درخت گردو یکی از اصیل ترین نوع درختان موجود در ایران است. این درخت دارای عمر بسیار بالا و طولانی و میوه ای که از آن به دست می آبد بسیار مغذی و خواص زیادی برای بدن دارد و مفید است. با توجه به ظاهر سخت و سفتی که دارد میوه این درخت مورد توجه بسیاری از پرندگان و حشرات است و به همین علت برای نگهداری از این درخت باغداران باید نکات مهمی را بدانند تا در برابر این بلایا درختانشان را محفوظ کنند. با هرس کردن درست و اصولی و پرورش دادن درخت با یک سیستم مناسب موجب افزایش باروری و در نتیجه بالا بردن سطح کیفیت محصول می شود و تولید محصول هم دو چندان خواهد شد. در ادامه با ما همراه باشید تا موضوع هرس درخت گردو را بررسی نماییم.

نحوه هرس درخت گردو به بهترین شکل

طبق نظر کارشناسان درخت گردو نیازی به هرس خارج از فصل ندارد. معمولا دو زمان مشخض برای هرس درخت گردو وجود دارد: بهترین زمان برای هرس درخت گردو یکی در پاییز و دیگری در آخر زمستان توصیه شده است. دلیلش هم این است که در زمان بیداری درخت گردو،  درخت شیره ای تولید می کند و اگر آن را هرس کنید آن شیره چسبناک بیرون می آید و موجب جذب شدن حشرات مثل مورچه خواهد شد و در صورت جمع شدن حشرات ، می توانند آفات را به درخت شما منتقل کنند و درخت یا درختان شما را بیمار سازند. نکته دیگر در هرس درخت گردو این است که برای  رسیدن نور کافی آفتاب به درخت و به تمامی شاخ و برگ ها بهتر است هر سال حدود یک پنجم از تاج را قطع و هرس کنید. در صورتی هم که شاخه های مریض وجود دارند ابتدا باید آنان را در زمان مناسب و به طرز درست هرس کنید.

هرس درخت گردو

اصول هرس کردن درخت گردو

هرس درخت گردو برای سلامت درخت بسیار واجب است و اهمیت زیادی دارد. این درختان با داشتن عمر طولانی گردو بسیار و چوب با کیفیتی تولید میکنند که در زمینه های زیادی از این چوب استفاده می شود. این تولیدات با کیفیت زمانی در دسترس هستند که شما درختان گردو را به طور اصولی و با پرورش دادن درخت در یک سیستم تربیتی درست ، هرس کرده باشید و رسیدگی لازم را به آنان کرده باشید.

بیشتر بخوانید: هرس درخت صنوبر

زمانی که شما در سال های ابتدایی شروع به هرس درخت گردو می کنید، در اصل شما درحال شکل دهی درخت برای سال های آینده هستید. یکی از اصلی ترین نکات این است که شما باید فاصله بین شاخه های جانبی با زمین را توجه کنید. این مورد باعث جدا شدن و فاصله داشتن تنه اصلی با شاخه ها می شود. کمترین فاصله شاخه جانبی دارای میوه با کیفیت 1.5 متر است و اگر کمتر باشد نور کافی را درخت دریافت نمی کند و برگ ها پژمرده و مریض می شوند.

حفظ و شکل دهی مناسب در هرس کردن درخت گردو

یکی از دلایل اصلی هرس کردن درخت در فصل زمستان ، دیدن شکل اصلی درخت بدون برگ و جوانه است و با دیدن درخت بدون برگ و جوانه شما توانایی این را دارید که به درستی انتخاب کنید که چطور درخت را شروع به هرس کردن کنید و به طور اصولی و بدون آسیب رساندن به درخت هرس انجام شود. بهتر این است که شاخه های مریض ، بیمار، شکسته و هر شاخه ای را که به سمت تنه اصلی برگشته است و جلوی رسیدن نور را گرفته را هرس کنید.

هرس درخت گردو

هرس درخت گردو به منظور شکل دهی

نحوه انجام هرس درخت گردو به منظور شکل دهی این گونه است که در سال های اولیه شاخه ها هنوز قطور و بلند نشده اند و بهترین زمان برای هرس شکل دهی است. بهترین زمان هم برای شکل دهی در انتهای فصل پاییز می باشد.

هرس درخت گردو به منظور افزایش باروری و تولید محصول

همان طور که در بالاتر گفته شد، بهترین زمان برای هرس کردن در فصل زمستان است. بعضی از باغداران این کار را در انتهای شهریور انجام میدهند. بهتر از با کارشناسان باغداری منطقه خود درباره این موضوع مشورت کنید.

هرس درختان کم بازده گردو

به یاد داشته باشید اگر میخواهید درختتان را که کم ثمر است را به عنوان تامین سایه استفاده کنید ، باید شاخه های فرعی را در ارتفاع 2 تا 2.5 متری از سطح زمین نگه دارید. زمانی که درخت شما به اندازه کافی رشد کرد که این اتفاق عموما در سال بعد کاشت رخ می دهد می شود شاخه های جانبی را پرورش داد و شاخه های پایینی را هرس کنید. برای درخت ترمیم کردن زخم شاخه های جانبی با قطر کمتر را بیشتر تمایل دارد و راحت تر است تا شاخه های بزرگ تر و قطور تر. پس برای شکل دهی به درخت باید قبل از اینکه شاخه ها بزرگ و قطور شدند این هرس را بر روی درخت گردو انجام دهید.

هرس درخت گردو

نکته مهم برای هرس کردن شاخه های سنگین درخت گردو

در صورتی که میخواهید شاخه های بزرگ تر را هرس کنید، ممکن است در صورت جدا شدن شاخه از تنه درخت ، پوست درخت هم همراه شاخه هرس شده کنده شود. اگر پوست بیرونی کنده شود درخت به مرور زمان شروع به خشک شدن می کند. برای جلوگیری از این موضوع این راهکار ها را انجام دهید:

  1. ابتدا شاخه های ریز و کوچک متصل به شاخه را هرس کنید. با این کار کمی از وزن شاخه کم می شود.
  2. اگر شاخه های سنگین در ارتفاع بلندی قرار دارد با حذف شاخه های متصل، خطر آسیب دیدن به شاخ و برگ پایینی کمتر می شود
  3. بعد از حذف شاخه های کوچک، شاخه اصلی را از محل جوانه زدن به صورت مرحله به مرحله ببرید و هر بار 0.5 متر کم کنید.
  4. این کار باعث کاهش وزن شاخه می شود و خطر کنده شدن پوست درخت هم کاهش می یابد.
  5. در نهایت شاخه را از محل اصلی اتصال به تنه قطع کنید و برای کاهش خسارت محل هرس شده را با چسب باغبانی چسب بزنید. از چسبی هم استفاده کنید که مناسب درخت شماست.

بیشتر بخوانید: کود برای سفید شدن مغز گردو

در کل رسیدگی به پرورش درختان امری بسیار مهم است و مراقب دائمی را خواهان است. درخت گردو هم با داشتن عمری طولانی و استفاده چندگانه چه در امر تولیدات چوبی و چه در مواد غذایی نقش دارد، باید به آن رسیدگی درست شود تا کیفیت بالایی داشته باشد. با رسیدگی درست و جلوگیری از دچار شدن به آفات و هرس کردن اصولی درخت گردو ، کیفیت و بازدهی درختان تان را بالا ببرید و به سود دهی برسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *