هرس درخت

هرس درخت

آخرین مقالات

اگر به این فکر می‌کنید که چه زمانی درختان میوه خود را هرس کنید، پاسخ این سوال به اهداف شما بستگی دارد. آیا قصد دارید اندازه یک درخت بزرگ را کاهش دهید؟ یا قصد دارید یک درخت میوه را تشویق به سریع‌تر رشد کردن نمایید؟ هرس صحیح درختان میوه در زمان مناسب سال می‌تواند به شما در رسیدن به این اهداف کمک کند.

هرس درخت به منظور مدیریت انرژی

به طور کلی، هرس درخت میوه در زمستان باعث رشد شدید می‌شود، در حالی که هرس درخت در تابستان رشد را کند می‌کند. اما چرا اینطور است؟ این به چرخه فصلی انرژی درخت شما مربوط می‌شود. از بین بردن شاخه های اضافی درخت میوه در زمان مناسبی از سال انجام می‌شود و به پرورش دهندگان کمک می‌کند تا انرژی درختان میوه خود را مدیریت کنند.

هرس درخت

زمان مناسب برای از بین بردن شاخه های زاید درخت در زمستان

در پاییز، درختان میوه انرژی برگ‌های سبز خود را برای ذخیره‌سازی در زمستان به سیستم ریشه منتقل می‌کنند. هنگامی که انرژی از برگ‌ها تخلیه می‌شود، برگ‌ها زرد و قهوه‌ای می‌شوند و از درخت می‌افتند.

بیشتر بخوانید: کاشت سیب‌زمینی

هرس زمستانی فوق العاده است زیرا درخت خوابیده و بدون برگ، گل یا میوه است. این بدان معنی است که دیدن ساختار درخت و تصمیم‌گیری در مورد از بین بردن شاخه های اضافی آسان خواهد بود. و با این حال، برخی از باغبانان از بین بردن شاخه های اضافی درختان میوه در اوایل زمستان اجتناب می‌کنند. زیرا در اوایل زمستان رشد شاخه‌ها به حداقل می‌رسد و درخت نمی‌تواند زخم‌های ناشی از بریدگی‌های هرس را التیام بخشد. با این وجود زمان مناسب برای حذف شاخه های اضافی درخت می‌تواند اواخر زمستان می‌باشد. شما به راحتی می‌توانید ساختار درخت خود را ببینید و مطمئن باشید که درخت شما به زودی می‌تواند آن زخم‌ها را در بهار التیام بخشد.

زمان مناسب برای حذف شاخه های اضافی درخت در بهار

برخی از باغداران دوست دارند درخت را در بهار پس از باز شدن جوانه‌ها و ظاهر شدن گل‌ها و برگ‌ها هرس کنند. مزیت از بین بردن شاخه و برگ های زاید در این زمان این است که می‌توانید شاخه‌هایی را که در زمستان زنده نمانده‌اند شناسایی و حذف کنید. این امر به ویژه برای کسانی که درختان میوه حساسی مانند هلو یا زردآلو پرورش می دهند صادق است.

از بین بردن شاخه های زاید در بهار به اندازه هرس در اواخر زمستان درختان را تشویق به رشد نمی‌کند. دلیل این موضوع آن است که درخت قبل از هرس از مقداری انرژی‌ای که ذخیره کرده است برای شکوفه دادن، رشد شاخه و تولید برگ استفاده نموده است. اگر می‌خواهید درخت بزرگ شما فشرده‌تر باشد، بهار زمان مناسبی برای هرس درختان میوه بزرگ است.

زمان مناسب برای حذف شاخه های زاید درخت در تابستان

هرس تابستانی فواید زیادی دارد. از آنجایی که درخت شما ذخایر انرژی ندارد و در نتیجه هرس تابستانی به شدت رشد نخواهد کرد، این می‌تواند به شما در کاهش اندازه درخت بزرگ کمک کند. انتخاب‌های عالی برای هرس بهاره یا تابستانی شامل درختان گیلاس قوی است که اگر تنها بمانند می‌توانند تا سه طبقه رشد کنند!

با وجود اینکه حذف شاخه های زاید ابتدایی شما در اواخر زمستان یا اوایل بهار انجام شده باشد، در تابستان هم می‌توانید هرس را انجام دهید. این زمان برای برداشتن شاخه‌های جدید شکسته، متقاطع یا بیماری است.

زمان مناسب برای از بین بردن شاخه های اضافی درخت در پاییز

پس از آفتاب شدید تابستان، درخت شما برای خود غذای بسیار زیادی تولید کرده است. درخت این فرآیند را توسط عمل فتوسنتز انجام می‌دهد.. با سرد شدن هوا، درخت با انتقال این قندها به داخل ریشه خود برای نگهداری در زمستان برای خواب آماده می‌شود.

هرس درخت

نحوه هرس درخت

از بین بردن شاخه های اضافی بخشی ضروری از مراقبت از درخت است. اما اگر درخت خود را به درستی هرس نکنید، می‌توانید ضرر بیشتری نسبت به سود داشته باشید. بنابراین، اکنون که می‌دانید چه زمانی درختان میوه را هرس کنید، مهم است که یاد بگیرید چگونه درختان خود را هرس کنید. از مهم‌ترین نکات در پربار و جذاب نگه داشتن درخت هرس سالانه آن است که به  راحتی می‌توانید انجام دهید.

اغلب باغبانان ممکن است به شما بگویند که درخت‌های مختلف به روش‌های مختلف شاخه های زایدشان حذف می شوند، که تا حدودی درست است، اما یک فرآیند سه مرحله‌ای ساده وجود دارد که برای اکثر درختان کار می‌کند.

در خارج از مناطق استوایی، بیشتر ما با درختان میوه با دانه (سیب، گلابی و …) یا میوه‌های هسته‌دار (هلو، گیلاس، زردآلو، آلو و …) سروکار داریم. این روش سه مرحله‌ای برای هر دو گروه کار می‌کند. اگرچه هرس تابستانی برای درختان مضر نیست، اما هرس زمستانی این کار را آسان می‌کند و درخت بدون برگ است و شما واقعاً می‌توانید ببینید چه کاری انجام می‌دهید.

نکات رفع شاخه های زاید درخت

قیچی تیز برش‌های تمیز و آسانی را انجام می‌دهد، اگر نمی‌دانید چگونه آن‌ها را تیز کنید، بسیاری از فروشگاه‌های سخت افزار و لوازم کشاورزی این خدمات را با هزینه اندکی ارائه می‌دهند.

به عنوان یک اقدام پیشگیری از بیماری، تیغه‌های قیچی خود را به مدت 30 ثانیه در محلول ایزوپروپیل الکل فرو کنید تا قبل از هرس درخت دیگری، آن‌ها را ضدعفونی کنید.

شاخه های حذف شده را از اطراف درخت جمع‌آوری و دور بیندازید.

استفاده از چسب هرس باغبانی را فراموش نکنید.

کلام آخر

همانطور که اشاره کردیم از بین بردن شاخه های اضافی بخشی ضروری از مراقبت از درختان است. اگر می‌خواهید درخت جوان یا تازه کاشته شده شما سریع‌تر رشد کند، می‌توانید آن را در اواخر زمستان شاخه های اضافی را حذف کنید تا رشد قوی را تحریک کنید. این بدان معنی است که وقتی بهار می‌آید، درخت انرژی خود را برای رشد شاخه‌های بی‌کیفیت هدر نمی‌دهد. در عوض، انرژی را روی رشد بهترین شاخه‌ها متمرکز می‌کند.

هرس درخت

برخی از باغداران دوست دارند درخت را در بهار هرس کنند. مزیت هرس درخت در این زمان این است که می‌توانید شاخه‌هایی را که در زمستان زنده نمانده‌اند شناسایی و حذف کنید.

بیشتر بخوانید: کود افزایش باردهی پسته

هرس پاییزی درخت ایده خوبی نیست. این به این دلیل است که هرگاه شاخه‌ای از درخت را قطع می‌کنید، زخمی برای هرس ایجاد می‌کنید. حذف شاخه های زاید درخت در طول فصل رشد مشکلی ندارد زیرا درخت با یک لایه سلول محافظ در عرض چند روز شروع به التیام زخم می‌کند. اما در پاییز رشد کند شده و درخت ممکن است نتواند جای زخم را ترمیم کند.

اگر در زمستان یا تابستان شاخه‌ای بیمار دیدید، معمولاً بهتر است آن را بردارید و هرس کنید تا بیماری‌هایی مانند گره سیاه، شانکر یا آتشک به داخل درخت و درختان مجاور سرایت نکند.

اشتراک گذاری
مطالب مهم

کود فسفر 90 درصد بمب

کود فسفر 90 درصد بمب فسفر یک ماده مغذی ضروری در گیاه است که برای تولید بهینه محصول مورد نیاز می باشد. کمبود فسفر را

مطالب مهم

کود پتاس 90 درصد بمب

کود پتاس 90 درصد بمب پتاس یکی از مواد مغذی که برای رشد گیاه ضروری است. مانند نیتروژن و فسفر یک عنصر درشت مغذی است

آموزشی

کود فسفیت پتاسیم بمب

کود فسفیت پتاسیم بمب کود فسفیت پتاسیم بمب از جمله کودهای ارگانیک و طبیعی برند بمب است که مانند سایر کودهای آن خاصیت فوق العاده

مطالب مهم

کود 10-52-10 بمب

کود 10-52-10 بمب کود 10-52-10 بمب یک کود کاملا محلول در آب که به طور گسترده در محصولات  کشاورزی و باغبانی استفاده می شود. با