سیب‌زمینی یکی از پرمصرف‌ترین صیفیجات است که گونه‌ها و ارقام مختلفی دارد. به عنوان معمولی، اولیه و اصلی طبقه‌بندی می‌شود. در واقع هر یک از این دسته‌ها زمان تولید، فضای مورد نیاز و فاصله زمانی کاشت و اینکه به چه شرایطی نیاز دارد را نشان می دهد. کاشت سیب‌زمینی مانند سایر محصولات است. نیاز به نگهداری اولیه و شرایط خاصی دارد که هر کشاورز باید در نظر بگیرد.

خاک مورد نیاز و مناسب برای کاشت سیب‌زمینی

سیب‌زمینی می‌تواند در بیشتر خاک‌ها رشد کند، اما بهترین نوع خاک برای رشد این محصول است. خاک حاصلخیز و هوموسی است. خاکی که سیب زمینی در آن کاشته می‌شود؛ باید بافت نرمی داشته باشد زیرا تولید سیب‌زمینی در خاک‌های سخت و سنگین باعث می‌شود هنگام برداشت محصول با مشکل مواجه شوید. همچنین بهتر است خاکی را در نظر بگیرید که شور نباشد. زیرا سیب‌زمینی علاوه بر خشکی به شوری خاک نیز حساس است.

کاشت سیب‌زمینی

بهترین زمان برای کاشت سیب‌زمینی

معمولاً اکثر مردم مناطق شمالی ایران; از اول فروردین تا آخر فروردین سیب‌زمینی می‌کارند. اما در مناطق جنوبی معمولا از اواسط بهمن تا اواخر اسفند کارهای لازم برای کاشت سیب‌زمینی را انجام می‌دهند. با توجه به محل زندگی خود باید زمان مناسبی را برای کاشت در نظر بگیرید.

بیشتر بخوانید: درخت نارگیل

نحوه کاشت سیب‌زمینی

برای کاشت سیب‌زمینی ابتدا باید غده‌های سیب‌زمینی را به مدت 4 هفته در مکانی صاف و روشن قرار دهید تا جوانه بزنند. بعد از آن؛ غده‌هایی که برای کاشت آماده شده‌اند در فاصله 30 تا 40 سانتیمتری از یکدیگر در خاک قرار دهید. بعد از اینکه سیب‌زمینی‌های جوانه زده را کاشتید؛ باید منتظر بمانید تا جوانه‌ها از خاک بیرون بیایند. همچنین قبل از کاشت این گیاه توصیه می‌شود. زمین کشاورزی را خوب آبیاری کنید تا زمین کاملا خیس شود سپس سیب‌زمینی را بکارید. حدود 2 هفته پس از کاشت سیب‌زمینی؛ آبیاری باید برای بار دوم انجام شود.

کودهای آلی برای کاشت سیب‌زمینی

در ابتدای فصل که سیب‌زمینی کاشتید؛ بهتر است از کودهای غنی از نیتروژن استفاده شود. بعد از مدتی؛ در طول فصل رشد گیاه باید از کودهای حاوی پتاسیم و فسفر نیز استفاده کرد. از این رو می‌توان گفت؛ بهترین و مناسب ترین کود برای کاشت سیب‌زمینی، کود آلی اسید هیومیک است. البته قبل از استفاده از این کود بهتر است; با نحوه استفاده و استفاده صحیح از آن آشنا شوید.

نحوه آب دادن

توجه داشته باشید؛ سیب‌زمینی برای رشد به آب کافی نیاز دارد و باید آن را تا زمانی که بوته‌های آن گل می‌دهد آبیاری کرد. هفته‌ای یکبار آبیاری کنید. به ندرت پس از گلدهی گیاه؛ بهتر است آن را کم‌تر آبیاری کنید تا محصولات تولید شده خراب نشوند.

زمان مناسب برای برداشت

مناسب‌ترین زمان برای برداشت سیب‌زمینی زمانی است که برگ‌ها و ساقه‌های گیاه کاملا خشک می‌شوند. پس توصیه می‌شود; برای برداشت سیب‌زمینی به هیچ وجه عجله نکنید و اجازه دهید ساقه و برگ‌ها کاملا زرد شوند سپس سیب‌زمینی را برداشت کنید. به طور معمول؛ سیب‌زمینی کاشته شده باید از تیر تا شهریور به درستی رشد کرده باشند و آماده برداشت باشند.

بهتر است سیب‌زمینی را 2 هفته قبل برداشت کنید. جوانه‌های روی خاک را ببرید تا پوست گیاه سریع‌تر ضخیم شود و در هنگام برداشت آسیب نبیند. با انجام این؛ همچنین می‌توانید سیب‌زمینی را برای نگهداری سفت کنید.

