نخود فرنگی با نام نخود سبز نیز شناخته می شود. این گیاه از سبزیجات سبز است که بسیار مورد علاقه کودکان و افراد برگسال است. چنانچه نخود فرنگی را به طور مستقیم از باغچه خود بکنید و مورد مصرف قرار بدهید می توانید از طعم بی نظیری که دارد بسیار لذت ببرید. می توانید غلاف نخود فرنگی را باز نمایید و دانه‌‌ها را به صورت خام مصرف کنید. جالب است بدانید که گیاه نخود فرنگی از سرسخت ترین سبزیجات به شمار می رود. بعضی اوقات به نخود فرنگی نخود برفی نیز گفته می شود. چون نهال جوان این گیاه می تواند در برف و یخ و یخبندان همچنان زنده باقی بماند و به حیات خود ادامه بدهد. از آنجایی که مزه این گیاه در صورتی که در باغچه خانه خود پرورش دهید و تازه بچینید و استفاده کنید بسیار فوق العاده و بی نظیر است. در این مقاله می خواهیم به کاشت نخود فرنگی بپردازیم.

پرورش نخود فرنگی

نخود فرنگی انواع گوناگونی دارد. بعضی از نخود فرنگی‌‌ها برای حمایت از پرورش راحت به پایه ای برای پیچیده شدن به دور آن احتیاج دارند. بعضی دیگر به طور جداگانه و مستقل رشد می کنند و احتیاجی ندارند که به دور چیز بیرونی بپیچند. در زمانی که می خواهید بذر نخود فرنگی را بخرید لازم است تا روی بسته ای را که خریداری می نمایید با دقت تمام بخوانید تا متوجه شوید که چه نوع نخود فرنگی را خریده اید. پیشنهاد ما این است که نوع پیچیده آن را بخرید. چرا که این خود می تواند به بالا نگه داشتن غلاف‌‌های نخود کمک شایانی بکند. لذا نخودهای تمیزتری خواهید داشت.

بیشتر بخوانید: کاشت درخت شلیل

زمان رسیدن نخود فرنگی

هنگام رسیده شدن نخود فرنگی بسته به نوعی که خریداری می کنید بین 55 تا 70 روز طول می کشد. انواعی از نخود فرنگی هستند که در اوایل فصل رسیده می شوند. این قبیل از نخود فرنگی‌‌ها دانه‌‌های کمتری در غلاف خود دارند. معمولا می توان برای نخود فرنگی‌‌هایی که در اوایل فصل شروع به رویش می کنند بین 3 تا 4 دانه را در هر غلاف متصور شد. اما انواعی از نخود فرنگی‌‌ها هستند که دیرتر رسیده می شوند. این نخود فرنگی‌‌ها دارای 8 تا 10 دانه داخل غلافشان دارند.

کاشت نخود فرنگی

کاشت گیاهان روی تپه‌‌های خاک

 محصولات بهتر است تا در اوایل بهار درون محیط‌‌های که از خاک بیرون آمده هستند مانند تپه‌‌های خاک یا کرت کاشته شوند. این برآمدگی کم به گرم نگه داشتن خاک کمک شایان توجهی می کند. از همه مهم تر این که از پوسیده شدن دانه‌‌ها پیش از جوانه زدن به دلیل باران‌‌های بهاری و شسته شدن خاک و آب‌‌های اضافی ممانعت به عمل می آورد.  چنانچه هوا سرد است یا برف می بارد جای نگرانی وجود ندارد. گیاهان جوان نخود فرنگی در مقابل سرمای هوا از مقاومت بالایی برخوردار هستند.

روش کاشت نخود فرنگی

کاشت نخود فرنگی بسیار راحت است. لازم است تا منطقه ای از باغچه یا باغ که در معرض نور کامل آفتاب است را انتخاب نمایید. این گیاهان ترجیح می دهند تا در خاک بسیار غنی خاک پرورش داده شوند. چنانچه منطقه شما از بارش‌‌های سنگین بهاری مستفیذ می شود بایستی از روش کاشت نخود فرنگی در خاک برآمده بهره ببرید. منظور از خاک برآمده ردیف‌‌های تپه ای یا کرت هستند.

 لازم است تا بذرهای نخود فرنگی را در سریع ترین زمانی که زمین برای کاشت آماده است یعنی در آغاز بهار بکارید. در نظر داشته باشید که میان بذرها را 2.5 تا 3.75 سانتی متر فاصله قرار دهید. توصیه ما این است که بذرهای نخود فرنگی را در ردیف‌‌های دو تایی بکارید و این ردیف های دو تایی لازم است که با یکدیگر فاصله 60 سانتی متری داشته باشند. لازم است تا از داربست‌‌هایی در بین ردیف‌‌های دو تایی بهره بگیرید تا نخودها در زمان رشد کردن به دور آن‌‌ها پیچیده شوند. در اوایل کاشت لازم است تا خاک مورد نظر را تقویت کنید و از آن به بعد هر 4 هفته یک دفعه از یک تقویت کننده برای خاک خود استفاده نمایید.

کاشت نخود فرنگی

 در ابتدای بهار که خاک خودش رطوبت لازم را دارد ولی هوا به تدریج گرم تر می شود نیاز است تا خاک را به صورت عمقی آب دهید. نخود فرنگی مرغوب و با کیفیت و درجه یک در آب و هوای گرم به خوبی رشد نمی کند. با این وجود محصولات پاییزی نیز از کیفیت قابل قبولی برخوردار هستند. در زمان کاشت لازم است تا مطمئن شوید که پیش از یخبندان شدید به آن‌‌ها به اندازه کافی برسید.

 لازم است تا زمانی که نخود جوان است و غلافش دارای پوست ترد است را برداشت نمایید. نخود فرنگی‌‌ها اگر برای مدت زمان طولانی بر روی شاخه ماندگار شوند شیرینی شان را از دست می دهند و سخت می شوند. نخود فرنگی مرغوب و تازه را با غلاف می توانید در سالاد استفاده نمایید.

کاشت نخود فرنگی

حشرات و آفت‌‌ها

 گیاه نخود فرنگی در زمانی که تازه رشد کرده است و جوان است غذای مورد علاقه پرندگان است. هنگامی که گیاه جوان اندکی بیشتر رشد می کند امکان دارد تا پرندگان جوانه‌‌های گرم گیاه را بخورند. توصیه ما این است که در اطراف نهال‌‌های جوان نخود فرنگی را با صفحه‌‌های توری لانه مرغ بپوشانید. بعضی از حشرات امکان دارد که به غلاف نخود وارد شوند. همچنین ممکن برخی شته‌‌ها نیز گهگاه به این گیاه حمله کنند. اما این مشکل چندان مرسوم نیست. در آب و هوای مرطوب نیز حلزون‌‌ها از ساقه‌‌های نخود بالا می روند و شروع به خوردن غلاف‌‌های نخود می کنند. در این صورت بایستی از قرص‌‌های ضد حلزون در محیط باغ یا باغچه بهره ببرید.

بیشتر بخوانید: کود کامل شوک 10x برای نخود فرنگی

 در این مقاله درباره کاشت نخود فرنگی توضیح دادیم. رعایت نکات ریز اما اصولی سبب می شود تا گیاه را با بهترین کیفیت برداشت نمایید و از طعم بی نظیر آن بهره مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *