درخت صنوبر یا همان درخت تبریزی دارای قدی بلند است و در بیشتر مناطق آب و هوایی قابل رشد است. این درخت جز درختانی است که از چوب آن در صنایع چوبی می توان استفاده کرد و برای داشتن درختی سالم و تولید چوب با کیفیت تولید کنید باید به آن رسیدگی قابل توجهی کنید. در ادامه با ما در مورد هرس درخت صنوبر همراه باشید.

درخت صنوبر و مشخصات گیاهی درخت صنوبر

درخت صنوبر یا تبریزی از خانواده بید ها است و 85 گونه دارد. گونه های وجود در ایران می شود به کبوده، تبریزی و تیره بومی وجود دارد. ارتفاع آن در حالت بالغ بین 18 تا 28 متر نوسان دارد و ارتفاع میگیرد. این درخت برگ های سبکی دارد و دارای رنگ سبز براق است و در فصل پاییز به زرد پر رنگ تبدیل می شود.

هرس درخت صنوبرشرایط مناسب برای رشد درخت صنوبر

درخت صنوبر برای رشد به شرایط ویژه ای نیاز ندارد و انواع مختلف درخت صنوبر با محیط های گوناگون سازگاری دارد. اگر در شرایط مناسب کاشته شوند به سرعت رشد میکنند به طوری که در کمتر از 15 سال به ارتفاع 25 متری می رسد و رشد می کند. درخت صنوبر ریشه ای سطحی دارد اما بسیار قوی هستند.

بیشتر بخوانید: کود سه بیست برای انگور

انواع درخت صنوبر در ایران

گونه صنوبر تبریزی: این گونه از صنوبر ها دارای بدنه و تنه کشیده و تاج دوکی شکل است. شاخه هایی مایل به تنه اصلی دارد که تاج بسته ای را در بالای درخت تشکیل می دهند. پوست خاکستری رنگ دارد که البته در پیری به این رنگ تبدیل می شود.

گونه صنوبر شالک: این گونه برعکس صنوبر تبریزی دارای تاج باز دارد و شاخه های باز و جدا از یک دیگر دارد. تنه ای نا صاف تر از گونه تبریزی دارد و پوست تنه هم تیره رنگ تر است. همچنین شاخه های قطور تر و قوی تری دارد.

گونه صنوبر کبوده: صنوبر کبوده اکثرا در مناطق خشک و نیمه خشک رشد می کند. و در کنار رودخانه ها و کانال های آبیاری اصولا پیدا می شوند. همچنین در مناطق سردسیری و معتدل هم کاشته می شوند. از نظر ظاهری هم همانند گونه های دیگر است.

هرس کردن درخت صنوبر

برای حفظ شکل ظاهری درخت صنوبر در هرس کردن ، باید شاخه های اضافی و بیمار را حذف کرد که این کار موجب جلوگیری از دچار شدن درخت به آفات و بیماری ها می شود. درخت صنوبر را در هر زمانی میتوان هرس کرد به این دلیل که درخت صنوبر دارای جوانه های بسیار زیادی است. با هرس کردن جوانه های قسمت بالایی درخت جوانه های جانبی رشد خواهند کرد. بهترین زمان هرس کردن هم مثل باقی درختان ، هرس درخت صنوبر هم در فصل زمستان و در زمان خواب درخت باید صورت بگیرد ولی اگر در فصل بهار هم این هرس صورت بگیرد مشکلی به همراه ندارد. با رعایت این نکات میتوانید چوب بسیار با کیفیتی تولید کنید و حتی صادر هم کنید.

کاربرد چوب درخت صنوبر در صنعت

چوب درخت صنوبر بسیار مقاوم در برابر شکستن است. به همین دیلیل در ساختمان سازی، ستون های زیر شیروانی، کبریت سازی، مبلمان و صنایع کاغذ استفاده می شود.

هرس درخت صنوبر

کود مورد استفاده برای درخت صنوبر

در حفظ و نگهداری از درختان فقط هرس کردن از عوامل نگهداری نیست بلکه داشتن کود مفید و مغذی برای درختان بسیار اهمیت دارد چرا که از آن و خاک تغذیه میکنند. خاک و کود مناسب برای رشد درخت صنوبر بسیار اهمیت دارد و درست است که درخت صنوبر در هر شرایط آب و هوایی رشد میکند و با ارتفاع بلندی هم دست میابد، اما اگر برای تولید چوب قصد داشتن درخت صنوبر در باغات خود را دارید باید علاوه بر هرس کردن ، به کود آن هم توجه کنید. این را هم در نظر داشته باشید که درختان صنوبر در زمین های باتلاقی و یا مردابی اصلا رشد نمیکنند و حتی زمین های سنگلاخی هم مناسب برای درخت صنوبر نیست. خاک های شور و دارای عمق کم هم مناسب نیستند. خاک یکنواخت برای زراعت، غنی از مواد مغذی و دارای کود مناسب و داشتن خاک رس به اندازه 30 درصد مناسب ترین خاک برای رشد درخت صنوبر است. برای این که درخت صنوبر به رشد سریع خود دستیابی پیدا کند باید در خاک آن ازت، فسفر و پتاسیم وجود داشته باشد. چرا که این مواد گفته شده باعث تحریک درخت برای رشد سریع تر می شود.

هرس درخت صنوبر

مواد مغذی برای برای رشد و نمو درخت صنوبر

درختان صنوبر خیلی سریع به صورت چشمگیر رشد میکند و در مدت زمان کوتاهی تغذیه مورد نیاز خود را از طریق خاک جذب میکند. در این بین کود های شیمیایی مثل اسید هیومیک ها بسیار مفید هستند که رشد سریع صنوبر را زیاد میکنند. به این علت که منافذ ریشه درخت و اجزای داخلی درخت را به بالاترین سطح عملکرد می رساند و مواد مغذی را بیشتر به درخت می رساند. همچنین اسید هیومیک ها چون دارای رنگ تیره هستند، از تبخیر بیش از حد آب در تابستان جلوگیری میکند و رطوبت کافی را در ریشه و خاک درخت نگه داری میکند.

بیشتر بخوانید: جلبک دریایی برای گل عنکبوتی

کود اسید هیومیک و کاربرد آن در رشد درخت صنوبر

یکی از کود های با اهمیت در مصرف گیاهان هیومیک اسید است. این کود با داشتن عامل های اسیدی در بهبود عملکرد جوانه زدی درخت ، رشد سریع تر، افزایش مقاومت ریشه درخت صنوبر و باقی درختان در فصل سرما و مقاومت بیشتر در برابر استرس، افزایش قابلیت نگهداشتم رطوبت خاک، مقاومت و مقابله با انواع آفت ها و بیماری های مختلف و موجب جذب بیشتر آب از طریق آوندها و ریشه درخت می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *