درخت سنجد از جمله درختانی است که موجود در آسیا و اروپا و حتی نواحی از هیمالیا هم در برگرفته است. درخت سنجد در مقابل شرایط نامساعد مانند گرما، سرما، خشکسالی و و کم آبی بسیار پایدار بوده به همین دلایل، کاشت درخت سنجد مورد استقبال طرفداران بسیاری از باغداران و کشاورزان می باشد. فرآیند گلدهی درخت سنجد اغلب در اردیبهشت ‌ماه می باشد و هم چنین ثمردهی آن نیز در اوایل پاییز یا اواخر تابستان است. در ادامه این مقاله می خواهیم به ویژگی های درخت سنجد و  شرایط کاشت آن بپردازیم.

سنجد و فواید آن

نام دیگر سنجد زیتون روسی می باشد، چراکه ظاهری شبیه به درخت زیتون دارد. سنجد دارای گل هایی خوش بو و کوچکی است. قسمت داخلی گل‌ها به رنگ زرد و قسمت خارجی آنها سفید می باشد. میوه‌های آن نیز  قرمز متمایل به قهوه ای می باشد که از نظر تغدیه ایی بسیار مفید می باشد. سنجد برگ هایی بسیار باریک و کشیده ایی دارند. و شاخه های آن ممکن است خاردار باشد. ثمردهی درخت سنجد معمولا  پس از ۵ الی ۶ سال می باشد.

ویژگی های درخت سنجد و  شرایط کاشت آن

میوه های درخت سنجد پس از رسیدن، روی درخت باقی می ماند برای جمع Hوری میوه های رسیده می توان با ایجاد ضرباتی بر شاخه  ها و فرو ریختن انها میوه های رسیده را  تشخیص و آن ها را تهیه کرد.

پس از تهیه ی میوه های رسیده می توان ان ها را مرطوب کرد و سپس در برابر نور مستقیم افتاب قرار داد تا اینکه قسمت گوشتی میوه خشک شود و بتوانیم بذر ان را جدا کنیم.

بیشتر بخوانید: عمر درخت پسته

بذر ها باید در دمای محیط با شرایط خشک حفظ شوند.کاشت درخت سنجد بسیار اقتصادی میباشد. چراکه نیازمند حداقل میزان آب ،و سرمایه گذاری می باشد.

از جمله فواید و ویژگی های کاشت درخت سنجد می‌توان به رشد سریع،پایداری آن در مقابل شرایط نامساعد و سرما زدگی ، مقاوم در برابرشوری و خشکی و یا قلیایی بودن خاک و جلوگیری از فرسایش خاک، هم چنین از درخت سنجد به عنوان باد شکنی قوی در زمین های کشاورزی مورد استفاده قرار می‌گیرد .

از نظر نوع خاک، کاشت ایــن گیــاه در زمین های دارای سنگ ریزه در نواحی کوهپایه ایی مناسب می باشد. درخت سنجد اغلب نیازی به کوددهی ندارد اما بهتراست مقدار کمی کود حیوانی برای آن استفاده شود.

ویژگی های درخت سنجد و  شرایط کاشت آن

آبیاری درخت سنجد

بطور کلی درخت سنجد نیازمند آب زیادی نمی باشد اما در سال اول کاشت بهتر است آبیاری آن به طور پیوسته انجام شود.

درختان سنجد با قدمت تقریبا زیاد را می‌توان هر ۲۰ روز یکبار و یا حتی ۴۰ روز یک بار آبیاری کرد.

شرایط نوری مناسب برای درخت سنجد

درخت سنجد برای عملکرد بهتر و گلدهی باید حداقل ۷ ساعت در معرض نور افتاب قرار بگیرد . چراکه نرسیدن نور افتاب به این گیاه و سایه بودن کامل سبب عدم گلدهی درخت میشود علاوه بر آن ممکن است رشد خود گیاه نیز به مشکل بخورد.پس می‌توان گفت یکی از فاکتور های بسیار مهم برای به ثمر رسیدن درخت سنجد نور کافی میباشد.

درختان سنجد توانایی تحمل در تابستان های گرم و زمستان سرد را به خوبی دارند.

در مناطق باد خیز کاشت درخت سنجد بسیار مناسب است.

از طرفی کاشت این درخت در مناطق مرطوب توصیه نمی شود چراکه گل های آن قبل از ثمر دهی می‌ریزد.

نکات تکمیلی برای کاشت درخت سنجد

ویژگی های درخت سنجد و  شرایط کاشت آن

روش های تکثیر درخت سنجد

از روش‌های تکثیر درخت سنجد میتوان به، روش قلمه زدن، خوابانیدن و بذر اشاره کرد. که ازاین میان روش قلمه زدن جزو روش های پر کاربرد و دارای عملکرد بهتر می باشد.

درخت سنجد معمولا مدتی پس از تمام شدن سرما گل می‌دهد و در کل گیاهی دیر گل است. به طور کلی ۳نوع درخت سنجد در دنیا یافت میشود که دو نوع هیپوفارو هلاگنوس را می‌توان در ایران یافت می شود.

به دلیل سازگاری بالا  این گیاه در اکثر نقاط دنیا رشد می کند اما در مناطق  خنک رشد بهتری دارد و گاه ارتفاع درخت به ۶متر نیز می رسد.

بیشتر بخوانید: درخت پسته چند ساله بار می دهد

نحوه هرس کردن درخت سنجد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *