درختان پسته از برگ هایی با پرتوهای مرکب تشکیل شده و درختان پسته دارای دو پایه هستند و برای تولید میوه داشتن درختان نر و ماده ضروری است.  گل پسته گل و غده شهد ساز ندارد و زنبورها را به یک طرف جذب نمی کند و گرده ها در اثر باد پراکنده می شوند. درختان پسته برگ های کوچکی هستند که در پاییز و در زمستان خواب هستند.  ریشه زایی درختان پسته به صورت محوری و عمودی است و ظرفیت تولید ریشه ثانویه درختان پسته بسیار کم است. در نتیجه ما در این مقاله به کامل ترین کود برای درخت پسته می پردازیم.

بهترین زمان برای کود دهی درختان پسته

یک برنامه منظم کوددهی باید برای درخت پسته طراحی شود.به باغداران پسته توصیه می شود که یک رکورد طولانی مدت برای باغ خود نگه دارند که شامل کود پسته و اصلاح خاک، نمونه برداری از برگ و نتایج عملکرد و آزمایش خاک است.  این سوابق اطلاعاتی را برای تصمیم گیری در مدیریت باغات پسته فراهم می کند.  به طور کلی باغات پسته با خاک های شنی بیشتر در معرض کمبود عناصر غذایی درختان هستند زیرا این خاک ها به دلیل ساختار کریستالی، سطح اتصال کمتری نسبت به خاک های رسی دارند.

  بهترین زمان برای کود دهی درخت پسته زمانی است که درختان به بیشترین مواد مغذی نیاز دارند، معمولاً اوایل بهار بهترین شکل کوددهی از طریق ریشه است، اما بسته به نیاز این درختان به عناصر مختلف، کوددهی در فصول مختلف انجام می شود.

کامل ترین کود برای درخت پسته

انواع کود پسته

  کاشت درختان پسته نسبت به گذشته افزایش زیادی داشته است و به دلیل سودآوری بالای این گیاه، آنتالیا به یکی از مراکز تولید پسته در ترکیه تبدیل شده و سهم زیادی از تولید پسته در منطقه را به خود اختصاص داده است.  از سال 2007، ایالات متحده از طیف وسیعی از کودهای مبتنی بر پسته برای تطبیق آب و هوای خود برای تولید پسته و همچنین کشت بادام در مقیاس بزرگ استفاده کرده است.  عوامل مختلفی در کاشت درختان پسته و پرورش آن موثر است و استفاده از این محصول و ایجاد تعادل و هماهنگی در آنها یکی از مهمترین مشکلات برای کشت درخت پسته است.  در ادامه با کامل ترین کود برای درخت پسته با انواع کود پسته آشنا خواهید شد.

بیشتر بخوانید: پرورش و نگهداری گل قاشقی

  کود پسته و انواع کودهای ضروری پسته

  مهمترین عناصری که برای پسته استفاده می شود عبارتند از:

کامل ترین کود برای درخت پسته شامل کودهای زیر است:

 نیتروژن:  عنصر اصلی لازم برای رشد خوب ساقه و عملکرد خوب است. رشد و باروری درخت پسته به نیتروژن بستگی دارد و کمبود آن رشد و تولید محصول را محدود می کند. نقش اصلی نیتروژن در پسته تولید پروتئین گیاهی است. نیتروژن در تمام فصول برنامه های کود دهی درخت پسته برای کاهش رنگ پریدگی برگ های پیر و قهوه ای مایل به قرمز استفاده می شود.

  پتاسیم: کافی به پر شدن مغز پسته، افزایش درصد شکافته شدن پسته و بهبود کیفیت این آجیل کمک می کند.  کمبود پتاسیم اغلب منجر به درصد بالایی از پسته خالی می شود.  درختان پسته که کمبود پتاسیم یا فسفر بیشتری دارند، به راحتی توسط verticillium dahliae و باکتری ها آلوده می شوند. از ابتدای فصل تا اواسط فصل باروری از این کودها استفاده می شود. علائم کمبود پتاسیم شامل رنگ پریدگی برگ ها، لبه های کوچک برگ و برگ های خاکستری است.

منیزیم: خاک های قلیایی، آهکی، بوریک و گچی باعث کمبود شدید منیزیم در خاک برای مصرف پسته می شوند.  بنابراین در اواسط فصل از کودهای منیزیمی برای اصلاح خاک استفاده می شود.

  فسفر: نقش فعالی در تقسیم سلولی دارد و به دلیل نقشی که دارد در ساختارهای ATP و همچنین RNA-DNA ذخیره می شود. این عنصر بسیار آهسته در خاک حرکت می کند و توسط ذرات خاک تثبیت می شود. دسترسی به فسفر خاک بیشتر به ph و مقدار آن در خاک بستگی دارد.  pH کمی اسیدی تا خنثی بهترین pH برای فسفر است. در خاک های قلیایی، تشکیل فسفات های کلسیم کم محلول و تبدیل آهسته آنها به اشکال محلول، دسترسی فسفر به درختان پسته را کاهش می دهد.

  بور: در اوایل بهار از این کودها برای تورم جوانه ها استفاده می شود.

  مس: در اواسط تا آخر فصل به دلیل علائم سوختگی لبه برگ این کودها به آنها داده می شود.

  کلسیم: نقش بسیار مهمی در رشد ریشه پسته دارد.  اگر مقدار کلسیم خاک کم باشد، ریشه رشد چندانی نخواهد داشت و در نتیجه اندام هوایی برگها پوشش گیاهی زیادی نخواهد داشت.  کمبود کلسیم در درختان پسته در اثر برهمکنش با عناصر دیگر یا عدم انتقال مناسب در گیاه رخ می دهد.

کامل ترین کود برای درخت پسته

سولفات روی برای پسته

  برای بدست آوردن بهترین و موفق ترین مغز پسته، شرایط خاک مانند سطح ph باید در محدوده ثابتی حفظ شود.  نوسانات شدید pH می تواند به راحتی از رشد و تکثیر درخت جلوگیری کند.  درخت پسته باید ph بین 7.1 تا 7.8 داشته باشد تا بتواند هر سال آجیل موفقی داشته باشد.  در خاک های اسیدی، عناصر خاک برای تغذیه درخت پسته کمتر جذب می شوند، زیرا میزان سمیت نیز با اسیدیته افزایش می یابد. در ادامه مقاله کامل ترین کود برای درخت پسته ما را همراهی کنید.

 آهک و سولفات روی را می توان در سطح خاک برای حفظ PH ایده آل باغ خود استفاده کرد.  سولفات روی به عنوان یک عنصر ضروری برای رشد انسان، عنصر مهمی برای رشد، تشکیل میوه و پر شدن مغز پسته است.  سولفات روی به طور کلی در درختان پسته برای باردهی زودرس در اوایل بهار استفاده می شود.

  استفاده از سولفات آلومینیوم در پسته

  زیرا درخت پسته در خاک های نسبتا قلیایی میوه می دهد.  سولفات آلومینیوم برای قلیایی کردن خاک استفاده می شود.  تحقیقات نشان می دهد که استفاده از سولفات آلومینیوم در شرایط مناسب منجر به افزایش نسبت پسته شکسته می شود.

روش مناسب کوددهی درختان پسته

  درختان پسته به مقدار زیادی کود پسته نیاز دارند و کود حیوانی به تنهایی نمی تواند نیازهای تغذیه ای درختان پسته را برای کشت افزایش دهد. در این راستا علاوه بر کود حیوانی باید از کود شیمیایی بر پایه پسته نیز استفاده کرد.

کامل ترین کود برای درخت پسته

کود دامی (حیوانی) در پاییز به درختان داده می شود و کود شیمیایی در دو نوبت یکی در اسفند و دیگری در خرداد در خاک مخلوط می شود.

همچنین با سمپاشی در اواخر بهار (زمانی که میوه پر می شود) می توان کیفیت و کمیت میوه را افزایش داد.  استفاده از کودهای مبتنی بر عناصر کمیاب توصیه می شود.

بیشتر بخوانید: هرس درخت گیلاس

سخن نهایی

اکثر کشاورزان از ما میپرسند کامل ترین کود برای درخت پسته  چیست؟  اول از همه، پاسخ به این سوال بستگی به ارائه تجزیه و تحلیل خاک در سال جاری دارد.  اما به طور کلی پسته مصرف کننده سنگین نیتروژن است.  مصرف نیتروژن در پسته به حدی است که باید نیتروژن کمکی لازم را در فصول رشد این درخت تامین کرد.  عدم مراقبت از درخت و عدم کوددهی مناسب باعث از بین رفتن و کوچک شدن مغز پسته می شود.  از طرفی گیاه در برابر بیماری ها و آفاتی مانند پسیل پسته ضعیف شده و به مرور زمان تولید آن به صفر می رسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *