وجود گل و گیاه ها در مکان های مختلف، سبب می شوند تا افراد انرژی مثبتی داشته باشند. امروزه بسیاری از افراد در منازل و محل کار خود، گل های زینتی را نگهداری می کنند تا بتوانند از آن ها انرژی مثبتی دریافت کنند و با نگاه به آن ها لذت ببرند. یکی از زیبا ترین گل های آپارتمانی که بسیار پر طرفدار است و افراد بسیار زیادی به آن علاقمند هستند، گل قاشقی است. گل قاشقی که با نام پیرومیا شناخته می شود، جزو زیبا ترین گل های زینتی ایران محسوب می شود. یکی از مزایای این گیاه زیبا این است که آن را می توان بسیار آسوده تکثیر نمود. فراموش نکنید که گل های یخی بسیار حساس و آسیب پذیر هستند. برای پرورش و نگهداری گل قاشقی، می بایست راه و روش هایی را بلد باشید تا بتوانید این گل زیبا را به راحتی تکثیر کنید وبجای یک گل قاشقی، چندین گل قاشقی زیبا داشته باشید.

پیش از کاشت و تکثیر این گیاه زیبا، می بایست مواردی از جمله گلدان زیبا، خاک مناسب و کود طبیعی فراهم نمایید تا بتوانید از این گیاه زیبا به خوبی مراقبت کنید و در هر زمانی که خواستید، آن را تکثیر کنید. در ادامه با ما همراه باشید تا با خصوصیات پرورش و نگهداری گل های قاشقی، بیشتر آشنا شوید.

تکثیر گل های قاشقی

برای تکثیر گل زیبای قاشقی، در ابتدا می بایست ساقه ها، ریشه و برگ را از آفات پاک کنید. برای انجام این کار، می بایست مقداری محلول آفت کش را تهیه کنید و آن را درون یک اسپری مخصوص بریزید و به گل بپاشید. پس از پاشیدن محلول آفت کش، می بایست 24 ساعت صبر کنید و مقداری آب بر روی خاک گل بریزید تا خاک به اندازه کافی مرطوب شود. این امر سبب می شود تا کار شما با اطمینان بیشتری انجام شود.

 پرورش و نگهداری گل قاشقی

برای قلمه زدن گل زیبای قاشقی، می بایست پس از آفت کش زده به آن، برگ ها و قسمت های گوشتی گل را زیر ماسه بخوابانید و کمی ماسه را مرطوب نمایید. این امر سبب می شود تا قسمت های گوشتی دارای ریشه شوند.  پس از آن که قسمت های گوشتی گیاه ریشه دار شدند، آن ها را به گلدان هایی با قطر 8 تا 12 سانتی متر منتقل کنید. بهترین خاک برای رشد گیاه زیبای قاشقی، ماسه شسته شیرین و ترکیب کوکوپیت و پرلیت محسوب می شود و سبب رشد بسیار سریع گیاه می شود. پس از کاشتن گیاه، آبیاری را فراموش نکنید چرا که خاک این گیاه زیبا می بایست همیشه رطوبت داشته باشد.

بیشتر بخوانید: مصرف هیومیک اسید در انگور

برای تامین رطوبت خاک، می بایست روزانه مقدار کمی آب با استفاده از اسپری آب پاش به خاک بپاشیم تا شاهد شادابی و طراوت گل زیبای یخی خود باشیم و از نگاه کردن به آن لذت ببریم. برای بهبود یافتن کیفیت کار، می توانید پس از آب پاشی گیاه، مقداری آفت کش با استفاده از اسپری به گیاه بپاشید. این امر سبب می شود تا آفات کاملا از بین بروند و در نتیجه مزاحم رشد گیاه زیبای یخی نشوند.

پس از گذشت 25 روز، می توانید گلدان های گل یخی را جابجا کنید و آن ها را به محل مورد نظر خود منتقل کنید. لازم به ذکر است که گل یخی می بایست در محیطی با دمای 18 تا 30 درجه سانتی گراد و باشد و نور خورشید به صورت مایل به آن بتابد. فراموش نکنید که اگر این گیاه زیبا را درون آفتاب مستقیم قرار دهید سبب می شود که برگ های گیاه بسوزند و زرد شوند. بهترین جا برای گل های یخی تازه کاشته شده، کنار پنجره است. پیشنهاد می شود برای رشد سریع تر گیاه، در شب  ها آن را در زیر لامپ گرمایی قرار دهید.

 پرورش و نگهداری گل قاشقی

حفاظت از گل های قاشقی

گل قاشقی، نیز همانند گیاه های دیگر نیاز به مراقبت دارد تا بتوان هر روز شادابی و طراوت آن را احساس نمود. یکی از مهم ترین عناصری که در رشد گل های قاشقی نقش بسزایی دارد، خاک است. خاک باعث رشد گیاه می شود که برای هر نوع گیاهی، نوع مختلفی از آن مناسب است. مناسب ترین خاک برای گل قاشقی، مخلوطی از خاک برگ، ماسه و خاک باغچه می باشد. برای تقویت خاک گل قاشقی، می توانید مقداری از کود های طبیعی استفاده نمایید چرا که کود های شیمیایی سبب از بین رفتن گیاه می شوند.

یکی دیگر از مواردی که می بایست در کاشت گل های قاشقی رعایت، کنید میزان آبیاری این گیاه است. خاک گل قاشقی، می بایست همیشه مرطوب باشد. به همین دلیل می بایست روزانه مقدار بسیار کمی آب بروی خاک آن بپاشیم تا خاک به اندازه کافی رطوبت داشته باشد. البته پس از گذشت چندین ماه، نیازی نیست هر روز به گیاه آب بدهیم و می بایست بجای هر روز آبیاری، هفته ای دو یا سه بار گیاه را آبیاری کنیم. لازم به ذکر است که غرق آب کردن گیاه، سبب پوسیده شدن ریشه های آن می گردد.

 پرورش و نگهداری گل قاشقی

یکی دیگر از عناصری که می بایست برای نگهداری از گل های قاشقی رعایت نمود، میزان دمای آن است. دمای گیاه می بایست بین 18 تا 30 درجه سانتی گراد باشد. اگر دما از حد مجاز کمتر یا زیاد تر شود، سبب می شود تا گیاه از بین برود. برای نگهداری از گل یخی، بهترین راه این است که آن را در پشت پنجره یا درون بالکن قرار دهید و در فصل سرما، آن را داخل خانه خود قرار دهید. لازم به ذکر است که در هوای گرم، آبیاری گیاه را فراموش نکنید تا پژمرده نشود و همیشه با طراوت بماند.

بیشتر بخوانید: زمان کاشت گل همیشه بهار در باغچه

اگر به گل و گیاه علاقه دارید، بهترین گزینه برای شما گل های یخی است. گل یخی را بسیار آسوده می توان نگهداری کرد. علاوه بر آن، پرورش و تکثیر این گیا بسیار آسان است و افراد می توانند در هر مدتی که می خواهند، آن را تکثیر نمایند. پیشنهاد می شود حتما حتی یک گلدان گل یخی در خانه خود یا محل کار داشته باشید تا بتوانید با نگاه کردن به آن انرژی مثبت دریافت کنید و لذت ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *