیز حذف کنید.

هرس به تدریج با رشد درخت بادام شما کاهش می‎یابد. هنگامی که هرس اولیه انجام می‌شود، برای اینکه ساختار طولانی مدت آن را ببخشد، پیرایش بسیار کمتر فشرده می‌شود و بیشتر بر نگهداری عمومی تمرکز می‌کند. این شامل برداشتن شاخه‌های مرده، شکسته یا بیمار است. اینها ممکن است با گسترش بیماری در مورد شاخه های بیمار، یا با جذب بیماری‌های قارچی جدید یا آفات حشرات در مورد چوب مرده، کل درخت را به خطر بیندازند.

هنگام هرس درخت بادام دو نوع برش وجود دارد که باید به خاطر داشته باشید: برش‌های سر و برش‌های نازک. برش‌های سر به مواردی اطلاق می‌شود که تنها بخشی از شاخه موجود را حذف می‌کنند، در حالی که برش‌های نازک به برداشتن کل اندام اشاره دارد. هنگام انجام برش‌های سر، چند اینچ بالاتر از جوانه‌ها را هرس کنید.

بادام و سایر درختان تمایل دارند کمی از آن‎ها را برش دهید، بنابراین اگر مستقیماً جوانه ای که به عنوان بخش بعدی رشد ایده آل روی شاخه است را انتخاب کرده اید، آن را قطع کنید، آن جوانه احتمالا می‎میرد. هنگام هرس درخت بادام به خاطر داشته باشید که به جای اینکه برش‌های خود را با تنه هم تراز کنید، فقط به شاخه یا تنه توجه کنید و آنها را برش دهید. این می‎تواند به جلوگیری از پوسیدگی و عفونت کمک کند، در حالی که نزدیک کردن برش‌ها می‎تواند مشکلاتی را ایجاد کند و درختان را ضعیف کند.

بیشتر بخوانید: تکثیر پتوس با برگ

سخن پایانی:

هنگام هرس درخت بادام هر بار که شاخه ای را می‎برید، زخمی باز می‌شود که مستعد ابتلا به بیماری است. این امر به ویژه در مورد بادام که به ویژه حساس است، مهم است. اگر در حال خرید یک درخت جدید هستید، همیشه گونه‌های مقاوم به بیماری را برای کاهش این خطر انتخاب کنید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و خرید اسید هیومیک با کارشناسان ما در ایرانکود در ارتباط باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *