پیوند زدن درخت گردو

پیوند زدن درخت گردو

آخرین مقالات

به طور کلی در گیاهان برای  بالا بردن کیفیت و  زیاد کردن در محصول به دست آمده، روشی با نام پیوند صورت می‌گیرد. اهمیت این عمل  به اندازه ای بالاست که  اصولی و شرایطی برای روش انجام آن  است. شما  بایستی همه آن‌ها را  در نظر بگیرید تا بتوانید بهترین نتیجه از  عمل پیوند را بگیرید. پیوند زدن درخت گردو نیز مثل بقیه محصولات از اهمیت زیادی برخوردار است.

چگونگی پیوند درخت گردو

اگر نهال گردو را پیوند بزنید می توانید مزه، اندازه و ظاهر آن را بهبود ببخشید. بنابراین بایستی تمامی اصول را رعایت نمایید. در این مقاله در مورد پیوند درخت گردو مطالبی را متذکر می شویم.

مشکلاتی که ممکن است در اثر انجام ندادن پیوند درخت گردو دامن گیر شما شود را توضیح می دهیم. آیا عمل پیوند حتما  ضرورت دارد؟ جواب این سوال مثبت است. پیوند برای بسیاری گیاهان لازم و ضروری است. این مساله در مورد درخت گردو نیز صدق می کند. در اوایل سال های به بار نشستن درخت گردو ممکن است ثمره درخت گردو عالی باشد ولی با گذشتن زمان این باروری رو به کاهش می گذارد. همچنین با پیوند درخت گردو همیشه درخت گردو را با نشاط و پر ثمر نگه می دارید.

بیشتر بخوانید: فواید اسید هیومیک برای گردو

بهترین زمان پیوند زدن درخت گردو

پیش از اینکه راه و روش مربوط  به پیوند زدن درخت گردو را توضیح دهیم ذکر یک نکته الزامیست.  عملیات کاشت درخت گردو مثل پیوند، کود دادن، هرس کردن و غیره.

حتما می بایستی در زمان های به خصوصی صورت گیرد. اگر این عملیات در زمان مخصوص به خود انجام شوذ و در دیگر زمان هایی که مناسب آن عملیات نیست انجام گیرد، باعث خراب شدن محصول می شود.

در اوایل فروردین عمل پیوند کردن درخت گردو را بایستی آغاز نمود. به علت اینکه دمای هوا نه خیلی کم است و نه خیلی سرد.  بنابراین عمل پیوند کردن به خوبی پیش می رود. اما اگر عمل پیوند دادن را در دیگر فصل های سال به انجام رسانید مثلا در تابستان که هوا بسیار گرم می باشد یا در زمستان که هوا بسیار سرد است عمل پیوند به خوبی در جای خود قرار نمی گیرد و نتیجه مطلوبی عاید شما نمی شود.

انواع راه ها برای پیوند گردو

چند تا از این روش ها را در این جا برای شما توضیح می دهیم.

  • پیوند گردو با روش اسکنه

بهترین زمان این روش همان طور که در قبل متذکر شدیم اول بهار است. بر روی شاخه ها برش به صورت عمودی زده می شود. سپس داخل شکاف ها پیوندک هایی با طول تقریبی 10 سانتی متری قرار می گیرد. پیوندک کاملا داخل شکاف قرار می گیردو بر روی آن چسب هایی که برای باغبانی مورد نیاز است گذاشته می شود.

  • پیوند امگا

پایه و پیوندگ به صورت حرف یونانی برش زده می شود. در این روش از ماشین پیوندزنی استفاده می گردد.

نهال های پیوندی بعد از بیرون آورده شدن از خاک بایستی برای مدت 20 روز در خاک اره با دمای 25 درجه با مقدار رطوبت زیاد قرار بگیرند.

  • پیوند وصله ای برای درخت گردو

ابتدا بایستی در این روش وصله درست کنید. بدان معنی که برش افقی و عمودی بر گیاه وارد نمایید. اول دو برش به صورت عمودی بر ساقه گیاه می زنید ئو بعد از آن دو برش افقی بر آن ایجاد می نمایید. سپس آن ها را به هم متصل می نمایید.

طول برشی که ایجاد می نمایید بایستی 2.5 تا 3 سانتی متر باشد. این راه در نخستین روزهای تابستان صورت می گیرد و پایه بایستی حدودا 2 ساله باشد.

  • پیوند گردو به شکل T

برش در این پیوند به صورت T انجام می گیرد. برای این منظور ابتدا برش به صورت عمودی زده می شود. بعد از آن به اندازه یک سوم برش به صورت افقی زده می شود. بدین ترتیب حرف تی انگلیسی زده می شود.

بعد پیوندک را داخل برش قرار می دهیم و روی آن را با نوار می چسبانیم. چسباندن باید طوری باشد که جوانه بیرون بماند.

پیوند زدن درخت گردو

روش جدید پیوند زدن درخت گردو

برای انجام دادن این روش بایستی بخشی از گیاه را انتخاب نمایید که  نو باشد و هیچ شیره ای نداشته باشد. حال روی پیوندک هایی که قبلا در دمای کم در یخچال گذاشته بودید، خط هایی ایجاد نمایید. این پیوند را در فصل زمستان هم می توانید انجام دهید. ایجاد خط روی پیوندک مهم است . چون در این صورت می تواند با استحکام بالایی به درخت جوش بخورد.

در این روش می‌توانید با ایجاد پیوندک بر روی درخت و با توجه به اندازه آن، خطوطی بر روی درخت و به طور دقیق برش هایی که می زنید بایستی اندازه باشد و درخت صدمه نخورد. در حین انجام عمل پیوند بایستی  به پوسته نهال دقت کنید که آسیبی نبیند. چون در مرحله های پایانی پیوند، همین پوسته را به طور سلامت نیاز دارید.

در زمانی که پیوندک را درون شکاف قرار می دهید بایستی با دقت فراوان این کار را به انجام رسانید. پیوندک بایستی به طور کامل درون  شیار با مطابقت کامل با شیار به طور ثابت قرار بگیرد تا عمل پیوند موفق باشد. بنابراین بایستی ضربه هایی به روی آن بزنید اطمینان حاصل نمایید که پیوندک و پایه در جای درست خود محکم شده اند. این ضربه ها را بایستی طوری وارد کنید که به پیوندک و پایه صدمه ای نخورد.

مرحله آخر پیوند گردو مکانی از شیار وارد شده را با همان پوست نهال که قبلا ذکر کردیم بپوشانید و به روی آن یک پارچه قرار دهید. همچنین می توانید یک تکه پلاستیکی نیز استفاده نمایید. بدین سان  با این روش  جوش خوردن پیوند را  بهتر کرده اید. الان پیوند شما آماده شده است و محصولتان با کیفیت تر شده است.

بیشتر بخوانید: کود درخت گردو

عوامل تاثیر گذار برای بهبود پیوند گردو

اینکه اصول پیوند را رعایت کنید بسیار اهمیت دارد. پیوند زدن درخت گردو زمانی می تواند پر بار باشد که همه اصول زا به طرز دقیق رعایت کرده باشیم. فاکتورهای زیر در بهتر انجام دادن پیوند موثر هستند:

  • پایه را بایستی مناسب انتخاب نمایید.
  • پیوندک بایستی با کیفیت و تازه باشد.
  • بهترین روش پیوند با توجه به مکانی که در آن قصد پیوند زدن دارید مهم است.
  • دما برای امر پیوند بسیار تاثیرگذار است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و خرید اسید هیومیک با کارشناسان ما در ایرانکود در ارتباط باشید

اشتراک گذاری
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در print
خرید کود مایع گیاهان آپارتمانی
کود ارگانیک

خرید کود مایع گیاهان آپارتمانی شوک

خرید کود مایع گیاهان آپارتمانی شوک اگر عاشق گیاهان آپارتمانی هستید، دوست دارید گیاهان شما سرسبز باشند،  برای سالم نگه داشتن هر گیاه  به یک

بهترین کود جلبک دریایی
کود ارگانیک

کود جلبک دریایی

کود جلبک دریایی همونطور که می‌دانیم برای رشد و نمو گیاهان عوامل مختلفی نیاز است، یکی از این عوامل که تاثیر زیادی بر کیفیت و

خرید خرید کود فروت ست
کود ارگانیک

خرید کود فروت ست

خرید کود فروت ست (کود بهاره) برای گیاهان یکی از کودهای فوق العاده‌ای که تاثیر بسیار زیادی در افزایش تناژ محصول داشته کود فروت ست

قیمت خرید کود آهن
کود ارگانیک

قیمت کود آهن

قیمت کود آهن آمریکایی شوک کود آهن در برخی از حیاتی ترین عملکردهای گیاهان مصرف می شود، مانند: تولید کلروفیل و آنزیم  های تثبیت نیتروژن