همانطور که می دانید، زعفران گیاهی بسیار زیبا و مفید است که کمتر کسی است که به آن علاقمند نباشد. زعفران، می تواند رنگ، عطر و طعم بسیار خوبی را به انواع غذا ها و نوشیدنی ها هدیه کند. علاوه بر آن دارای خواص درمانی و تسکین دهنده اعصاب است. استفاده از زعفران در اول صبح، سبب می شود تا آخر شب انرژی کافی داشته باشید و شاداب بمانید. جالب است بدانید که زعفران را می توان حتی درون یک گلدان نیز کاشت و شاهد رشد زیبای آن خواهید بود. در ادامه با ما همراه باشید تا با کشت زعفران در گلخانه آشنا شوید.

کشت زعفران، می تواند در گلخانه بسیار خوب باشد. بسیاری از افراد فکر می کنند که نمی توانند در گلخانه خود زعفران بکارند و از زیبایی آن محروم هستند. ولی اگر بتوانید محیطی مناسب با شرایط رشد زعفران را بوجود آورید، بدون شک می توانید مقدار زیادی پیاز زعفران در گلخانه خود بکارید و شاهد رشد آن ها شوید.

نحوه کاشت زعفران در گلخانه

پیش از آن که بخواهیم بگوییم که چگونه زعفران را در گلخانه خود پرورش دهید، می بایست ابتدا شرایط نگهداری زعفران را داشته باشید. به عنوان مثال اگر نور تابش مایلی به گلخانه شما می تابد و در آن دما کافی بین 25 تا 30 درجه سانتی گراد وجود دارد، می تواند شرایط خوبی برای رشد زعفران باشد. ولی اگر در محیطی زندگی می کنید در کنار هوای آفتابی، بارش باران های زیادی دارید، می توانید پیاز زعفران را در گلدان های متعدد بکارید تا رطوبت خاک های اطراف، سبب از بین رفتن آن نشوند.

کشت زعفران در گلخانه

همانطور که می دانید، برای کشت زعفران در گلخانه باید دارای شرایطی باشیم که بتوانیم از آن ها به خوبی نگهداری و مراقبت کنیم. در ابتدا، می بایست خاک گلخانه را سنجش کنیم. برای آن که بتوانیم در گلخانه خود زعفران داشته باشیم، می بایست خاک گلخانه ما فاقد هرگونه آلودگی باشد و دارای مواد مغذی فراوانی باشد. برای آن که بتوانید خاک خوبی برای رشد زعفران در گلخانه خود داشته باشید، می بایست مقداری هیومیک اسید خریداری نمایید و آن را بر روی خاک گلخانه خود بپاشید تا خاک شما سرشار از مواد مغذی گردند. پس از آن برای پاکسازی خاک می توانید از آفت کش استفاده نمایید تا خاک گلخانه شما به طور کل پاکسازی گردد.

بیشتر بخوانید: قیمت کود سه بیست مایع

پس از آن، می بایست یک برنامه غذایی کامل آماده نمایید تا بتوانید با دقت از زعفران های خود نگهداری کنید. برای نگهداری از زعفران های خود در گلخانه می بایست آن ها را سر وقت آبیاری و کوددهی نمایید. لازم به ذکر است که می بایست هر هفته دوبار گلخانه خود را آبیاری نمایید. برای آن که مواد مغذی داخل خاک گلخانه شما، وجود همیشگی داشته باشند، می بایست در سه بار آبیاری که می کنید، یک بار کوددهی نمایید.

کشت زعفران در گلخانه

مهم ترین نکته ای در آبیاری زعفران باید به آن دقت کنید، این است که به هیچ عنوان در هنگام آبیاری، خاک گلخانه را غرق آب نکنید. این امر سبب می شود تا آب بسیار زیاد وارد ریشه های گیاه شما شود و در نتیجه سبب پوسیدگی و از بین رفتن گیاه می شود. برای آبیاری، می بایست فقط خاک گلخانه را مرطوب نمایید تا آب به میزان کافی به ریشه زعفران برسد. برای انجام این کار، می توانید از آب پاش های ساده استفاده نمایید تا آب به صورت کامل خاک گلخانه را مرطوب نموده و آفات بر روی زعفران را نیز شست و شو دهد.

کشت زعفران در گلخانه

برای تقویت خاک گلخانه خود، به هیچ عنوان از کود های حیوانی و طبیعی استفاده ننمایید. چرا که کود های طبیعی به ویژه حیوانی، دارای مواد زائد و آلودگی های بسیار زیادی هستند و ممکن است آلودگی ها وارد زعفران ها شوند و در نتیجه نتوانید محصول خوبی از آن ها برداشت کنید. برای کوددهی به زعفران ها در گلدان خود، پیشنهاد می شود از کود های شوک یا هیومیک اسید ها استفاده نمایید. چرا که کود شوک و هیومیک اسید بسیار بهداشتی و دارای عناصر مورد نیاز برای رشد زعفران هستند که می توانند برای رشد آن بسیار کمک کنند.

بیشتر بخوانید: کاشت گوجه گیلاسی در گلدان

بسیاری از افراد به گیاه زعفران علاقه بسیار زیادی دارند و می خواهند آن را در گلخانه خود نگهداری کنند. البته این کار، سخت نیست و با علاقه و تلاش می توانید گلخانه خود را مجهز نمایید تا بتوانید زعفران را به خوبی بکارید. برای انجام این کار، ابتدا می بایست شرایط کامل را برای رشد گیاه زعفران فراهم نمایید. پس از آن برای بهبود عملکرد و رسیدن به نتیجه مطلوب، می توانید از کود های شیمایی مرغوب استفاده نمایید. پیشنهاد می شود پیش از انجام چنین کاری با افراد متخصص در زمینه کشاورزی مشورت نمایید تا بتوانید به نتیجه خوبی برسید. لازم به ذکر است که مجهز نمودن گلخانه، می تواند نقش بسزایی در رشد و بهبود کیفیت زعفران ها باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *