زمانی که گوجه‌ها به مرحله نیمه رسیده خود برسند ممکن است در انتهای خود شروع به ایجاد نواحی قهوه ای سفت بکنند. این ناحیه کم کم به لحاظ اندازه رشد می کند و هنگامی که محصول قرمز شود به شکل چرمی و سیاه در می آید. این نشانه می تواند در فلفل و بادمجان نیز رخ دهد. به چنین وضعیتی پوسیدگی گلگاه گفته می شود. در گوجه فرنگی نیز ایجاد ناحیه قهوه ای و سفت که معمولا در ته این گیاه به وجود می آید تحت نام پوسیدگی گلگاه شناخته می شود. بر خلاف نامی که برای این پدیده وجود دارد نمی توان این اتفاق را پوسیدگی باکتریایی یا حتی بیماری دانست. این وضعیت به علت کمبود کلسیم در زمان تشکیل میوه به وجود می آید. این عنصر حیاتی را  برای شکل گیری پوست بسیار ضروری است. این نا به هنجاری زمانی رخ می دهد که گیاه توانایی ارائه کلسیم مورد نیاز را در زمانی که به آن نیاز دارد نداشته باشد.

بیشتر بخوانید: بهترین کود برای رشد گوجه فرنگی

عوامل ایجاد پوسیدگی گلگاه گوجه فرنگی

همان طور که گفتیم کمبود کلسیم سبب می شود تا پوسیدگی گلگاه گوجه فرنگی ایجاد شود. این امر ممکن است توسط خاکی که فاقد کلسیم باشد رخ دهد. اما این علت شایع نیست. بیشترین شیوع این حالت زمانی پیش می آید که گیاه به علت برخی عوامل محیطی قادر به دریافت کلسیم مورد نیاز نباشد. البته بیشتر اوقات پیشنهاد می شود تا کلسیم را به خاک بیفزایید اما در اغلب موارد، خاک مقادیر زیادی کلسیم در خود دارد.

پوسیدگی گلگاه گوجه فرنگی

دقیقا، دو علت برای پوسیدگی گلگاه وجود دارد:

 این عوامل را می توان از شایع ترین علت‌های ناشی از آبیاری نا کافی به خصوص با گلدان باغبانی دانست. چنانچه خاک بسیار خشک باشد، گیاه گوجه فرنگی نمی تواند کلسیم لازم را از خاک دریافت بدارد. هم زمان چنان چه گیاه رطوبت بیش از اندازه دریافت کند همان اتفاق رخ می دهد. این امر  در بیشتر موارد به علت اشتباه باغبان رخ می دهد.

پوسیدگی گلگاه گوجه فرنگی

چگونه از پوسیدگی گلگاه گوجه فرنگی جلوگیری کنیم

 تنظیم مقدار تغذیه و آب می تواند تا حدی رشد مستمر گیاه گوجه فرنگی را در پی داشته باشد. رشد متوسط گوجه فرنگی می تواند تا حد قابل قبولی از پوسیدگی گلگاه گوجه فرنگی بکاهد. اما جلوگیری از این اتفاق به طور کامل شاید نا شدنی باشد. زیرا شرایط باغچه بسیار تغییر می کند و گوجه فرنگی‌ها می توانند دچار پوسیدگی گلگاه شوند. اگر چه این رویداد یعنی سیاه شدن انتهای گوجه فرنگی فرآیندی خوشایند نیست اما سبب نمی شود تا گیاه قابل استفاده نباشد. یعنی این رویداد را نمی توان به منزله خراب شدن گیاه گوجه فرنگی انگاشت. برش بخشی که  تحت تاثیر این رویداد قرار گرفته است می تواند باقی گوجه فرنگی را برای شما قابل استفاده نماید.

 اگر شما باغداری هستید که در حال پرورش گوجه فرنگی‌های نامشخصی هستید؛ یعنی آن دسته از محصولاتی که همه فصل‌ها میوه می دهند و تنها تعداد کمی گوجه با گلگاه پوسیده دارید نمی توان آن را بدین معنی دانست که تمام گوجه‌هایتان تحت تاثیر قرار می گیرند. حتی بدون هیچ درمانی، بعضی از گوجه فرنگی‌های شما در فصل دیرتر ممکن است که خوب باشند. چند راه جهت جلوگیری از پوسیده شدن گلگاه گوجه فرنگی را از ابتدا می توان انجام داد.

پوسیدگی گلگاه گوجه فرنگی

 موارد لازم برای جلوگیری از پوسیدگی گلگاه گوجه فرنگی

بیشتر بخوانید: کود فسفر بالا مایع شوک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *