درخت گردو از جمله درختانی است که سود بسیار خوبی پس از فروشدارد. این درخت انواع گوناگونی دارد که در کشورهای زیادی مانند ایران، چین، فرانسه و آمریکا می روید. ولی  طعم گردوهای کشورهای خارجی مانند گردوهای ایرانی نیست. گردوی ایرانی در جهان سرآمد است.

منشا پرورش درختان گردو در ایران است. گردو ابتدا از ایران به سایر نقاط دنیا برده می شود.

برای پرورش گردوها نیاز است تا به عوامل مختلفی توجه داشته باشید. رعایت نکردن یکی از عوامل مهم می تواند علی رغم تلاش‌های فراوان در جهت پرورش این درختان، باغداران را با مشکل مواجه کند و به آن‌ها خسارات زیادی را وارد نماید. لازم است تا مواد ریز مغذی را برای درختان گردو استفاده کنید تا هر گونه کمبود غذایی این درختان را جبران نمایید. سالانه هزاران درخت گردو بی کیفیت به علت کمبود تغذیه ای دچار پوکی مغز و سیاه شدگی می شوند. لذا کود آهن مخصوص درخت گردو بسیار مهم است.

اهمیت استفاده از کود آهن

بعضی از باغداران بر این باورند که چنانچه از عناصر نیتروژن، فسفر و پتاسیم برای درختان گردو استفاده کنند دیگر در انتهای فصل به محصولات عالی یعنی گردوهای پر مغز و درشت دست می یابند. در حالی که این تصور اشتباه است.

 درختان گردو به طور متوسط 60 سال عمر می کنند. برای اینکه در طول این مدت باروری عالی داشته باشند و محصولاتشان دچار افت کیفیت نشود لازم است تا  از مواد معدنی مفیدی مانند نیتروژن، پتاسیم و فسفر تغذیه شوند. لازم است بدانید که آهن از مواد بسیار مفید و لازم برای درختان گردو به شمار می آید. در این مقاله در مورد کود آهن مخصوص درخت گردو توضیحاتی ارائه می دهیم.

بیشتر بخوانید: جلبک دریایی برای درخت کیوی

نقش عنصر آهن برای رشد درختان گردو

عنصر آهن نقش بسیار مهمی را جهت پرورش درختان گردو ایفا می کند. ضرورت آهن برای درختان گردو بیشتر از صد سال است که شناخته شده است. آهن یکی از مواد اصلی سبز شدن گیاه است. آهن نقش کاتالیزور را در تولید کلروفیل گیاهی بازی می کند. کلروفیل باید به میزان کافی در درختان وجود داشته باشد. زیرا کلروفیل سبب سبز شدن برگ‌های گیاهان و عمل فتوسنتز می شود. همچنین کلروفیل سبب می شود تا نشاط گیاهان افزایش یابد. آهن در ساختن آنزیم‌های تنفسی و تولید کربوهیدرات نقش اساسی دارد. بنابراین وجود آهن تاثیرات بسیار شگرفی در محصولات دارد.

نشانه‌های کمبود آهن در درختان گردو

در صورتی که درخت گردو کمبود آهن داشته باشد، برگ‌های جوان نشانه‌های کمبود آهن را در مراحل اول، ظاهر می کنند. در اثر کمبود آهن ابتدا برگ‌ها به رنگ زرد در می آیند و لی رگ برگ‌ها همچنان سبز باقی می مانند. مواد حاصله فتوسنتز کم می شود و باردهی درخت کاهش می یابد.

این اتفاق می تواند بدترین نتیجه محصول دهی درختان گردو علی رغم تلاش‌های فراوان باغدار باشد. در حالی که با کسب آگاهی در زمینه کود آهن مخصوص درخت گردو، می توانید کیفیت محصول را بالا ببرید.

کود آهن مخصوص درخت گردو

راه رفع کمبود آهن برای درختان گردو

کود آهن کمبود آهن درختان گردو را به خوبی جبران می نماید. لازم است بدانید که کمبود آهن در درختان گردو بایستی با سرعت رفع شود. چرا بر عملکرد درختان گردو را در سال‌های بعدی نیز اثر می گذارد. درختان گردو کاربردهای فراوانی دارند. از جمله این کاربردها می توان به استفاده از مغز آن‌ها  به عنوان آجیل، مصارف به صورت خام، چوب آن‌ها در هنر منبت کاری و خراطی اشاره نمود. لذا کشاورزان لازم است تا فورا کبود آهن درختان گردو را تامین کنند و فرصت ندهند تا این درختان از کمبود آهن رنج ببرند.

بهره گیری از کود آهن

یکی از راه‌هایی که می توانید به درختان گردو آهن بدهید، روش آبیاری است. بهره گیری از کود آهن برای درختان گردو می تواند جهت جلوگیری از کمبود این عنصر حیاتی باشد. میزان استفاده از کود آهن جهت درختان گردو و آبیاری بر اساس اصول درست مهم است. بعد از استفاده از کود آهن جهت درختان گردو باید آبیاری را به اندازه مناسب انجام دهید تا درخت دچار عطش نشود و کود آهن به همه قسمت‌های ریشه درخت برسد. اگر این مورد را رعایت نکنید اثر بدی در مقدار محصول سال‌های آتی خواهید گذاشت.

انواع کود آهن جهت درختان گردو

۱.نیترات آهن

۲.سولفات آهن

۳.کلات آهن

4.نیترات آهن

این کود از ترکیب آهن و نیتریک اسید به دست می آید. این کود پس از ترکیب در نهایت به شکل کریستال در می آید. به علت استفاده از نیترات آهن، این کود به اجزای سازنده خود یعنی آهن و نیترات بدل می شود و توسط گیاه جذب می شود.

سولفات آهن

این کود از ترکیب اسید سولفوریک رقیق شده و گذر از مرحله‌های فیلتراسیون و سرد کردن مایع حاصل می شود. در نهایت به شکل کریستال‌های آبی یا سبز در می آید. کود سولفات آهن به صورت مایع و خشک وجود دارد که نگهداری آهن محلول در آب سخت است. سولفات آهن را می توان به شکل محلول پاشی و چال کود استفاده کرد.

کود کلات آهن

کود کلات آهن در قیاس با کود آهن عادی درصد جذب زیادی دارد. این کود، عنصر آهن را فورا در دسترس گیاه می گذارد و برای خاک‌های قلیایی و آهکی که مساله کمبود شدید آهن دارند مناسب است. کلات آهن شکل‌های گوناگونی دارد که اغلب به رنگ مشکی یا قهوه ای موجود هستند. این کودها، کود آهن مخصوص درخت گردو هستند.

معرفی کود آهن RNA W1

کود آهن RNA W1 مخصوص گردو  تولید شده است. در این نوع کود از عناصر آهن، گوگرد، پتاس، نیترات و مواد معدنی و مواد آلی به میزان بالا استفاده شده است. این عناصر موجب بالا بردن رشد و نشاط و سبزی درختان گردو می شوند. یکی از مزیت‌های بهره گیری از این کود ماندگاری بالا در خاک است. این کود به راحتی می تواند برای مدت سه سال با میکروارگانیسم‌های خاک سازگاری پیدا کند. در این مدت زمان است که خاک از کود بی نیاز می شود.

بیشتر بخوانید: کود آهن

سخن پایانی

 لازم است تا قبل از کمبود درختان گردو از لحاظ نیاز به ماده حیاتی آهن راهکارهای مناسب جهت غنی ساختن این درختان را دستور کار قراد داد تا مشکلات و عواقب کمبود آن پیش نیاید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *