چالکود درخت گردو

چالکود درخت گردو

آخرین مقالات

چالکود درخت گردو از راه کاری ساده و کم قیمت است که سبب می شود تا مقدار باروری در درختان گردو تا حد بسیار زیادی افزایش یابد. چون درختان گردو به انرژی بالا برای تولیدات میوه احتیاج دارند. هر چقدر این انرژی از سال‌‌‌‌‌های ابتدایی در اختیار درختان قرار بگیرد سبب می شود تا ریشه‌‌‌‌‌ها در درختان به طور وسیع تر و زیادتری رشد کنند و احتیاج غذایی درختان به بهترین نحو ممکن برطرف شود. انجام دادن چالکود به علت ذخیره کردن مواد غذایی و فراهم ساختن کافی آن سبب می شود تا درختان بتوانند در شرایط سخت و دشوار به خوبی رشد کنند. این کار سبب می شود تا درختان از کمبود مواد غذایی رنج نبرند.

 انجام درست و اصولی چالکود برای درختان گردو سبب می شود تا میزان باروری در این درختان تا حد قابل قبولی بالا برود. در این مقاله قصد داریم تا ر مورد چالکود درخت گردو سخن بگوییم. بنابراین تا انتهای مقاله با ما همرا شوید.

دلیل اجرای چالکود برای درختان گردو چیست؟

علت اجرای چالکود برای درختان گردو به این خاطر است که دارای خواص بسیار زیادی برای بشر هستند. نه تنها محصولات میوه این درختان سرشار از مواد مغذی برای انسان‌‌‌‌‌هاست بلکه این درخت خواص بی نظیری در برگ و چوب نیز دارد. برگ‌‌‌‌‌های درختان گردو برای درمان بسیاری از بیماری‌‌‌‌‌های داخلی به کار می روند. درختان گردو دارای چوب بسیار مرغوب و با کیفیت هستند که در صنعت چوب می توانند بسیار پرکاربرد باشند. بنابراین لازم است تا برای رشد دادن درختان گردو از روش‌‌‌‌‌های تاثیر گذار بهره ببرید تا بتوانید نتایج بسیار خوبی را حاصل نمایید.

چالکود درخت گردو

بعضی از نواحی که گردو پرورش می دهند دارای خاک حاصلخیز هستند و احتیاجی به انجام چالکود ندارند. با توجه به کمبود مواد غذایی در اغلب نقاط ایران اجرای چالکود در باغ‌‌‌‌‌های گردو می تواند روشی مهم و تاثیر گذار برای آماده کردن ریشه و درخت باشد. همچنین لازم است تا فضای درون خاک به اندازه کافی گرم شود تا ریشه از آسیب‌‌‌‌‌های سرما در فصل زمستان بتواند در امان بماند.

بیشتر بخوانید: کود برای رشد سریع درخت گردو

 از کودهای مختلفی برای درخت گردو استفاده می کنند تا بتوانند تمام نیازها و احتیاجات غذایی این درخت را تا حد بسیار بالایی برآورده سازند. در نظر داشته باشید که انجام چالکود سبب می شود تا درختان بتوانند بهتر رشد کنند و کار کشاورز را در طی ایام سال کمتر کنند. چون باروری درختان گردو می تواند بسیار افزایش پیدا کند.

چگونگی اجرای چالکود در باغات گردو

 در این راه لازم است تا در فواصل معینی از ریشه چاله را حفر نمایید و درون چاله‌‌‌‌‌ها از کودهای گوناگون آلی و شیمیایی بهره بگیرید. در این راه لازم است تا چاله را با خاک به طور کامل بپوشانید. به این طریق کیفیت مغز گردوها می تواند رشدی عالی را از سر بگذراند. چنانچه بخواهید از روش دقیق برای چالکود استفاده نمایید لازم است تا چاله‌‌‌‌‌هایی در در یک سوم قسمت انتهایی درختان در محل سایه انداز حفر نمایید و کودهای چال کود را در درون چاله‌‌‌‌‌ها بریزید. علت انتخاب این بخش جهت چال کردن کود این است که بیشتر ریشه‌‌‌‌‌هایی که جوان هستند در این قسمت وجود دارند و احتیاج بالاتری در قیاس با ریشه اصلی به مواد مغذی دارند. اما امکان دارد بپرسید تعداد چاله‌‌‌‌‌ها چقدر باشد؟

چالکود درخت گردو

چنانچه چاله‌‌‌‌‌ها به صورت دایره وار در اطراف درختان در قسمت یک سوم پایانی سایه انداز بکنید و کودها را به صورت متعادلی پخش نمایید همه ریشه‌‌‌‌‌ها را در همه سمت‌‌‌‌‌ها می توانید از عنصرهای مواد غذایی و مغذی مستفیذ کنید. با این وجود لازم است تا از روش چند چاله برای درختان گردو بهره ببرید.

 لازم است تا با توجه به سن، نوع، آزمون خاک و مقدار کمبودها بین 2 الی 4 چاله در دور تا دور هر درخت گردو حفر نمایید. اگر فواصل بین درختان در باغات کم است می توانید از یک چاله به صورت مشترک در میان دو درخت استفاده کنید.

عمق و قطر چاله‌‌‌‌‌ها

 نظر به مقدار پراکندگی ریشه‌‌‌‌‌ها لازم است تا عمق چاله‌‌‌‌‌ها را مشخص نمایید. در کل عمق چاله‌‌‌‌‌ها بین 30 تا 60 سانتی متر است. همچنین قطر چاله‌‌‌‌‌ها هم در این حدود است و معمولا 40 سانتی متر است.

چالکود درخت گردو

زمان مناسب برای چالکود

زمان مناسب چالکود پاییزی برای درختان گردو بعد از برداشت محصول است و تا میانه آذر انجام می شود. همچنین برای پیاده سازی چالکود زمستانه لازم است تا در میانه بهمن دست به کار شوید و این زمان می تواند تا نیمه اسفند انجام شود. این موقع ریشه را برای جذب بهتر و رشد خوب درخت در فصل بهار یاری می کند و فرصت نمی دهد تا عنصرها از دسترس ریشه بیرون بروند.

بیشتر بخوانید: کاشت درخت انجیر

فواید و مزیت‌‌‌‌‌های چالکود درخت گردو

  • این روش سبب می شود تا درختان گردو تقویت شوند و از خشکیدن سر شاخه‌‌‌‌‌ها پیشگیری می کند.
  • با چالکود سبب می شوید تا ریشه درختان گردو زیاد شود. همچنین ریشه‌‌‌‌‌های فرعی و اصلی توسعه یابد.
  • اثر این روش در فصل بهار ظاهر می شود و باعث می گردد تا شادابی در درختان گردو به خوبی تامین شود. همچنین برگ‌‌‌‌‌ها و سطح درختان رشد می کنند.
اشتراک گذاری
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در print
خرید کود مایع گیاهان آپارتمانی
کود ارگانیک

خرید کود مایع گیاهان آپارتمانی شوک

خرید کود مایع گیاهان آپارتمانی شوک اگر عاشق گیاهان آپارتمانی هستید، دوست دارید گیاهان شما سرسبز باشند،  برای سالم نگه داشتن هر گیاه  به یک

بهترین کود جلبک دریایی
کود ارگانیک

کود جلبک دریایی

کود جلبک دریایی همونطور که می‌دانیم برای رشد و نمو گیاهان عوامل مختلفی نیاز است، یکی از این عوامل که تاثیر زیادی بر کیفیت و

خرید خرید کود فروت ست
کود ارگانیک

خرید کود فروت ست

خرید کود فروت ست (کود بهاره) برای گیاهان یکی از کودهای فوق العاده‌ای که تاثیر بسیار زیادی در افزایش تناژ محصول داشته کود فروت ست

قیمت خرید کود آهن
کود ارگانیک

قیمت کود آهن

قیمت کود آهن آمریکایی شوک کود آهن در برخی از حیاتی ترین عملکردهای گیاهان مصرف می شود، مانند: تولید کلروفیل و آنزیم  های تثبیت نیتروژن