هندوانه بومی آفریقا است و حداقل 5000 سال است که کشت می‌ ‎شود. هندوانه در واقع متعلق به خانواده cucurbit است و از گونه‌‎ های کدو تنبل، خیار و کدو است. همچنین 92٪ حاوی آب است. دانه ‎‌های هندوانه دارای مقادیر زیادی منیزیم، روی و پروتئین هستند. هندوانه همچنین کالری کمی دارد و سرشار از ویتامین C و منبع خوبی از فیبر است. در اینجا به منظور آشنایی بیشتر با نحوه کاشت هندوانه، لازم است ادامه مطلب را دنبال کنید تا هم آگاهی خود را بالا ببرید و هم بتوانید با یادگیری درست آن، محصول خود را به راحتی کشت دهید.

نکات قابل توجه در نحوه کاشت هندوانه

زمان کاشت

هندوانه را می‌ ‎توان به راحتی از دانه کاشت و استفاده نمود. توصیه می‌ ‎شود که آنها را مستقیماً در خارج از خاک بکارید، نه اینکه مراحل سخت شدن و سپس پیوند را طی کنید. هندوانه‎‌ها به همان اندازه که گرما را دوست دارند، از سرما متنفرند، بنابراین تا زمانی که خطر سرمازدگی از بین نرفته است، محصول خود را کشت ندهید. روش دیگر برای کاشت هندوانه این است که منتظر بمانید تا دمای خاک حداقل به 70 درجه فارنهایت برسد. این به جلوگیری از جوانه زنی ضعیف کمک می‎کند. هندوانه‌‎ها به آفتاب زیاد، مواد مغذی زیاد و فضای زیادی نیاز دارند، بنابراین این دو دستورالعمل را جهت کاشت هندوانه دنبال کنید:

  • آنها را در آفتاب قرار دهید، آنها در گرما بهتر رشد می‎‌کنند
  • سعی کنید آن ها را در خاک لومی غنی و با کمپوست خوب بکارید

بیشتر بخوانید: آشنایی با کاشت سیب زمینی

آماده سازی منطقه کاشت

سعی کنید در جایی که فضای زیادی برای کشت این میوه وجود دارد آن ها را بکارید. روش معمول برای رشد هندوانه، کاشت آنها در ردیف‎های مختلف روی تپه ها است. گزینه های دیگر شامل کاشت آنها در یک ظرف یا گلدان بزرگ، یا حتی کاشت مستقیم در یک کیسه است. هندوانه برای رشد و تولید میوه، به خاک بسیار غنی و کوددهی منظم نیاز دارد. اگر آنها را در زمین بکارید، باید خاک خود را با مقدار زیادی مواد آلی مانند کود کمپوست شده به شدت اصلاح کنید. بهتر است به منظور کاشت هندوانه به شکل اصولی، از کود حاوی نیتروژن بالا استفاده کنید.

نحوه پرورش و کاشت هندوانه

از آنجا که فصل رشد برای هندوانه، تابستان است، لذا توصیه می‎شود بذرها را مستقیماً در خارج از خانه بکارید، نه اینکه آنها را در داخل خانه کشت دهید و سپس آنها را پیوند دهید. این کار در وقت شما صرفه جویی می‏کند و خطر پیوند گیاهان جوان را کاهش می‎دهد. اگر کاشت هندوانه به صورت کاملا اصولی انجام نشود، ممکن است گیاهان شوک پیوند را تجربه کنند. برای جلوگیری از این امر، همیشه گیاهان را از خاک مرطوب به خاک مرطوب دیگر منتقل کنید. ابتدا هشت تا ده دانه هندوانه را در خاک بکارید، سپس سعی کنید فاصله بین دانه ها حدود 3 تا 4 فوت باشد که دانه‎ها بتوانند در فضای کافی رشد کرده و ریشه مناسبی را ایجاد کنند.

کاشت هندوانه

عوامل موثر در بررسی نحوه کاشت هندوانه

آبیاری

آبیاری برای کاشت هندوانه بسیار مهم است. برای این امر لازم است خاک را مرطوب نگه دارید. سعی کنید صبح آن ها را آب دهید و از خیس شدن برگ‎ها خودداری کنید. پس از رشد میوه، آبیاری را کاهش دهید. وقتی میوه ها به اندازه کافی رشد کردند و رسیده شدند، آبیاری خود را کاهش دهید. فقط در صورتی آبیاری کنید که خاک خشک شده و برگ‎ها علائم پژمردگی را نشان دهند.

بررسی آفات و بیماری‎ ها

بعد از کاشت هندوانه، به احتمال زیاد هندوانه‎ها ممکن است مورد حمله سوسک های خیار یا حشره خواران کدو قرار گیرند و از آن جایی که آنها همچنین می‎توانند شته ها را جذب کنند، لذا پوشش شناور برای آن‎ها توصیه نمی شود، زیرا ممکن است با گرده افشانی تداخل داشته باشند. در اینجا می توان آفات و عوامل بیماری‎زا از قبیل، سوسک‎های خیار را با سمپاشی منظم و اصولی روی گیاهان کنترل کرد.

برداشت

هندوانه‌‎ها بعد از چیدن شیرین نمی‎‌شوند، بنابراین زمان برداشت آن‎ها بسیار مهم است، چرا که برداشت به موقع هندوانه، در رسیده بودن و طعم شیرین آن‎ها تاثیرگذار است. معمولاً این میوه‎ها طی دو هفته رسیده می‎‌شوند، بنابراین مراقب آنها باشید. اولین و موثرترین نشانه و علایم در رسیدن هندوانه، رنگ آن‎ها است که باید بررسی گردد. با بالغ شدن هندوانه، لکه های روی آن‎ها از سفید به زرد متمایل می‎‌شود. همچنین میوه نارس دارای پوست نرم و صاف است، در حالی که میوه رسیده کمی چسبناک به نظر می‎رسد، درنتیجه، برای تشخیص بیشتر می‎توانید از باغبانان و کارشناسان متخصص در این حوزه کمک بگیرید.

بیشتر بخوانید:‌ کود هندوانه

نتیجه گیری:

به منظور کاشت هندوانه، شما باید هندوانه را در گرم‎ترین قسمت باغ خود بکارید. آنها میوه های خوشمزه و لطیفی هستند که برای رشد به آفتاب زیاد و شرایط گرم نیاز دارند. سعی کنید گرم‎ترین قسمت باغ خود را برای کاشت آماده کنید وگیاهان هندوانه خود را در ظرفی بکارید که بتوانند در واکنش به نور خورشید به خوبی رشد کنند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و خرید اسید هیومیک با کارشناسان ما در ایرانکود تماس حاصل نمایید

اشتراک گذاری
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در print
تاثیر کود ۱۰xشوک بر گرمک
آموزشی

تاثیر کود ۱۰xشوک بر گرمک

گرمک یکی از میوه های تابستانی است که طرفداران بی شماری دارد. بنابراین کشاورزان برای تغذیه گرما و به دست آوردن محصول با کیفیت از

تاثیر کود ۱۰xشوک بر موسیر
آموزشی

تاثیر کود ۱۰xشوک بر موسیر

موسیر یکی از گیاهانی است که خواص زیادی مانند پیاز و سیر دارد. کشاورزان از کود کامل شوک 10 برابر برای تغذیه موسیر و افزایش

تاثیر کود ۱۰xشوک بر پیاز
آموزشی

تاثیر کود ۱۰xشوک بر پیاز

پیاز یکی از گیاهانی است که وجود آن برای تهیه انواع غذا در سراسر جهان ضروری است و در تمام فصول سال از آن استفاده

تاثیر کود ۱۰xشوک بر کدو
آموزشی

تاثیر کود ۱۰xشوک بر کدو

یکی از محصولات پرطرفدار و خوشمزه ای که بسیاری از مردم آن را پرورش می دهند کدو حلوایی است. معمولا کدو تنبل انواع مختلفی دارد