پیوند لیموترش بسیار راحت است. با پیوند دادن لیمو ترش می توانید محصولتان را افزایش دهید. اما اگر عمل پیوند دادن را اشتباه انجام دهید ممکن است که درخت لیموترش به کلی نابود شود و صدمه جبران ناپذیر ببیند. بنابراین تجربه و علم کافی در زمینه پیوند زدن مهم ترین نکته ای است که باید به آن توجه کنید.

طریقه پیوند لیموترش

برای عمل پیوند لیموترش کافیست تا در اول کار  بر روی پوست درخت یک بریدگی ایجاد نمایید. بعد از آن جوانه مدنظرتان را در آن پیوند زنید و در پایان یک نوار پلاستیکی روی آن قرار دهید و بدین سان آن را محکم نمایید.

به طور کلی پس از سپری شدن 6  تا 10 ماه بعد از آن که عمل کاشت درخت را به انجام رساندید می توانید درخت را پیوند بزنید. حتما این نکته را در نظر داشته باشید که عمل پیوند زدن را زمانی انجام دهید که درخت  لیموترش برای برش دادن کاملا آمادگی دارد. در آخر این نکته مهم را به خاطر داشته باشید که  نواردرخت  را پس از 20 روز باز نمایید.

بیشتر بخوانید: انواع کود گوگرد را می‌شناسید؟

امتیازات پیوند لیموترش

 • بدل شدن واریته‌های کهنه به واریته‌های نو
 • تسریع بخشی به عمل میوه‌ دادن
 • بهبود درخت و باغ
 • درست کردن قسمت‌های صدمه دیده
 • به کارگیری از ریشه مقاوم در برابر شرایط  بد
 • به کارگیری از پایه‌ای مقاوم برای ممانعت از صدمه رسیدن به ریشه
 • به کار گیری ریشه مقاوم در برابر هر گونه بیماری
 •  به کارگیری پایه‌های کوتاه کننده

پیوند لیموترش

شرایط لازم برای رشد و نگهداری درخت لیموترش

 • کود دادن

باید بدانید که لیموترش نیز مانند دیگر درختان نیاز به رشد کردن دارد و برای پرورش آن باید از مواد بسیار مفید برای تغذیه لیموترش استفاده نمایید.

 بنابراین حتما بایستی  کودهای مفید را برای آن در نظر بگیرید. به دنبال کودی باشید که از لحاظ ارزش تغذیه ای و دارا بودن مواد معدنی بالاترین باشد. مثلا این کود باید درای املاح و مواد معدنی  مانند فسفر، آهن ، نیتروژن باشد. این مواد برای رشد درخت بسیار ضروری می باشد و باعث می شود که میوه ها دچار صدمه و خرابی نشوند.

 به طور کلی کودهای معمولی کارایی بهتری از کودهای شیمیایی دارند. اگر از کود طبیعی استفاده کنید نتیجه شگرف ان را خواهید دید. پس توصیه ما به شما این است که حتما کود طبیعی استفاده نمایید. به عنوان مثال کود اسید هیومیک یکی از بهترین کودهای طبیعی است که می توانید مورد استفاده قرار دهید. این کود به 3 نوع مایع ، جامد و گرانولی تقسیم بندی می شود. یکی از آن ها را میتوانید با توجه به خواسته تان انتخاب کنید.

برنامه ریزی درست برای کوددهی یکی از مهم ترین مواردی است که باید در نظر داشته باشید. در صورت برنامه ریزی درست است که می توانید  بهترین نتیجه را بگیرید. در استفاده از میزان کود  زیاده روی نکنید. زیرا صدمه جدی را به برگ و ریشه درخت وارد می آورید.

 • نور

 همان طور که می دانید تمام گیاهان برای رشد به نور احتیاج دارند. لیموترش یکی از گیاهانی است بایستی نورخورشید را به اندازه کافی دریافت نماید تا رشد ایده آلی داشته باشد. بنابراین درخت لیموترش را در مکانی کاشت نمایید که در معرض کافی نور خورشید باشد.

اگر نور کافی برای درخت لیموترش ندارید بهتر است از لامپ های رشد برای نوردهی به آن بهره ببرید.

 • هرس

 برای آنکه درخت لیموترش  پرپشت تر و دارای بار بیشتری باشد و همچنین برای حفظ شادابی درختتان بهتر است تا نوک شاخه های درخت را هرس نمایید. ذکر این نکته الزامی است که فقط شاخه های مریض و صدمه دیده را ببرید. چرا که درخت مواد غذایی را درون برگ ها نگاه می دارد. اگر زیاد درخت بریده شود درخت دچار آسیب می شود و میزان میوه ها کم می شود.

 • آبیاری

 درخت لیمورش را حتما به طور منظم آبیاری نمایید. کار آبیاری باید به اندازه و میزان مناسب صورت بگیرد. آبیاری نباید کم یا زیاد باشد. چون گل های درخت شروع به ریزش می کنند و در پی آن میوه دهی درخت پایین می آید و به مرور زمان درخت نابود می شود.

 • تکثیر

 با روش تکثیر درخت و پیوند لیموترش نیز بایستی آشنا شوید. این بدان دلیل است تا میزان میوه دهی آن را افزایش دهید. اگر با کاشت بذر بخواهید درخت لیموترش را پرورش دهید زمان تقریبی 6 تا 7 سال را نیاز دارید. اما با روش قلمه  تنها 3 الی 4 سال زه زمان نیاز دارید. ولی دقت داشته باشید که پیوندک را از گیاه بالغ با میوه دهی  پر بار انجام دهید.

بیشتر بخوانید: طریقه پیوند زدن درخت گردو

نکات نگهداری درخت لیموترش

 نکاتی که باید برای نگهداری درخت لیموترش مد نظر داشته باشید

 • درخت لیموترش نباید در معرض باد شدید کاشته شود، چون دچار صدمات شدید می شود.
 • سرما اگر خیلی زیاد باشد باعث مرگ درخت لیموترش می شود. درجه دما بین 10 تا 28 درجه کافیست.
 • در فصل زمستان برای جابه جایی درختان بایستی به طور تدریجی این کار را انجام دهید تا درخت دچار شوک نشود.
 • اگر قصد دارید لیموترش را در گلدان بکارید بایستی بعد از مدتی گلدان را عوض کنید. چون ریشه های درخت نیاز به فضای بیشتری دارند.
 • اگر برای کاشت لیموترش گلدان را در نظر دارید بایستی از نوع کوتاه قد لیموترش استفاده نمایید. چون این گونه درختان رشدشان خیلی زیاد نیست و خیلی بزرگ نمی شوند.
 • لیموترش خواص بی شماری دارد. لیموترش در درمان بیماری های رماتیسم، مالاریا، یرقان، سرماخوردگی، سرطان ،چاقی بسیار مفید است. به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می کند. کسانی که به دلایل مختلف مثلا بیماری خاص دچار ضعف سیستم ایمنی هستند بایستی مصرف لیموترش را در غذای روزانه خود بگنجانند و از خواص بی نظیر آن بهره ببرند.
 • ضد میکروب است. به غذا طعم و مزه عالی می دهد. فشار خون را کم می کند.
 • پیوند لیموترش و نگهداری و پرورش آن خیلی راحت است و همه می توانند آن را انجام دهند. قبل از هر کاری بایستی اطلاعات لازم را در این زمینه کسب نمایید. سپس اقدام به کاشت درخت لیموترش نمایید.

در نظر داشته باشید که انجام دادن کوچکترین اشتباهی در مراحل کاشت، پرورش درختان و پیوند لیموترش می تواند صدمات  و آسیب های جبران ناپذیری را به آن وارد نماید و درخت را کاملا از بین ببرد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و خرید اسید هیومیک با کارشناسان ما در ایرانکود در ارتباط باشید

اشتراک گذاری
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در print
اسید هیومیک پودری جنریت
آموزشی

اسید هیومیک پودری جنریت

بهره گیری از اسید هیومیک در سال‌های اخیر تاثیرات بسیار خارق العاده بر روی خاک و مقدار محصولات تولید شده بر روی آن داشته است.

بهترین کود مایع پتاس بالا
آموزشی

بهترین کود مایع پتاس بالا

کود پتاس بالا دارای کیفیت بسیار بالا است. کیفیتی که این کود دارد را نمی تواند برای سایر کودها در نظر گرفت. زیرا آن چه

نگهداری گیاه ژربرا دیزی
آموزشی

نگهداری گیاه ژربرا دیزی

نگهداری گیاه ژربرا دیزی موضوع مقاله امروز است. افرادی که علاقه دارند تا این گیاه را پرورش دهند لازم است تا پیرامون این گیاه اطلاعاتی

بیماری‌‌های قارچی زعفران
آموزشی

بیماری‌‌های قارچی زعفران

 لازم است تا افرادی که قصد کاشت زعفران دارند با بیماری های قارچی زعفران آشنا باشند. با شناختن نشانه‌‌های بیماری می توانید راه درمان و