زعفران یک ادویه باستانی ایرانی است که به عنوان طعم دهنده غذا و عنوان رنگ طبیعی غذا استفاده قرار‌می گیرد. این ادویه از گرانترین ادویه های جهان است که تا حدودی آن را طلای سرخ نیز می‌نامند. بعد از گذشت چندین هزار سال این ادویه باستانی در بین تمامی مردم جهان مورد استفاده قرار‌ گرفت و محبوبیت زیادی پیدا کرد. مورها زعفران را به اسپانیا معرفی کردند، و مردم اسپانیا از آن برای تهیه غذاهای ملی اسپانیا از جمله Arroz con Pollo و Paella  استفاده می‌کنند. به دلیل محوبیت زیادی که این ادویه دارد معمولا روش های مختلفی برای بدست اوردن دارند. از جمله این روش ها کاشت زعفران در گلدان است که هر فردی می‌تواند آن را امتحان کند.

نکات کلی درباره کاشت زعفران در گلدان

زعفران برای رشد فضای باز پ خاکی که به خوبی زهکشی شده باشد  و مکانی آفتابی یا نیمه آفتابی نیاز دارد.

پیازهای کروکوس زعفران باید در عمق 3 اینچ (8 سانتی متر) و 2 اینچ (5 سانتی متر) از هم کاشته شود. پیازهای کروکوس کوچک هستند و قسمت بالایی آن کمی گرد است. پیازها باید به گونه‌ای کاشته شود  که نوک تیز آن رو به بالا باشد. گاهی اوقات تشخیص اینکه کدام طرف بالا است دشوار است.

کاشت زعفران در گلدان

پس از کاشت زعفران در گلدان ،  پیازها را آبیاری کنید و خاک را مرطوب نگه دارید. این گیاه در اوایل بهار ظاهر می شود و برگ می دهد اما گل نمی دهد. هنگامی که هوا گرم می شود، برگ ها خشک می شوند و گیاه تا پاییز به خواب می رود. سپس وقتی هوا خنک‌تر می‌شود، مجموعه‌ای از برگ‌های جدید و یک گل اسطوخودوس زیبا سبز می‌شود. این زمانی است که زعفران باید برداشت شود. توجه داشته باشید که برای برداشت آن  فوراً شاخ و برگ را جدا نکرده و تا آخر فصل صبر کنید.

بیشتر بخوانید: همه چیز درباره زعفران

کاشت زعفران در گلدان می‌تواند به عنوان یک گیاه زینتی  زیبا برای هر باغ پاییزی جلوه کند.  برای این کاشت باید توجه پاشته باشید که یک ظرف با اندازه مناسب برای تعداد پیازهایی که می خواهید بکارید،  انتخاب کنید.

همچنین باید ظرف را با خاک تا حدودی لومی پر کنید. کروکوس ها اگر خیس باشند نمیتوان ان ها را کاشت زیرا کرم زده می‌شوند. ظروف را در جایی قرار دهید که گیاهان حداقل پنج ساعت در روز نور خورشید دریافت کنند. پیازها را در عمق 2 اینچ (5 سانتی متر) و 2 اینچ (5 سانتی متر) از هم بکارید و خاک را مرطوب نگه دارید اما بیش از حد نگذارید تا مرطوب شود.

نکات مهم درباره رشد زعفران در گلدان

برای محاسبه رشد زعفران کاشت در گلدان  باید بدین نکته توجه پاشته باشید که آیا پیازها خوبی تهیه کرید یا خیر. ابتدا پیازی بخرید که زیر ۱۵ گرم نباشد. و حتما تاکید کنید که پیاز ها زعفرانی باشند نه از نوع    کروکوس چمنزاری پاییزی.

کاشت زعفران در گلدان روش های خاص خود را دارد. اما معمولا افرادی که این نوع روش کاشت را انتخاب می‌کنند بیشتر روش طبیعی تا گلخانه ای را برای رشد گیاه خود در‌نظر دارند.

کاشت زعفران در گلدان

به همین علت باید کروکوس های زعفران داخل خاک خشک کاشته شود. زیرا پیاز این گیاه از هر نوعی باشد اگر در خاک مرطوب کاشته شود پوسیده می شود.  برای کاشت زعفران در گلدان ابتدا باید تا 2 اینچ (2.5-5 سانتی متر) از شن ریز یا ماسه درشت را در کف یک گلدان 6 اینچی (15 سانتی متر) قرار دهید.

یک سوراخ 2 تا 3 اینچی (5-7.5 سانتی متر) حفر کنید و قسمت ریشه بنه را به سمت پایین (نقاط رو به بالا!) در آن قرار دهید سپس با خاک بپوشانید.

پیاز ها را  ها را 2 تا 3 اینچ (5-7.5 سانتی متر) از هم فاصله دهید. کروکوس‌های زعفرانی را در یک اتاق سرد بین ۳۵ تا ۴۸ درجه فارنهایت (۲ تا ۹ درجه سانتی‌گراد) قرار دهید، جایی که روزانه ۴ تا ۶ ساعت در معرض آفتاب قرار می‌گیرند.

پیازها را یک روز در میان به آرامی آبیاری کنید تا زمانی که شاخ و برگ های علف مانند شروع به از بین رفتن کنند. در این زمان، ظرف را به یک منطقه گرمتر منتقل کنید تا دمای بهار بین 50 تا 70 فارنهایت (10 تا 21 درجه سانتیگراد) باشد.

بعد از باید دقت زیادی در آب‌دهی این گل را داشته باشید. برای کاشت زعفران در گلدان بهتر است که حتما ماهی یکبار این گل ها را آبیاری کنید. توجه داشته باشید که آبیاری باید به گونه‌ای باشد که آب اضافی باید از زهکشی خارج شود. در طول ماه های اردیبهشت تا شهریور گل ها نباید به هیچ عنوان آبیاری شوند، و باید این گلها را در معرض نور مستقیم خورشید قرار‌دهید. بعد از آنکه تمامی برگ های آن ریخت، باید آبیاری دوم را انجام دهید. بعد از مرحله گل های دومی سبز می‌شوند که باید آنها را بچینید و پرچم های آن را جدا کنید.

کاشت زعفران در گلدان

توجه داشته باشید که ۲۵ روز بعد از مرحله آبیاری اول گل های زعفران در‌می‌آید که در این صورت بید حتما گل ها را بچینید. توجه داشته باشید برای واک کرده گل های زعفران باید کلاله های آن را جدا کنید. بعد از خشک کردن این کلاله ها که همان زعفران هستند باید آن را داخل ظرف فلزی قرار داده تا نور خورشید به آن نتابد. زیرا عطر و بوی خود را از دست می‌دهد.

بیشتر بخوانید: کود افزایش باردهی پسته

کلام آخر

پر این مقاله شما عزیزان را با کشت زعفران در گلدان اشنا‌ کردیم. همانطور که می‌دانید برای اینکه گیاه شما میزان رشد خوبی داشته باشد باید مدیریت کافی را نسبت به رسیدگی گیاه خود داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *