پلیت مرغی بهترین منبع نیتروژن برای پرورش مرکبات

همانطور که می‌دانید، بخش بزرگی از صنعت کشاورزی در کشور ما به پرورش انواع مرکبات اختصاص دارد. لیمو ترش، پرتقال، نارنگی و لیمو شیرین از انواع مرکباتی هستند، که کسب‌وکار کشاورزی ما را رونق بخشیده‌اند. در واقع مرکبات جزء محصولات کشاورزی هستند، که علاوه بر بازار پر رونقی که در داخل کشور دارند، به مناطق دیگر دنیا نیز صادر می‌شود. بنابراین سود قابل‌توجهی از پرورش مرکبات نصیب اقتصاد کشور ما می‌شود.

حالا اگر ما بتوانیم به عنوان یک کشاورز یا باغدار کیفیت و کمیت محصولات باغ‌های مرکبات خود را افزایش دهیم، مطمئناً سود بیشتری نیز از عرضه و فروش آن به دست می‌آوریم. ما در اینجا به همه سؤالاتی که ممکن است در ذهن کشاورزان و باغداران و حتی تاجرانی که به تولید و عرضه مرکبات مشغول هستند، و مایلند کسب‌وکار خود را رونق ببخشند وجود دارد، پاسخ می‌گوییم.

 

درخت‌های مرکبات برای رشد بهتر به چه شرایطی نیاز دارند؟

 

پلت مرغی برای مرکبات

 

تا کنون به این موضوع فکر کرده‌اید که باغ‌های کشت مرکبات تحت چه شرایطی بهتر رشد پیدا کرده و محصولات باکیفیت‌تری عمل می‌آورند؟ از آنجاییکه استان فارس قطب تولید مرکبات در کشور ما محسوب می‌شود، شرایط آب و هوایی گرم می‌تواند یکی از فاکتورهای به ثمر نشستن کشت و پرورش انواع مرکبات باشد.

اما یکی از عواملی که رشد درخت‌های پرتقال، نارنج، لیمو، گریپ‌فروت و نارنگی را به میزان قابل توجهی بهبود می‌بخشد، ماده مغذی به نام نیتروژن است. این ماده لازمه رشد و محصول‌دهی درخت‌های مرکبات است. در واقع نقش نیتروژن در عمل آوردن مرکبات سالم و با کیفیت حیاتی است.

علاوه بر آن وجود مواد مغذی مانند فسفر، پتاسیم، کلسیم و آهن نیز در عمل آمدن مرکبات تأثیر چشمگیری دارد. حالا به نظر شما چگونه می‌توان منبعی برای برآوردن نیاز مرکبات به این عناصر پیدا کرد؟ منبعی که هم طبیعی باشد و هم تأثیرگذار.

 

بهترین منبع نیتروژن برای پرورش مرکبات کدام است؟

نیتروژن مورد نیاز درخت مرکبات تا حدودی از منابع ارگانیک در دسترس گیاه به دست می‌آید. اگرچه خاک به خودی خود دارای مقدار قابل‌قبولی از نیتروژن است، اما این میزان به هیچ عنوان برای پرورش مرکبات با کیفیت کافی نیست. به همین خاطر استفاده از کودهای حاوی نیتروژن برای باغ‌های مرکبات اقدامی ضروری به نظر می‌رسد.

تقویت‌‌کننده‌های متفاوتی در بازار وجود دارد، که می‌تواند نیاز درخت مرکبات را به نیتروژن برطرف کند. اما تنها ماده‌ای که این کار را به طور طبیعی و با درصد تأثیرگذاری فوق‌العاده انجام می‌دهد، کود مرغ یا به اصطلاح پلیت مرغی است.

 

پلیت مرغی چیست و چه مزایایی برای پرورش مرکبات دارد؟

 

مزایای پلت مرغی برای مرکبات

 

پلیت مرغی ماده‌ای است که از کود مرغ به دست آمده و طی فرآیندهایی سم‌زدایی شده‌است. این ماده ارگانیک خواص چشمگیری برای پرورش انواع گیاهان دارد، اما مهم‌ترین ویژگی آن وجود منبع غنی از نیتروژن در بافت آن است.

مهم‌ترین مزیت‌های پلت مرغی در پرورش مرکبات عبارتند از:

پلیت مرغی از جمله کودهای ارگانیک است، که اثرات خود را آهسته و پیوسته بر روی خاک و گیاه می‌گذارد. در نتیجه کارایی و ماندگاری پلت مرغی منحصر به فرد است.

 

پلیت مرغی یک کود ارزان قیمت و مقرون به صرفه محسوب می‌شود. همین ویژگی می‌تواند سودآوری باغ‌های مرکبات را به میزان قابل‌توجهی افزایش دهد.

 

پروسه تولید پلیت مرغی عبارت است از حذف انواع باکتری، سم، مواد شیمیایی و عوامل بیمار‌ی‌زا از بافت آن. در نتیجه پرورش مرکبات در بستری از خاک که حاوی پلت مرغی است، به معنای عمل آوردن محصولات سالم، پرخاصیت و خوش رنگ و طعم است. همچنین پلیت مرغی به علت وجود نیتروژن در بافت آن، باعث عمل آوردن پرتقال، نارنج، نارنگی، گریپ‌فروت یا لیموی آبدار با عمر ماندگاری بالا می‌شود.

اضافه کردن پلیت مرغی در خاک بستر درخت مرکبات، به معنای سیراب کردن گیاه از نیتروژن، فسفر، پتاسیم و آن است. این موضوع خود باعث می‌شود، که گیاه به سرعت رشد کند و تمام شرایط لازم برای محصول‌دهی را داشته باشد. در نتیجه میزان مرکباتی که در مدت معین از خاک حاوی پلیت مرغی به دست می‌آید، خیلی بیشتر از همین میزان در خاک بدون پلیت مرغی است. از طرفی وزن مرکباتی که در این شرایط تولید شده‌اند نیز بیشتر است.

 

نحوه استفاده از پلت مرغی برای مرکبات

 

فواید پلت مرغی برای مرکبات

 

بهترین زمان برای استفاده از پلیت مرغی در باغ‌های مرکبات، فصل رویش است. در واقع وقتیکه درخت‌ها در حال جوانه‌زنی هستند، نیاز شدیدی به مواد مغذی به خصوص نیتروژن پیدا می‌کنند. در نتیجه پلیت مرغی می‌تواند با برآورده کردن این نیاز به فرآیند جوانه زنی گیاه کمک کرده و کمیت و کیفیت آن را ارتقاء دهد. خرداد، مهر و اسفند بهترین ماه‌ها برای اضافه کردن پلت مرغی به خاک پرورش مرکبات است.

به منظور تأثیرگذاری حداکثری پلت مرغی بر روی گیاه، بهتر است کود مورد نظر را در سه مرحله به خاک بستر گیاه اضافه کنید. سه مرحله در همین سه ماه، خرداد، مهر و اسفند که به آن اشاره کردیم، انجام می‌گیرد. یادتان باشد که هرگز از کود پلیت مرغی در ماه های سرد سال برای پرورش درخت مرکبات استفاده نکنید. چرا که احتمال آسیب رسیدن به گیاه در این زمان زیاد است.

به علاوه ریختن پلیت مرغی بر روی تنه یا شاخ و برگ درخت ممکن است موجب سوختن و از بین رفتن بافت گیاه شود. بنابراین بهتر است این کود طبیعی را با فاصله یک اینچ از سطح خاک ریخته تا به مرور زمان و با کمک آب جذب ریشه گیاه شود.

 

خرید کود طبیعی برای باغ لیمو، نارنج، پرتقال، نارنگی، گریپ‌فروت

 

خرید پلت مرغی برای مرکبات

 

اگر می‌خواهید باغ پرتقال خود را از ناباروری نجات دهید، یا باغ لیموی خود را گسترش داده و رونق ببخشید و یا حتی به فکر تبدیل محصول معمولی به محصول صادراتی در باغ نارنگی و نارنج خود هستید، باید تغییراتی در کسب‌وکارتان ایجاد کنید. تغییر کوچکی مانند استفاده از کود طبیعی پلت مرغی می‌تواند، نتایج بزرگی داشته‌باشد. کافی است با شناخت و برنامه‌ریزی قدم بردارید.

درنگ نکنید و همین حالا با کارشناسان و متخصصان ما در ایران کود تماس بگیرید. همین تماس ساده شما را به کارشناسان باتجربه و متخصص ما وصل می‌کند. تیم مشاورین ما می‌توانند شما را در زمینه روش‌های کاربردی پرورش مرکبات با کیفیت بدون دریافت هیچ هزینه‌ای راهنمایی کرده و بهترین کودها را به شما معرفی کنند. به علاوه امکان ارائه برنامه غذایی برای باغ پرتقال، لیمو، نارنج، گریپ‌فروت یا نارنگی شما نیز از طریق کارشناسان ما وجود دارد.

از آنجاییکه ما دارای بیش از پانزده سال سابقه فعالیت در زمینه واردات و صادرات انواع کودهای طبیعی هستیم، می‌توانید انواع سفارشات خود برای خرید پلیت مرغی یا دیگر محصولات ما را ثبت کرده و در محل موردنظرتان تحویل بگیرید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *