کود آهن ، یک مکمل غذایی ضروری برای گیاه

کود آهن یک ماده کاملاً طبیعی است، که به طور مستقیم بر روی برگ گیاهان اسپری می‌شود. ماهیت و کاربردی که کود آهن دارد، باعث شده که مواد مغذی به سرعت و با تأثیرگذاری بیشتری جذب گیاه شوند. اثرات مثبت کود آهن تنها شامل بخش از گیاه که بیرون از خاک است نمی‌شود، ریشه نیز تحت تأثیر این کود ارگانیک توسعه پیدا می‌کند.

کود آهن در واقع یک ماده طبیعی نیست، که بتوان کودهای دیگر را جایگزین آن کرد. وجود این ماده آنقدر برای سلامت گیاه ضرورت دارد، که باید جزء جدایی‌ناپذیر برنامه غذایی آن باشد. این ماده درست مثل فسفر، کلسیم و منیزیوم باید بخشی از برنامه غذایی گیاه باشد. هرچند که آهن به همه این موارد اولویت دارد. کود آهن با اختلاف، سریع‌ترین و تأثیرگذارترین ماده طبیعی است، که رشد و سلامت گیاه را تضمین می‌کند.

 

مکانیزم و عملکرد کود آهن در گیاه و خاک

 

عملکرد کود آهن

 

پس از اینکه کود آهن بر روی برگ گیاه اسپری می‌شود، مواد مغذی را با سرعت قابل‌توجهی به بافت برگ می‌رساند. سپس این ماده با ارزش به سمت خاک روانه شده و خود را به ریشه گیاه می‌کشاند. اینجاست که کود آهن با حضورش در بافت خاک موجب گسترش ریشه می‌شود.

در واقع وجود کود آهن موجب می‌شود که جذب رطوبت و مواد مغذی موجود در خاک توسط ریشه گیاه، با قدرت و سرعت بیشتری انجام گیرد. از طرفی برگ و ساقه گیاه که کود آهن را به سرعت هضم کرده و تقویت‌ شده‌اند، ریشه را در جهت رشد سریع و باکیفیت تحریک می‌کند. جذب کود آهن پس از چند روز، اثرات شگفت‌انگیز خود را بر روی سلامت و باروری گیاه نشان می‌دهد.

 

بهترین زمان استفاده از کود آهن برای گیاه

 

 

گیاهان در برخی از مراحل زندگی خود، با حالتی مواجه هستند، که در آن نیاز شدیدی به مواد مغذی دارند. در اینگونه مواقع کود آهن می‌تواند یک مکمل غذایی مفید برای برطرف کردن نیاز گیاه و برطرف کننده کمبودهای احتمالی آن باشد. در ادامه به موقعیت‌های که گیاه در آن نیاز مبرم به کود آهن دارد اشاره می‌کنیم:

به علاوه در موارد زیر نیز، نیاز گیاه به مواد مغذی افزایش یافته و در صورتیکه با کود آهن تغذیه شود، از آسیب‌های احتمالی جلوگیری می‌شود.

 

آهن چه فایده‌ای برای گیاه دارد؟

 

فواید کود آهن

 

خوبی کود آهن این است که می‌تواند به بخشی از گیاه که نیاز اورژانسی به مواد مغذی دارد برود. و البته این کار را در کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام می‌دهد. کود آهن هم عامل پیشگیری از بیماری‌ها است و هم راه درمان آنها. این ماده از طریق ارگان‌های محتلف وارد گیاه شده و به این ترتیب با سرعت هر چه تمام‌تر تغییرات مثبتی در آن ایجاد می‌کند.

با وجود کود آهن، خاک با تمام پیچیدگی‌های شیمیایی، فیزیکی و زیستی خود، همانند یک میانجی بستری برای تقویت همه‌جانبه گیاه می‌شود.

مزایای استفاده از کود آهن برای گیاه عباتند از:

 

دستور‌العمل استفاده از کود آهن در پرورش گیاه

 

زمان استفاده از کود آهن

 

به کارگیری کود آهن نیازمند آگاهی از چند نکته ضروری است. در واقع استفاده از این ماده بدون اطلاعات کافی می‌تواند به گیاه و خاک آسیب برساند. از طرفی شما به عنوان یک کشاورز یا باغدار باید بدانید به چه روشی می‌توانید بیشترین فایده را از طریق این کود به گیاه برسانید.

در ادامه به چند نکته کلیدی در مورد استفاده از کود آهن اشاره می‌کنیم:

 

خرید آنلاین کود آهن

اگر کسب‌وکار شما در زمینه کشاورزی و مزرعه‌داری است، لازم است کود آهن را در برنامه غذایی گیاهان خود قرار دهید. فرقی نمی‌کند که چه نوع گیاهی را پرورش می‌دهید یا محصول باغتان چیست. حتی فرقی نمی‌کند که از چه نوع کودی برای اصلاح و تقویت مزارع و زمین‌های خود استفاده می‌کنید. کود آهن یک مکمل غذایی مهم برای رونق دادن به خاک و گیاه شما و جلوگیری از بیماری‌ها و آسیب‌های جبران‌ناپذیر به کسب‌وکارتان است.

برای خرید آنلاین کود آهن می‌توانید با شماره تلفنی که در بخش تماس با ما در وبسایت ایران کود قرار دارد، تماس گرفته و از کم‌وکیف سفارش محصول مطلع شوید. کارشناسان ما علاوه بر مشاوره رایگان در زمینه کشاورزی و باغداری، می‌توانند بهترین برنامه غذایی متناسب با خاک و گیاه شما را در اختیارتان قرار دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *