بهترین کود درخت سیب کدام است؟

بهترین کود برای درخت سیب : قابل توجه باغداران محترم: در مورد کود دهی درختان میوه به دنبال یک عدد کود خاص نباشید و فکر نکنید با استفاده از کود های دامی می توانید گلدهی و باردهی درختان خود را به حداکثر برسانید. کود درخت سیب می تواند انواع مختلف کودی باشد. برای معرفی آن با ما همراه باشید.

ایرانکود برای شما یک پیشنهاد مفید و کاربردی دارد :

اگر سه الی چهار سال برنامه غذایی مرتب و علمی داشته باشید که مستلزم زمان و هزینه است می توانید ضمن بالاترین میزان برداشت منطقه خود با کیفیت ترین میوه های آن سال را داشته باشید که هم از نظر بازار پسندی و هم از نظر طعم و اندازه بالاترین کیفیت را دارا باشند. دقیقآ راهکاری که کشاورزان نمونه هر استان آن را انجام می دهند. درختان بر خلاف دیگر گیاهان بخصوص صیفی جات نمی توانند سریعآ به یک عنصر خاص واکنش سریع نشان دهند و نیازمند زمان بیشتری هستند. تنها راهکاری که باعث افزایش عملکرد و باردهی بیشتر یک درخت طی همان سال می شود استفاده از اسید هیومیک شوک مایع است. که فقط همان سال می تواند حداقل افزایش عملکرد درختان میوه را 30 الی 40 درصد افزایش دهد. این تنها کودی است که به دلیل فرمول خاص آن فوری جواب می هد. ولی همانطور که گفته شد برای رساندن درختان به حداکثر باردهی خود نیاز به برنامه غذایی ممتد ، منظم و علمی داریم که در این راستا کارشناسان آل کود می توانند شما را از این نظر به بهترین نحو پشتیبانی کنند.

جهت خرید انواع کود ها و ریز مغذی های مخصوص درخت سیب مستقیم از کارخانه می توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

مشاوره رایگان و ارسال کود حتی به صورت جزئی به سراسر ایران.

درباره اسید هیومیک بیشتر بدانید

در ابتدا به توضیحی مختصر در باره درخت سیب و سپس کود دهی درخت سیب می پردازیم. کشت سیب در باغ شخصی یا حیاط خلوت خود تجربه ای ارزشمند است. سیب های پرورشی موجوددرفروشگاه ها هرگز به اندازه میوه ای که مستقیم از درخت توسط خود چیده‌ میشود دلچسب نیستند. منتها این درخت برای تولید میوه ای سالم و خوش طعم به کودهای مناسب نیاز دارد. شناخت انواع مختلف کودهای موجود می تواند به شما در انتخاب بهترین کود برای درختان سیب کمک کند. د‌رختان سیب برای حفظ بهترین تولید میوه هر ساله نیاز به توجه ورسیدگی دارند. هرس و کوددهی سالانه به درخت کمک می کند تا مواد مغذی خود را روی تولید تعداد قابل توجهی از میوه های طعم دار و بدون لکه تمرکز دهند. درختان سیب از اکثر مواد مغذی به طور متوسط استفاده می کنند ، اما آنها یکی ازمصرف کننده های سنگین پتاسیم و کلسیم هستند. پتاسیم و کلسیم هر ساله مورد نیازاست ، اما سایر مواد مغذی فقط در صورت مشاهده کمبود باید مورد استفاده قرار گیرند.

نکات تغذیه ای NPK

نیتروژن مهمترین ماده مغذی در برنامه کوددهی سیب است و باید سالانه از آن استفاده شود. این ماده مغذی هم برای رشد درخت و هم برای رشد میوه بسیار مهم است و معمولاً نیاز به جایگزینی در خاک دارد. فسفر از عمق خاک گرفته می شود. آن را هنگام کاشت اضافه کنید.  برنامه های کوددهی سطحی منجر میشود که فسفر به ندرت به مناطق عمیق ریشه خاک منتقل شود. پتاسیم برای اندازه ، رنگ و طعم مطلوب میوه لازم است.

نکات مهم کود NPK

انواع کودها ( بهترین کود برای درخت سیب )

کودهای قابل استفاده برای سیب ممکن است ارگانیک یا غیر ارگانیک باشند اما مواد مغذی هردو در نهایت مشابه یکدیگرند. هر دو نوع قابل استفاده در خاک یا به عنوان محلولپاشی بر روی برگهای درخت قابل جذب است اَشکال خشک و همچنین چندین کود آلی مایع از جمله امولسیون ماهی و کنسانتره جلبک دریایی موجود است. همچنین کمپوست ها ممکن است برای تهیه مواد مغذی برای باغچه منزل شما تاحدقابل قبولی مناسب باشد.

یک آزمایش خاک میزان نیاز مواد مغذی خاک شما را تعیین می کند ، و مقدار مواد مغذی و فرم هایی را که ممکن است برای درخت شما بهترین باشد را توصیه می کند. به آزمایشگاه خاک خود توصیه کنید که محصول شمادرخت سیب در حال رشد است درنتیجه آنها توصیه های خاص سیب را ارائه می دهند.

عناصر تشکیل دهنده کودها

درختان سيب برای رشد طبیعی خود همانند سه عنصر پر مصرف نيتروژن ، فسفر و پتاسيم، سه عدد نوشته شده برروی كيسه هاي كود،بیانگرنسبت هریک ازاین سه عنصرمیباشد NPK به دیگر مواد معدنی کم مصرف و متنوع نیز، نیازدارند. برای کسانی که قصد کشت درخت سیب درخانه خود را دارند،باید کودی با نسبت ازت بالاتر از دیگر کودها استفاده شود تا سوخت لازم جهت رشد سالم و طبیعی درخت تامین شود.

محل مناسب کود دهی برای کود درخت سیب

درختان سیب بالغ دارای سیستم ریشه ی گسترده ای هستند که می توانند 1_ 1/2 برابر قطر سایبان خود گسترش یابند. ریشه هایی که آب را جذب می کنند و مواد مغذی اضافی را برای رشد سال آینده ذخیره می کنند، اما ریشه های تغذیه کننده که بیشتر مواد مغذی را جذب می کنند، در 12 اینچ سطح خاک رشد می کنند. کودهای شیمیایی بایدبه طورمساوی ویکسان به صورت سطحی پخش شوند. تغذیه عمیق با ریشه های عمقی تر در زمین هایی بارطوبت نسبی بالاترصورت میگیرد.درصورت امکان مناطقی را که قبلاً باکودهای شیمیایی ویا حیوانی‌ تقویت شده اند،کود دهی نکنید.

بهترین زمان برای استفاده از کودهای مناسب برای درخت سیب درفصل پاییز پس از ریزش برگها است.

پتاسیم k

درختان سیب هر ساله مقدار زیادی پتاسیم را برای تولید میوه استفاده می کنند. پتاسیم سایز و رنگ میوه هارا بهبود می بخشد و می تواند در بهار از جوانه ها در برابر صدمه به یخبندان وسرمازدگی محافظت کند. مصرف به اندازه پتاسیم در هر سال 1/5 پوند در هر 100 فوت مربع است. کمبود پتاسیم باعث می شود که برگهای قدیمی تر پیچیده باحاشیه سوخته و به رنگ قهوه ای روشن دربیایند ، و رنگ میوه ها بی رنگ تر از حد معمول خواهد شد. اگر درخت سیب شما علائم کمبود پتاسیم را نشان می دهد ، از 3/3 تا 2/5 پوند پتاسیم در هر 100 فوت مربع استفاده کنید.

کلسیم ca

شما می توانید کمبودهای کلسیم در درختان سیب را باتشکیل نقاط نرم روی سطح میوه سیب و فاسد شدن سریع در حین انجام فرایند ذخیره سازی عناصر ، تشخیص دهید. استفاده از آهک میتواند به عنوان منبعی جهت تامین کلسیم استفاده شود منتها معایبی مانند افزایش PH خاک وهمچنین انتقال کلسیم‌ در خاک از آهک به درون ‌گیاه می تواند تا دو سال طول بکشد. با این‌حال خاک درختان میوه به طور طبیعی با گذشت زمان اسیدی تر می شود. میزان مورد نیاز آهک: دو تا 5 پوند آهک درهر 100 فوت مربع می تواند کلسیم کافی را تأمین کند.

بور B

کمبود بور یکی دیگر از مشکلات شایع در درختان سیب است. در صورت مشاهده لکه های قهوه ای ، چوب پنبه ای شدن درون سیب و مرگ جوانه ها در انتهای شاخه های جدید ، می توانید این کمبود را تشخیص دهید. این عنصر جز عناصر کم‌مصرف در گیاهان میباشد لذا مقدار مورد نیاز بسیار کم است. یک و نیم پوند بوراکس هر سه تا چهار سال یکبار نیاز یک درخت سیب با اندازه کامل را برآورده می کند.

نیتروژن یا ازت

به طور کلی نیتروژن در مقادیری بالاتر از سایر مواد مغذی در کودهای کامل وجود دارد. با این حال ، در سیب و سایر درختان میوه، نیتروژن بیش از حد باعث می شود که میوه های ایجادشده توانایی جذب کلسیم موجود در خاک را بدست آوردند. اگر نسبت نیتروژن به پتاسیم در خاک بالاتر از 1/4 به 1 باشد ، می تواند از جذب پتاسیم جلوگیری کند. به همین دلایل،بهتراست فقط در صورت مشاهده شدن کمبود ازت، ازکودهای ازته استفاده شود. اگر رشددرخت کمتر از 8 اینچ در سال است ، اگر برگ ها به رنگ سبز کمرنگ تبدیل می شوند یا برگ ها در اوایل اوت یا سپتامبر ریزش پیدا میکنند، میتوان مجددا ازکودهای ازته (غالبا بصورت محلول پاشی) استفاده کرد.

خاک مناسب جهت رشد و کود درخت سیب : بهترین کود برای درخت سیب

درختان سیب در انواع مختلفی از خاک رشد می کنند ، اما در خاک های لومی و حاصلخیز،با زهکشی مناسب وغنی از کلسیم،بهترین سازگاری را دارند.

ریشه آنها به آب بیش از حد حساس است و درختان در خاکهای سنگین که آب را حفظ می کند رنج می برند. با توجه به اسیدیته،این نوع درخت خاکهای کمی خنثی و خنثی ph6_6,8) )را ترجیح می دهند. آب و هوای مرطوب و سرد،ایده آل درخت سیب است. در مناطقی با بارندگی سالانه بیش از 500 میلی متر رشدبهتری دارند ، و دربین همه درختان میوه داربرگریز،بیشترین نیاز را به سرما دارد. به منظور قطع وقوع خواب جوانه های گل ، 800-1500 ساعت درجه حرارت پایین (کمتراز۷درجه سانتی گراد) نیازدارد. هم آب و هوا و هم خاک نقش مهمی در بازده و کیفیت تولید محصول دارند.

با تشکر از توجه شما جهت افزایش سطح علمی و تجربی ایرانکود ما را از نظرات، پیشنهادات و بخصوص انتقادات سازنده خود بهره مند سازید.

ایرانکود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *