یکی از سرسبزترین درختانی که بذر آن می‌تواند حدود 5 الی 12 متر ارتفاع بگیرد، درخت عناب است. این درخت دارای گل‌های بسیار جذابی است که در فصل بهار شروع به رشد می‌کنند و جذابیت فوق‌ العاده‌ای دارند. به‌ طور معمول امروزه افراد زیادی اقدام به کاشت درخت عناب می‌کنند زیرا میوه‌های آن بسیار خوش طعم و مفید هستند.

این درخت دارای شاخه‌های خاردار است و برگ‌های آن نیز به رنگ سبز براق هستند. میوه‌های درخت عناب هنگامی‌ که به‌ طور کامل نرسیده‌اند، مزه‌ای ترش دارند اما طعم آن‌ها بعد از رسیدن تغییر می‌کند و مقداری شیرین‌تر می‌شوند. برای کاشت درخت عناب لازم است ابتدا خاک زمین تان را به‌ خوبی شخم بزنید تا یک بستر مناسب و حاصلخیز برای رشد ریشه فراهم شود.

بعد از انجام این کار باید یک گودال به عمق 50 تا 80 سانتی ‌متر در زمین حفر کنید و نهال را داخل آن قرار دهید. پس از انجام این مراحل، می‌توانید مقداری ماسه نرم داخل گودال بریزید و سپس کار آبیاری را به‌ صورت اصولی انجام دهید.

بیشتر بخوانید: کود کامل 10X shock برای جو

دقت داشته باشید اگر نهال عناب به خوبی داخل خاک قرار نگیرد، ریشه‌دهی مناسبی نخواهد داشت و رشد آن نیز متوقف خواهد شد. در آخر با کمک پا حتما اطراف درخت را محکم بکوبید تا ریشه در خاک به شکل ثابت قرار بگیرد و بیرون بیاید.

کاشت درخت عناب

بهترین زمان برای کشت درخت عناب

شما می‌توانید هر زمانی که خواستید، اقدام به کشت این درخت کنید اما بهتر است بدانید مناسب ترین و بهترین زمان برای کاشت درخت عناب اوایل فصل زمستان در ماه‌های دی و بهمن زیرا در این زمان درخت می‌تواند رشد بسیار عالی‌تری داشته باشد. به همین خاطر سعی کنید کشت درخت را در این زمان به صورت اصولی و بااحتیاط انجام دهید.

شرایط مناسب برای رشد و پرورش درخت عناب

درخت عناب جزو آن دسته از درختانی است که برای رشد ایده‌آل به نور نسبتاً زیادی احتیاج دارد و اگر نور خورشید را به میزان کافی دریافت نکند، دچار کاهش رشد می‌شود و بعد از مدتی از بین می‌رود. بنابر این سعی کنید درختان‌تان را در مکانی بکارید که نور خورشید در روز حداقل 6 ساعت به آن‌ جا بتابد.

البته ناگفته نماند که این درخت می‌تواند در مکان‌های نیمه آفتابی که نور خورشید به‌ صورت غیرمستقیم به آن‌ جا می‌تابد نیز به رشد خود ادامه دهد. اما قطعا در چنین محیط‌هایی باردهی کمتری خواهد داشت و خیلی دیرتر به فاز زایشی وارد می‌شود.

مقاومت درخت عناب در برابر خشکی و کم‌ آبی بسیار بالا است اما برای رشد عالی آن بهتر است به‌ صورت مرتب کار آبیاری را انجام دهید و جلوی خشک شدن ریشه را بگیرید. دقت داشته باشید با خشک شدن ریشه، درخت شادابی خود را از دست می‌دهد و بسیار ضعیف می‌شود.

همچنین بهتر است بدانید آبیاری زیاد نیز برای درخت عناب اصلا مناسب نیست و افرادی که این کار را انجام دهند، درختان‌شان دچار آسیب خواهد شد و دیگر محصولات با کیفیتی برداشت نخواهند کرد.

کاشت درخت عناب

پس‌ از کاشت درخت عناب باید به صورت برنامه ریزی شده، کار کوددهی و تغذیه‌ رسانی را انجام دهید تا درختان‌تان مقاومت خود را در برابر عوامل آسیب‌زا و شرایط پرتنش از دست ندهند. همان‌ طور که می‌دانید در حال حاضر کودهای شیمیایی و طبیعی مختلفی وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها برای تقویت درختان عناب بهره بگیرید اما ممکن است تمام این کودها از خواص عالی برای درخت برخوردار نباشند.

به همین دلیل سعی کنید سراغ کودهایی بروید که سرشار از املاح و مواد مغذی نظیر آهن، فسفر، کلسیم، نیتروژن، پتاسیم، اسید هیومیک، روی و بور باشند. دقت داشته باشید کودهای حیوانی و مرغی برای درختان عناب اصلا مناسب نیستند و اگر خیلی از آن‌ها استفاده کنید، ممکن است درختان‌تان خشک شوند و رشدشان متوقف شود.

از جمله بهترین کودهای طبیعی که می‌توانید به‌ راحتی بعد از کاشت درخت عناب از آن‌ها بهره بگیرید، می‌توان کود هیومیک اسید و کود جلبک دریایی را نام برد. این کودها سرشار از املاح و مواد مغذی هستند که می‌توانند به بهترین شکل ممکن نیازهای درخت عناب را تامین نمایند و تمام عوامل آسیب‌زایی که ممکن است به سلامت محصولات آسیب برسانند را از بین می‌برند.

با کمک این کودها مغذی می‌توانید خیلی سریع ساختار خاک زمین مورد نظرتان را اصلاح نمایید و همچنین اجازه ندهید باکتری‌های مضر یا علف‌های هرز در آن به رشد خود ادامه دهند.

سعی کنید برای کشت این درخت، خاکی را انتخاب کنید که زهکشی مناسبی داشته باشد. خاک زمین مورد نظرتان نباید خیلی سنگین یا شور باشد زیرا ریشه درخت عناب در چنین خاک‌هایی نمی‌تواند به‌ خوبی رشد کند و از بین می‌رود.

از این‌ رو اگر خاک زمین باغ‌تان بافت مناسبی ندارد و یا این‌ که در آن ناخالصی‌های زیادی وجود دارد، بهتر است قبل‌ از کشت درخت حتما با استفاده از کودهای مناسب آن را تغذیه کنید تا یک خاک سبک و غنی داشته باشید.

کاشت درخت عناب

درخت سرسبز و زیبایی عناب می‌تواند در محیط‌هایی که دارای آب‌ و هوای سرد هستند نیز به رشد خود ادامه دهد اما دقت داشته باشید بهترین مکان برای رشد آن، جاهایی با آب و هوای گرم است. به همین علت اگر می‌خواهید درختان پربار و سالمی داشته باشید، بهتر است حتما در مکان‌های گرم اقدام به کشت این درخت کنید.

بیشتر بخوانید: کود کامل 10X شوک برای کلم بروکلی

سخن پایانی

همان‌ طور که متوجه شدید نحوه کاشت درخت عناب بسیار راحت است و نیاز به شرایط خیلی دشواری ندارد. اما و اگر زمانی دچار مشکل شدید و درختان‌تان با کاهش رشد مواجه شدند، بهتر است سریعاً کار آبیاری و کوددهی را افزایش دهید زیرا ممکن است مواد مغذی به میزان کافی در اختیار درخت قرار نگرفته باشد. در چنین شرایطی به‌ هیچ‌ عنوان نهال را از زمین خارج نکنید زیرا با این کار، درخت صدمه جدی می‌بیند و ممکن است دیگر رشد نکند.

باغدارانی که موارد ذکر شده و نکات مهم در این مقاله را نادیده نگیرند، می‌توانند نتایج بسیار عالی را مشاهده کنند و محصولات مرغوب بیشتری نیز برداشت نمایند. بنابر این شما هم سعی کنید حتما این نکات مفید را در نظر بگیرید و با توجه به آن‌ها اقداماتی که لازم است، انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *