اولین قدم در هرس درخت سیب یا به طور کلی هرس هر درخت، برداشتن شاخه های مرده، آسیب دیده یا بیمار است. شاخه های مرده، جوانه، شکوفه و برگ زنده نخواهند داشت. ممکن است آنها به دلایل طبیعی یا در اثر بیماری مرده باشند. شاخه های آسیب دیده ممکن است شکسته شوند و یا زخمی روی درخت باشد. شاخه های مرده و بیمار، نقطه ورود مشکلات آفات و بیماری‎ها هستند.

سرانجام، شاخه های بیمار ممکن است رشد عجیبی بر روی درخت داشته باشند که متعلق به آن نیستند. اگر شاخه های بیمار را حذف نکنید، این مشکلات به راحتی گسترش می‎یابد. در این راستا به منظور آشنایی با این نحوه انجام این کار، می‎خواهیم بدانیم هرس درخت سیب چگونه است و شامل چه مواردی است؟

هرس درخت سیب

نکات حائز اهمیت در بررسی هرس درخت سیب

به منظور هرس درخت سیب نکاتی موثری ذکر شده است که شامل:

گردش مناسب هوا، راهی مهم برای جلوگیری از بروز آفات و بیماری ‎های مرتبط با درختان میوه است. با برداشتن برخی از شاخه های اضافی، می ‎توانید گردش هوا در درخت سیب خود را بهبود ببخشید. این شاخه‎ ‌ها می‎توانند کاملاً بزرگ باشند، بنابراین اگر فقط یکی از آنها را بردارید، می‎ توانید به راحتی نور و هوا را به داخل سایبان خود وارد کنید.

در بعضی موارد ممکن است لازم باشد شاخه های جانبی را به منظور هرس درخت سیب کوتاه کنید. درختان سیب، اغلب شاخه های جانبی دارند که هر ساله طولانی تر می‎شوند و این شاخه‎‌های بلند سنگین و ناپایدار می‎ شوند. با کوتاه کردن شاخه های جانبی، از شکستن این شاخه ها در آینده جلوگیری خواهید کرد. اگر آنها بشکنند، زخمی در درخت باز می ‎شوند که هرگز چیز خوبی نیست. در حقیقت، هرس بیش از حد می‎ تواند یک درخت سیب را از بین ببرد. شاخه ها مواد مغذی درخت را تأمین می ‎کنند و هنگامی که شاخه های زیادی را از بین ببرید، می‎تواند باعث کمبود مواد مغذی شود و درخت سیب شما را تحت فشار قرار دهد. بنابراین اغلب سعی کنید در حین هرس درخت سیب، به  شاخه ‎های دیگر که تامین کننده موادمغذی هستند، آسیب نرسانید.

بیشتر بخوانید: مزایای اسید هیومیک

بهترین زمان برای هرس درخت سیب

زمان بندی هرس درخت سیب مهم است. هرس زمستانی می‎ تواند مفید باشد، زیرا در شاخه ها هیچ برگی وجود ندارد و ساختار درخت را به وضوح می‎بینید. نکته منفی هرس زمستانی این است که اغلب منجر به رشد شدید می شود و این مشکل رشد درخت سیب شما را بدتر خواهد کرد. گاهی اوقات بهتر است هرس در اوایل تابستان انجام شود که درخت انرژی زیادی برای برگشتن و رشد بیشتر دارد. قبل از اینکه تصمیم بگیرید چه موقع درخت سیب خود را هرس کنید، بهتر است اطلاعات بیشتری در مورد زمان هرس درختان میوه کسب کنید. خوب است که بدانید چه شاخه هایی روی درختان سیب بریده می‎شود و بسیار خوب است که بدانید سالانه چه مقدار از درخت خود را می توانید حذف کنید و این شگفت انگیز است که بتوانید در مورد زمان هرس درخت میوه خود تصمیم آگاهانه بگیرید. اما ضروری است که بدانید چگونه می‎توانید بدون آسیب رساندن به درخت، برش های خود را با خیال راحت و موثر ایجاد کنید. یک برش صحیح و نازک باعث می‎شود که شما یک شاخه را کامل بردارید.

برش نازک برای حذف کامل شاخه استفاده می‎ شود. این در درجه اول برای افزایش گردش هوا در سایبان استفاده می شود. در این روش، شاخه های کامل را انتخاب می کنید. شاخه هایی که از تنه خارج می شوند شاخه های داربست نامیده می‌ شوند. اما اگر این برش را اشتباه انجام دهید، ممکن است در واقع به درخت خود آسیب برسانید. بنابراین باید مراقب باشید شاخه را درست بردارید. شاخه های کوچکتر را می توان با ابزار دستی مانند هرس دستی یا lopper از بین برد. اما ممکن است لازم باشد شاخه های بزرگتر با کمک اره دستی برداشته شوند. برای جلوگیری از پاره شدن پوست شاخه در کنار درخت، باید روی یک شاخه ضخیم تر یک برش بزنید.

هرس درخت سیب

ابزارهای هرس درخت میوه خود را حفظ کنید

هنگامی که درختان سیب خود را هرس می‎ کنید، باید مطمئن شوید که وسایلتان تمیز و تیز هستند و اگر شما نیاز به خرید ابزارهای عالی برای هرس درخت میوه دارید، ابزارهایی را که در فروشگاه آنلاین توصیه شده است، را بررسی کنید.

وقتی هرس درخت سیب خود را شروع کردید، می بینید که کیفیت میوه بهبود می یابد. دلیل آن این است که درخت مجبور نیست شاخه های زیادی را پشتیبانی کند و در عوض می‎تواند از این انرژی برای بهبود کیفیت میوه استفاده کند. اگر می‎ توانید یک درخت سیب را نجات دهید و سلامت آن را بهبود ببخشید، می‎ توانید انواع مختلف میوه را روی شاخه ها پیوند بزنید. ممکن است شما فقط یک درخت سیب داشته باشید، اما با پیوند زدن می توانید درخت خود را برای تولید ارائه دهید.

بیشتر بخوانید: کود درخت سیب

نتیجه گیری:

یکی از دلایل هرس درخت سیب مربوط به حفظ محیط زیست است. درختان سیب سالم، با گل هایی حاوی شهد و گرده هایی شکوفا می ‎شوند که گونه هایی مانند زنبورها و پرندگان از آن تغذیه می کنند. درختان سیب قدیمی همچنین می‎ توانند به خانه هایی برای زندگی پرندگانی تبدیل شوند، لذا هرس به موقع می ‎تواند در حفظ و مراقبت از محیط زیست هم مفید باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و خرید اسید هیومیک با کارشناسان ما در ایرانکود تماس حاصل نمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *