داشتن یک درخت زردآلو در حیاط خانه بسیار شگفت انگیز است و رسیدگی و مراقبت از آن امری ضروری است. در حقیقت، زردآلوها اگرچه کاملاً مقاوم هستند، اما زود گل می‎ دهند، بنابراین بهتر است در یک محیط سرپوشیده و در آب و هوای معتدل، با انتخاب یک رقم مناسب پرورش داده شوند. زردآلوها در خاک‌ ‎های مقاوم در برابر رطوبت، با زهکشی خوب و در حالت ایده آل شکوفا می ‎‌شوند و در خاک‌‎های فقیر و کم عمق به درستی رشد نمی‌‎ کنند، درنتیجه جهت کاشت زردآلو سعی کنید آن ها را در ماه های آبان تا اسفند بکارید. پاییز برای کاشت آن‎ها ایده آل است و موجب می‎‌شود باردهی مناسبی داشته باشند.

نحوه پرورش و کاشت زردآلو

به منظور کاشت زردآلو، ابتدا باید کار خود را با خرید دانه ‎های زردآلو شروع کنید. شما معمولاً می‎ توانید این دانه‌‎ها را در شهرستان از کشاورزان محلی پیدا کرده و خرید کنید. در وهله اول، اجازه دهید دانه ها برای چند ساعت خشک شوند و سپس آنها را در یک ظرف یا کیسه پلاستیکی بسته شده به مدت 60 روز در یخچال قرار دهید. این امر بذرها را طبقه بندی می‎‌کند. بعد از حدود 60 روز، باید جوانه ‎های کوچکی را مشاهده کنید که از دانه ها بیرون می‎آید. هر دانه جوانه زده را در گلدان 4 اینچی پر از خاک گلدان بکارید. نهال‌ ‎های زردآلو گلدانی را در مکانی گرم و آفتابی نگه دارید و خاک را مرطوب نگه دارید.

  • پیوند زردآلو:
  • به منظور کاشت زردآلو، هنگامی که درخت زردآلو شما به اندازه بزرگ‎تری رسید و به درستی رشد کرد، باید در خارج از خانه پیوند زده شود.
  • سعی کنید برای انجام این کار در اوایل بهار برنامه ریزی کنید.
  • پیوند را در نقطه ای آفتابی و با زهکشی خوب انجام دهید.
  • می‎توانید بعد از پیوند، مجددا نهال ها را در پاییز بارور کنید.

در عرض 3-5 سال، درخت زردآلو شما باید شروع به میوه دهد. پس از آن، می ‏‌توانید هر فصل از زردآلو تازه لذت ببرید. همان طور که می‎دانید، زردآلو یک درخت میوه نسبتاً مقاوم است که می ‎تواند به راحتی رشد کند، هرچند گونه هایی وجود دارد که می‌ ‎توانند در مناطق مختلف و شرایط آب و هوایی گوناگون رشد کنند. شما می‌ توانید زردآلو را به صورت تازه یا پخته بخورید و حتی می ‎‌توانید آن ها را خشک کنید، آنها نیز یکی از محبوب ترین میوه‌‎ های خشک هستند. در حقیقت، تعداد زردآلوهای خشک بیشتر در بازار وجود دارند تا نمونه‎ ‌های تازه آنها. هم‎چنین این میوه دارای ویتامین A و C و همچنین فیبر فراوان برای رژیم غذایی شما هستند.

همان طور که می‎دانید، اغلب باغبانان بعد از پرورش زردآلو، اکثر درختان زردآلو را یک یا دو ساله خواهند کاشت. اگر یک نهال دو ساله است، باید حداقل 4 شاخه روی آن باشد. در واقع شما می‎‌ خواهید به منظور کاشت زردآلو درخت خود را در محلی بکارید که آفتاب یک روز کامل به گیاه بتابد و دارای خاک بسیار زهکشی خوبی باشد. شما باید حداقل 25 فوت در اطراف درخت خود برای رشد مناسب آن فاصله بگذارید.

درختان زردآلو خود بارور هستند، به این معنی که حتی اگر تنها یک درخت بکارید، میوه کاملی از  آن خواهید گرفت. ابتدا نهال خود را در بهار بکارید. سعی کنید در وهله اول، یک حفره بزرگ حفر کنید، سپس اطراف ریشه‌‎ ها را با کود و خاک اضافی پر کنید. برای به حداقل رساندن رشد، در سال اول اطراف درخت را با علف هرز پر کنید. سعی کنید در همان سال اول به طور مرتب این گیاه را آبیاری کنید تا هم رشد مناسبی داشته باشد و هم میوه دهی خوبی به عمل آورد.

کاشت زردآلو

مراقبت از درخت زردآلو بعد از کاشت

بلافاصله پس از کاشت زردآلو، باید درخت خود را کوتاه کنید تا رشد جدید ایجاد شود. اگر این درخت یک ساله است، کافی است آن را تا ارتفاع 3 فوت هرس کنید. یک نهال 2 ساله با شاخه های زیاد، باید هر شاخه را حدود یک سوم کاهش دهد و شاخه مرکزی اصلی را به طور کامل حذف کند. درختی که رشد بیشتری داشته باشد به همه شاخه ها نور بیشتری می‎‌دهد، که این امر به تولید میوه آینده شما کمک می‎‌کند.

با رشد مناسب درخت، باید برنامه منظم هرس را ادامه دهید و همیشه شاخه‎‌ های مرده را هرس کنید. جوانه‎ ها نیز باید هرس شوند. به راحتی می‎ توان آنها را از شاخه‎‌ های معمولی تشخیص داد، زیرا آنها به طور مستقیم رشد می‌ کنند و بیشتر سبز هستند. شما همچنین باید هر شاخه ای را که به سمت پایین رشد می‎‌ کند، را قطع کنید و هر شاخه ای را که به شاخه دیگری مالیده می ‎‌شود، برش دهید. این چند نکته برای شروع درست هرس کافی است و شما باید به درستی از آن استفاده کنید.

بیشتر بخوانید:‌ بهترین کود برای درخت زردآلو

نتیجه گیری:

برخی از انواع زردآلوها وجود دارند که بسیار کوچک هستند (یا حداقل به یک پایه کوتاه پیوند زده شده اند) و برای پرورش مناسب هستند. بسته به تنوع آن‎ها، به یک ظرف بسیار بزرگ جهت کاشت زردآلو نیاز دارید. برای افزایش زهکشی سعی کنید خاک مرغوب اضافه کنید. درخت خود را در هر دوره آبیاری کنید تا به درستی رشد کند و باروری بالایی داشته باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و خرید اسید هیومیک با کارشناسان ما در ایرانکود در ارتباط باشید

اشتراک گذاری
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در print
تاثیر کود ۱۰xشوک بر گرمک
آموزشی

تاثیر کود ۱۰xشوک بر گرمک

گرمک یکی از میوه های تابستانی است که طرفداران بی شماری دارد. بنابراین کشاورزان برای تغذیه گرما و به دست آوردن محصول با کیفیت از

تاثیر کود ۱۰xشوک بر موسیر
آموزشی

تاثیر کود ۱۰xشوک بر موسیر

موسیر یکی از گیاهانی است که خواص زیادی مانند پیاز و سیر دارد. کشاورزان از کود کامل شوک 10 برابر برای تغذیه موسیر و افزایش

تاثیر کود ۱۰xشوک بر پیاز
آموزشی

تاثیر کود ۱۰xشوک بر پیاز

پیاز یکی از گیاهانی است که وجود آن برای تهیه انواع غذا در سراسر جهان ضروری است و در تمام فصول سال از آن استفاده

تاثیر کود ۱۰xشوک بر کدو
آموزشی

تاثیر کود ۱۰xشوک بر کدو

یکی از محصولات پرطرفدار و خوشمزه ای که بسیاری از مردم آن را پرورش می دهند کدو حلوایی است. معمولا کدو تنبل انواع مختلفی دارد