کاشت سیب‌زمینی

شایع ترین آفات سیب‌زمینی

یکی از شایع‌ترین بیماری‌ها در سیب‌زمینی پژمرده شدن گیاه است. علائم این بیماری معمولا از اواسط تا پایان ماه ظاهر می‌شود و شامل پیچ خوردگی برگ‌ها، پژمردگی و زرد شدن بافت‌های بین برگ‌ها است. زرد شدن برگ‌ها از پایین گیاه شروع می‌شود و به تدریج به سمت بالا حرکت می‌کند. برگ‌های آلوده به پژمردگی؛ خشک می‌شوند و از ساقه آویزان می‌شوند.

کرم‌های سیمی سیب‌زمینی معمولا در خاک زندگی می‌کنند و به غده‌های سیب زمینی آسیب جدی می‌زنند. علائم این بیماری تشکیل اسکلرویت سیاه است. روی سیب‌زمینی ظاهر می‌شود و نمی‌توان آن را با آب شست.

پوسیدگی غده سیب‌زمینی روی برگ‌های گیاه ایجاد می‌کند. لکه‌های قهوه‌ای دیده می‌شود. این لکه‌ها به سرعت رشد می‌کنند و اگر اقدامات لازم برای درمان آن‌ها انجام نشود. تمام اندام‌های هوایی گیاه بیمار می‌شوند و می‌سوزند.

هنگام کاشت سیب‌زمینی باید توجه داشته باشید که 2 نوع بیماری وجود دارد. جرب سطحی و جرب عمیق ممکن است غده‌های سیب‌زمینی را تهدید کند. در گال سطحی؛ لکه‌هایی ایجاد می‌شود که در ابتدا کوچک هستند اما به مرور زمان این لکه‌ها به یکدیگر متصل می‌شوند و قسمت زیادی از پوست غده را می‌پوشانند. در گودال عمیق نیز; بسیاری از زخم‌های فرورفته در غده‌های سیب‌زمینی ایجاد می‌شوند و باعث از بین رفتن محصول می‌شوند.

نکات مهم برای کاشت سیب‌زمینی

سیب‌زمینی باید در مکانی کاشته شود که نور کافی دریافت کند و اگر در فضایی بدون نور کاشته شود اصلا رشد نمی‌کند.

از کاشت سیب‌زمینی در مکان های بسیار سرد خودداری کنید زیرا برگ‌های آن رشد طبیعی ندارند.

اگر می‌خواهید سیب‌زمینی را در گلدان بکارید؛ گلدان مورد نظر شما باید حداقل 40 سانتیمتر عمق داشته باشد و زهکشی آن به خوبی انجام شود.

آبیاری سیب‌زمینی به روش اصولی و صحیح; این کار را در فصول مناسب انجام دهید.

کاشت سیب‌زمینی معمولاً به روش‌های مختلفی انجام می‌شود که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از: کاشت در پشته‌ها و گودال‌ها، کاشت به روش فشرده زیستی، کاشت در سطل‌ها و برج‌های بزرگ، کاشت در مخازن و کیسه‌های رشد، کاشت در مالچ و کاشت به سبک ادن.

هنگام کاشت سیب‌زمینی غده‌های جوانه‌زده را به آرامی حرکت دهید و در داخل شیار قرار دهید، طوری که جوانه‌ها به سمت بیرون باشند، اما مراقب باشید که به جوانه‌ها آسیب نرسانید.

کاشت سیب‌زمینی

سعی کنید سیب‌زمینی‌های جوانه زده را با انجام اقدامات لازم در زمانی که خاک شروع به گرم شدن کرد، در خاک بکارید.

اگر خاک زمین شور باشد قبل از کاشت سیب‌زمینی به طور مرتب از کود هیومیک اسید استفاده کنید تا شوری خاک از بین برود و تمام مواد ضروری آن تامین شود.

توجه داشته باشید سیب‌زمینی‌های زودرس را با فاصله 30 سانتیمتر و سیب‌زمینی‌های معمولی را با فاصله 38 سانتیمتر از هم بکارید.

بیشتر بخوانید: تاثیر فروت ست بر روی گوجه فرنگی

کلام آخر

در طول کاشت سیب‌زمینی ه نکات و موارد کلیدی ذکر شده در این مقاله توجه کنید و شرایط اکولوژیکی محیط را برای کاشت گیاه بررسی کنید تا از کاشت محصول خود عملکرد بالایی داشته باشید و متحمل ضرر و زیان نشوید. همچنین اگر تجربه کافی در این زمینه ندارید، پیشنهاد می‌کنیم برای تولید بهترین محصولات از افراد مجرب و ماهر کمک بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *