شفتالو یا هلو یکی از میوه‌های لذیذ و بسیار خوشمزه‌ای است که علاوه‌ بر طعم دل‌نشین خود، خواص فراوانی را نیز دارد. باغداران و یا افرادی که درخت شفتالو را در منزل خود کاشته‌اند ، با استفاده از یک کود مغذی که تمامی عناصر ضروری و هورمون‌های مخصوص رشد گیاه را به‌طور کامل داشته باشند می‌توانند موجب افزایش رشد، باردهی و درجه کیفی میوه شفتالو شوند. کود جلبک دریایی برای شفتالو یکی از بهترین انواع کودهای موجود در بازار است که استفاده کردن از آن هیچ‌گونه ضرری را برای گیاهان ندارد و کشاورزان می‌توانند با خیال راحت از این کل استفاده کنند. ‌شما با استفاده کردن از کود جلبک دریایی برای محصولات خود می‌توانید موجب افزایش محصول و همین‌طور افزایش میزان جذب مواد غذایی موجود در خاک برای گیاهان شوید و هم چنین می‌توانید موجب افزایش مقاومت گیاهان در برابر شرایط وخیم محیطی همچون آفات، استرس و انواع بیماری‌ها شوید.

کود جلبک دریایی با دارا بودن بهترین و مغذی‌ترین عناصر جهت رشد و پرورش شفتالو همچون عناصر نیتروژن، پتاسیم، فسفر، کلسیم، گوگرد، منگنز، بور، روی و همین‌طور برخی از عناصر ماکرو، میکروب و بعضی دیگر از انواع هورمون‌ها یا تنظیم‌کننده‌های گیاهی همچون آمینواسیدها پلی‌ساکاریدها و بسیاری دیگر از مواد مغذی که برای افزایش رشد و کیفیت میوه شفتالو مؤثر هستند، می‌توانند موجب افزایش رشد و تقویت این میوه شوند. شما با تهیه این کود شگفت‌انگیز می‌توانید اثرات فوق‌العاده آن را بر روی افزایش رشد و شادابی محصولات خود مشاهده کنید و برای تهیه این کود می‌توانید با کارشناسان و مشاوران بخش فروش ما به‌صورت مستقیم در ارتباط باشید و این کود را با قیمتی بسیار منصفانه با پایین‌تر از نرخ بازار تهیه نمایید.

بیشتر بخوانید: کود کامل شوک 10x برای زیتون

اهمیت استفاده کردن از کود جلبک دریایی برای شفتالو

کود جلبک دریایی مورد استفاده برای گیاهان دارای هورمون‌هایی است که جهت تحریک رشد گیاهان بسیار مؤثر هستند که از این هورمون‌ها می‌توان به سیتوکینین، اکسین و بتائین اشاره کرد که وجود هر یک از این هورمون‌ها برای تکمیل فرآیند رشد و تکامل گیاهان بسیار ضروری است. در ادامه مقاله با ما همراه باشید تا ویژگی‌ها و خصوصیات هر یک از این هورمون‌ها را برایتان بیان کنیم.

هورمون سیتوکینین : سیتوکینین ها جزء مهم‌ترین هورمون‌های گیاهی موجود در کود جلبک دریایی برای رشد گیاهان هستند که موجب تحریک و فعال کردن فرایندهای رشد اولیه گیاه می‌شوند. جلبک دریایی با داشتن مقادیر زیادی از هورمون سیتوکینین می‌تواند موجب تحریک رشد گیاه با قدرت بسیار زیادی شود و تمامی ریز مغذی‌ها را به برگ گیاه انتقال بدهد. هورمون سیتوکینین موجب به تاخیر انداختن روند پیری در گیاهان می‌شود و می‌تواند شادابی و طراوت را برای گیاهان به وجود بیاورد.

هورمون اکسین: هورمون‌های گیاهی اکسین جزو اولین هورمون‌های گیاهی هستند که مورد استفاده بشر قرار گرفتند. هورمون اکسین نقش مهمی را در طویل شدن سلول‌ها و اندام‌ها دارد و می‌تواند لایه زاینده درون گیاه را فعال کند که این لایه‌های زاینده درون ساقه گیاه از بالا به پایین حرکت می‌کنند. هورمون اکسین دارای خاصیت نور گرایی یا فتوتروپیسم است که موجب می‌شود گیاه به سمت نور خم شود و این موضوع موجب رشد بیشتر گیاه می‌شود.

کود جلبک دریایی برای شفتالو

نحوه کوددهی شفتالو با استفاده از کود جلبک دریایی

باغداران با استفاده از کود جلبک دریایی می‌توانند موجب تقویت و تغذیه گیاهان خود شوند و مواد ضروری و لازم را با استفاده از این کود به درختان شفتالو برسانند. برای باغداران لازم است که قبل‌ از استفاده از کود جلبک دریایی آزمون خاک را از درختان شفتالو بگیرند تا بتوانند تمامی نیاز ها و کمبودهای درختان شفتالو را به‌خوبی تشخیص بدهند و از کمبودها و املاح مورد نیاز این درختان آگاهی کاملی را داشته باشند.

نحوه استفاده از کود جلبک دریایی برای شفتالو بسیار راحت است و هر فردی به‌راحتی می‌تواند از آن استفاده نماید. باغداران برای کوددهی درختان شفتالو، باید در ابتدا مقداری از کود را با مقدار مناسبی آب مخلوط کنند تا یک مایع یکسان و رقیق به دست بیاید، سپس می‌توانند این مایع را با استفاده از دستگاه سم‌پاش یا تانکر به قسمت‌های مختلف درخت شفتالو اسپری کنند تا مواد مغذی و ضروری موجود در کود جلبک دریایی به‌سرعت جذب برگ‌های درختان شود و تاثیرات فوق‌العاده خود را بر روی گیاهان بگذارد.

روش آبیاری نیز یکی از روش‌های مورد استفاده از کود جلبک دریایی برای درختان شفتالو است. باغداران برای استفاده از این روش کود جلبک دریایی را با استفاده از روش آبیاری به پای درختان شفتالو می‌ریزند تا کود جلبک دریایی بتواند به‌راحتی جذب ریشه گیاهان شود و اثرات مثبت خود را برای افزایش رشد و پرورش این گیاهان بگذارد. باغداران در هنگام انجام فرایند کوددهی باید بسیار توجه کنند که غلظت کود جلبک دریایی باید به مقدار مناسبی باشد. چون در صورت استفاده نکردن از مقادیر مناسبی آب غلظت بسیار زیاد می‌شود و این‌گونه ریشه درختان گیلاس دچار سوختگی می‌شود و ریشه این گیاهان به‌مرور زمان پوسیده می‌شود و از بین می‌رود.

بیشتر بخوانید: کود جلبک دریایی برای نهال میوه

مزایای استفاده از کود جلبک دریایی برای شفتالو

کود جلبک دریایی برای رشد و پرورش گیاهان بسیار مهم و ضروری است و مزایای بسیار زیادی را نیز دارد که در زیر برخی از این مزایا و فواید را برای شما بیان می‌کنیم.

هنگامی‌ که دمای هوا کاهش می‌یابد و ظرفیت جذب آب و مواد معدنی نیز توسط ریشه گیاه کم می‌شود، رشد گیاه با مشکل روبرو می‌شود. دمای پایین می‌تواند موجب کاهش برخی از ویتامین‌های ضروری شود و رشد ریشه را به مقدار زیادی کاهش بدهد. در این‌گونه مواقع باغداران می‌توانند از کود جلبک دریایی حاوی هورمون‌های بتائین و مانیتور استفاده کنند. چون‌ که این کود از ایجاد تنش دمایی این گیاه و اختلال در رشد گیاه جلوگیری کنند و درنهایت قادر است که اختلال در رشد گیاه را از بین ببرد و باعث شود که گیاه به فرایند طبیعی رشد خود بازگردد.

باغداران با استفاده از کود جلبک دریایی به‌صورت محلول بر روی گیاهان می‌توانند موجب تحریک فرایند فتوسنتز در گیاه شوند و باعث تولید بهترین قند و نشاسته در گیاهان شوند. جلبک دریایی همچنین می‌تواند فرایند کلروفیل سازی در گیاه را بهبود ببخشد و از رشد برگ‌ها جلوگیری کند و موجب بهبود عملکرد فرآیند فتوسنتز در گیاهان شود

استفاده از کود جلبک دریایی می‌توانند موجب افزایش مقاومت گیاهان در برابر تنش‌های محیطی مانند وضعیت افزایشی دما، خشکی و شوری محیط شوند. همین‌طور جلبک‌های دریایی به‌خاطر داشتن مقادیر زیادی از مانیتور و بتائین موجب حفظ تعادل اسمزی در سلول‌های گیاهی می‌شوند. با توجه به مطالب گفته شده سلول‌ها در این زمان آب کمتری را از دست می‌دهند و مقاومت خود را در برابر استرس‌های ناشی از خشکی محیط افزایش می‌دهند

باغداران می‌توانند با استفاده از کود جلبک دریایی موجب افزایش طعم محصولات خود و افزایش سیستم دفاعی و ایمنی گیاهان شوند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *