نخودفرنگی ازجمله گیاهانی است که فواید فراوانی ازخود برجای گذاشته وازجمله آنها میتوان به بهبود وسلامت وضعیت استخوان ها نیزاشاره کرد، که مهم ترین عامل آن دارا بودن منابع ویتامینه بسیاربسیارفراران والبته متنوع هست .همان طورکه میدانید این گیاه پرخاصیت سرشاراز فیبروآنتی اکسیدان میباشد که علاوه برکاربرد های ذکرشده، میتواند در جلوگیری وحتی مقاومت دربرابر بعضی از بیماری ها چون بیماری قلبی و حتی سرطانی موثرواقع گردد .پس لازم است برای نگهداری وپرورش این گیاه فوق العاده مفید مطالبی روعمیقا فراگیریم .همان طور که میدانید گیاه نخود فرنگی هم مانند سایرگیاهان برای رشد بهتر و موثرترخود نیازمند یک یا حتی چند دوره کوددهی مناسب است تا بتواند بهترین عملکرد را برای ما به جا گذارد. یکی ازبهترین کودها(شبیه سازهای کودی) که متخصصان این شاخه گیاه شناسی به ما پیشنهاد دادند، استفاده ازهیومیک اسید برای این گیاه میباشد. پس در ادامه همراه ما باشید تا همه چیز دررابطه با گیاه نخود فرنگی وهیومیک اسید برای آن را بدانید.

تاثیر هیومیک اسید بر گیاه نخود فرنگی

در واقع این شبیه سازکودی(هیومیک اسید)، برای این گیاه بهترین نوع ماده تقویت کننده بوده،که نه تنها میتواند منجربه افزایش فوق العاده زیاد دررشد گیاه شود ،بلکه باعث لذیذ شدن هرچه بیشترطعم آن وهمچنین افزایش کیفیت محصول خواهد شد .

جالب است بدانید که این شبیه ساز کودی آلی (کودهیومیک اسید)به قدری قدرتمند هست که شما کافیه تنها 20 الی 22 لیتر ازآن را (درست حدس زدید این کود به صورت مایع هست که حرف از لیتر زدیم) را که معادل با تقریبا 10هزارکیلوگرم کود های معمولی (دامی)هست ، با هزینه خیلی به صرفه تر و با بودجه وزمان خیلی کمترومهم تر ازهمه کیفیت کار بالا تر مورد استفاده قراردهیم. گاها درصورت تداوم استفاده از این کود، درمواردی پیش آمده که دیگر نیازی به بکارگیری از کودهای مختلفی چون دامی و …نخواهید داشت درنتیجه شما با صرف وقت وهزینه کمترشاهد بیشترین بازدهی مفید محصول در فصل(موعود برداشت)خواهید شد .

همه چیز دررابطه با گیاه نخود فرنگی وهیومیک اسید برای آن

نکته ای که شاید از دید اکثر باغداران مهم جلوه نکرده باشد، برنامه ریزی مناسب برای کوددهی درست واصولی به این گیاه ارزشمند (که حتی ازاین بعد میشه گفت گیاهی با خاصیت دارویی) است. ازآنجایی که نخودفرنگی یک گیاه فوق العاده حساس میباشد، واز طرف دیگر شکل دانه ها وهمچنین رنگ پوسته آنها درخرید و فروش بازار جهانی بسیاربسیارپررنگ جلوه کرده،لازم است به طور منطقی برنامه ریزی درستی را در جهت کوددهی این گیاه (ترجیبا با بهره گیری از کود فوق العاده تقویتی هومیک اسید)  سازمان دهی کنیم.

در ادامه لازم میدانیم به یکی از دغدغه های اصلی باغداران در گذشته های نه چندان دور اشاره هایی روداشته باشیم. چندی پیش ،باغداران تولید کننده گیاه نخودفرنگی به علت مواجه شدن با کاهش خیلی زیاد کیفیت ثمره کاشت وهمچنین ازبین رفتن کامل توان باردهی خاک محیط کشت خود که باعث شده بود، خاصیت شیمیایی مناسب برای گیاهان کاشته شده افت شدیدی پیدا کنند، همیشه در ذهن خود میگفتند که یعنی یک روزخواهد آمد که ما ماده ای را تولید ویا کشف کنیم که بتواند دراین امر به ما کمک ،و زیان وخسارت هایی که در این دوران متحمل شدیم را جبران کند؟ بله بالاخر به آنچه خواستند رسیدند و با کشف کود هیومیک اسید نه تنها به این عموامل پایان دادند ،چه بسا باعث افزایش باردهی وکیفیت محصول خودهم شدند . به همین علت است که امروزه این کود فوق قدرتمند را به یکی از بهترین و بی عیب ترین کود تقویتی یاد کرده ودراکثرموقعیت ها به کار میگیرند.

بیشتر بخوانید: هرس درخت انار

آقا… آقا!!! شما گفتید در اکثرموقعیت ها ؟مگر این کود رو نگفتید فقط و فقط برای نخودفرنگی مناسب است ؟؟! ببینید من گفتم درابتدا برای این گیاه کشف شده نه این که در موارد دیگرهیچ کاربردی نداشته باشه. چراکه این کودعلاوه برآن که درمزارع کشت نخودفرنگی کاربرد های فراوانی رو به جهت تقویت و حفظ گیاه ازبی حالی و … دارد، میتوان از آن برای طیف بسیاروسیعی ای ازگیاهان دیگر، محصولات گلخانه ای و حتی اکثرمحصولات زراعی بهره لازم و کافی را دریافت کنیم.

همه چیز دررابطه با گیاه نخود فرنگی وهیومیک اسید برای آن

 مزایایی که این کود هیومیک اسید برای گیاه نخودفرنگی

 کم شدن و افت تنش های خاکی ، افزایش فوق ویژه کیفیت بالای محصول ، افزایش خیلی سریع تر از طبیعی به جهت باردادن (محصول نخودفرنگی)،  و در نتیجه بالارفتن خاصیت جاذبیت عنصرهایی چون میکرو وحتی ماکرو،) که مهم ترین و اصلی ترین مزیت هم به نظر آمده اشاره کرد. پس با ما همراه باشید تا اطلاعاتی کامل تر ازاین مزایا را بررسی کنیم .

اولین موردی که صحبت شد کم کردن تنش های خاکی است به این منظور که هیومیک اسید را درمنبع آبیاری این گیاه ریخته و دراین صورت پس ازآبیاری گیاه، برمیزان رطوبت خاک و حتی ریشته افزوده ،درنتیجه گیاه در شرایط کم آبی(درعین رعایت نکردن زمان درست آبیاری) دیرتر تشته خواهد شد، و میتواند در شرایط های کم آبی  زمان زیادتری رو متحمل تشنگی گردد .

افزایش فوق ویژه کیفیت بالای محصول یکی دیگرازمزیت های این گیاه شمرده شده است حالا چطور؟ ببینید دوستان این کود از یکسری زنجیره های مولکولی با فرمول شیمیایی بسیار پیچیده تشکیل و در نهایت به وجود آمده که برگرفته ازکشف(استخراج) نوعی ماده به نام (لئوناردیت)است.ازآنجا که این ماده باعث جلوگیری ازته نشین شدن بقایای گیاهی میشود درنتیجه باعث افزایش رشد وکیفیت گیاه نخودفرنگی نیزخواهد شد .

همه چیز دررابطه با گیاه نخود فرنگی وهیومیک اسید برای آن

افزایش خیلی سریع ترازطبیعی به جهت باردادن (محصول نخودفرنگی)هم از مزیت های دیگر این کود است . همان طور که احتمالا میدانید این کود علاوه برداشتن درصد زیادی از هیومیک اسد سرشارازنیتروژن و پتاسیم و فسفر هم میباشد. درنتیجه گیاه با دریافت چنین مواد قدرتمندی میتواند به عبارتی برگ و بارخودش را هم افزایش دهد.

بیشتر بخوانید: اسید هیومیک برای انگور

بالارفتن خاصیت جاذبیت عنصر هایی چون میکرو وحتی ماکرو هم از مزایای مهم دیگر این کود به حساب آمده ،به این صورت است که این کود از طریق خارج کردن مواد مفیدی که در خاک باقی مانده اند (البته به صورت کلات) میتواند باعث جذب بیشتر عناصر لازم گیاه و همچنین رشد بیشتر برگ ها را به همراه داشته باشد .

در این مقاله به موضوع همه چیز دررابطه با گیاه نخود فرنگی وهیومیک اسید برای آن پرداختیم. در نهایت برای بررسی کلی این کود تقویتی با نام تجاری هیومیک اسید باید گفت که اگر در یک کلام کیفیت را فدای کمیّت نکنید که ممکن است که دراین صودت ضضر های زیادی را متحمل خواهید شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *