پسته یکی از محبوب ترین و گران ترین محصولات هست که باغداران اقدام ب پرورش آن می دهد. حدود پنج و یا شش سال زمان می برد که درخت پسته بار بدهد باغداران خوب کود خاک درخت پسته رو خوب می دهند و آنها را به خوبی تغذیه می کنند تا کیفیت محصولات آنها بهتر شود که به محصولاتشان آسیبی نرسد. کودهای طبیعی بهتر از کود های شیمیایی هستند و بهتر می توانند تأمین کنند. در ادامه این مقاله با کود افزایش باردهی پسته آشنا خواهید شد.

چه کود هایی برای باردهی پسته بهتر است؟

نحوه کود دادن به آنها معمولاً 4 روش چال کود، محلول پاشی، پخش سطحی، آبیاری یا مستقیم صورت می‌گیرد.

کود افزایش باردهی پسته

بهترین زمان برای کود دادن به درخت پسته چ زمانی هست؟

میتواند از اول کاشت درخت باشد ولی به طور منظم بودن باید باشد و همچنین زیاده روی نشود.

بی رویه استفاده از آن باعث آسیب به آن میشود.

بهترین زمان برا کود دهی فصل بهار است که درخت در آن زمان شروع به شکوفه زدن می کند.

بیشتر بخوانید: مزایای شوک ده ایکس در برابر فروت ست

چند نکته مهم در مورد کود دادن به درختان پسته

نقش نیتروژن در پسته و علائم کمبودش در درخت پسته چیست؟

کود افزایش باردهی پسته، باروری درختان پسته وابستگی زیادی به ازت دارد و کمبود آن رشد و تولید محصول پسته را محدود می کند همچنین از آنجایی که نقش اصلی نیتروژن در پسته تولید پروتئین های گیاهی است، کمبود آن اثر مخربی روی کیفیت محصول می گذارد.

کمبود نیتروژن در درخت پسته با علائمی همانند کاهش رشد عمومی، باریک شدن شاخه های تازه متولد شده و رشد کرده، کاهش تعداد محصول در خوشه ها، کاهش تعداد شاخ و برگ‌ها، کمرنگ شدن برگ های جدید، زرد شدن برگ های قدیمی و ایجاد دانه‌های قهوه ای و قرمز رنگ روی برگ بروز می‌کند. کود افزایش باردهی پسته.

کود افزایش باردهی پستهنتیجه کلی برای کود دادن به درختان پسته

کود افزایش باردهی پسته، کود باعث افزایش باردهی پسته می شود و سرشار از املاح و مواد مغذی مانند نیتروژن آهن پتاسیم بور فسفر روی منگنز کلسیم و ازت باشد و بهتر است که دنبال کود های خوب و غنی رفته و از کود های شیمیایی پرهیز کرده و از آنها استفاده نکنیم چون این کود ها دوام زیاد ندارد و زمان زیادی نخواهد ماند و از بین می روند.

استفاده از کود هایی با کیفیت و کم خطر، بسیار در رشد و افزایش میوه دهی گیاه موثر است و موجب میشود گیاه مدت زمان بیشتری را صرف میوه دهی و گلدهی کند، همچنین از بروز بیماری ها و عوامل تخریب گر تا مدت ها در امان می ماند‌.

بهترین کود مخصوص پسته، فسفر نقش بسیار زیادی در تقسیم سلولی دارد و به دلیل آن که درATP نقش دارد در ساختارهای  DNA ذخیره می شود.

کود افزایش باردهی پسته، تاثیر و حرکت این عنصر در خاک بسیار کند و آهسته است و ذرات خاک آن را تثبیت می کنند. تشکیل فسفاتهای کلسیم با حلالیت پایین و تبدیل خیلی آهسته به شکل محلول در خاکهای قلیایی، در دسترس بودن فسفر را برای درختان پسته کاهش می دهد.

کود افزایش باردهی پسته، برای رشد و نمو ریشه درخت پسته کلسیم نقش اساسی و مهمی را ایفا می کند. باید توجه داشته باشید که مقدار کلسیم نباید در خاک کاهش یابد زیرا موجب می شود رشد ریشه محدود شود و یا بسیار کاهش یابد و پوشش گیاهی قسمت های هوایی برگ بسیار کم می شود.

یکی دیگر از مهمترین نکاتی که باید در نگهداری این گونه درختان به آن توجه داشت این است که برای رسیدن به مغز پسته بی نقص و موفق باید شرایط خاک مانند pH را در محدوده ای ثابت و معین نگه داشت.

کود افزایش باردهی پستهکود افزایش باردهی پسته، بهترین کود برای درخت پسته کودی است که بیشتر مواد مورد نیاز برای رشد و پرورش درخت و گیاه را دارا باشد. به دلیل آن که درخت پسته بیشتر مواقع در خاک های قلیایی رشد و به ثمر می رسد، سولفات آلومینیم برای اصلاح قلیایی خاک مورد استفاده قرار می گیرد‌. در چند وقت گذشته تحقیقات نشان داده که استفاده از سولفات آلومینیم در شرایط مناسب افزایش نسبت پسته های شکاف دار را منجر می شود.

بیشتر بخوانید: کود برای چین دوم یونجه

بذرهای پسته برای این که به یک نهال تبدیل شوند به دو سال زمان احتیاج دارند و برای آن که یک نهال به دوران باردهی برسد 5 سال دیگر زمان لازم است. البته مشخص است که در سال های اول میزان و مقدار باردهی بسیار کمتر خواهد بود. به طور معمول 10 تا 12 سال باید زمان بگذرد تا به باردهی اقتصادی و مفید برسد. در این زمان مشخص شده  نیز باید برنامه و برآورد کودی برای پر شدن مغز پسته با دقت و منظم انجام شود. چرا که تقویت و تغذیه درختان پسته به افزایش باردهی آن ها بسیار کمک می کند و موجب میشود به باردهی استاندارد خود برسند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *