کود درخت موز

 میوه موز منبع عالی و سرشار از عناصر فسفر و پتاسیم  است که برای بدن انسان بسار مفید می باشد  برای داشتن میوه های خوب و میوه سالم ، گیاهان موز به نور خورشید کامل ، مواد آلی و کود زیادی احتیاج دارند، جهت خرید کود درخت موز با ما در ارتباط باشید.

موز نیاز به مقدار زیادی از نیتروژن ، فسفر و پتاسیم دارد درختان موز از گیاهان محبوب هستند که در مناطق گرمسیری رشد خوبی دارند. این درختان موز به طرز خارق العاده ای ناهموار هستند و ممکن است میوه های شیرین فراوانی به وجود آورند.

حتی پوست این میوه نیز فایده های مهمی برای گیاهان‌ دارد . پوست موز با سرعت بسیار بالایی تجزیه می شود پس می توان آن را در زمینی که موز کشت کرده اید در زیر خاک قرار دهید خیلی از افراد از این خاصیت سودمند پوست موز حتی بی خبر می باشند.

از این رو اگر آن را در داخل خاک قرار دهیم ، در اصل منبع عالی و سرشاری از مواد مغذی برای خود ایجاد کرده ایم که سود فراوانی به همراه خواهد داشت.

عناصر مغذی مفیدی مانند آهن ، کلسیم ،یا مثلا کود پتاس و یا فسفر مورد نیاز اصلی رشد این میوه می باشد.

ما در طی زندگی روز مره خود با مواد زیادی سر و کار داریم برخی از این مواد قابل بازیافت هستند و همچنین برخی دیگر قابلیت تبدیل شدن به مواد دیگر را نیز دارند .

شما می‌ توانید از مواد تجزیه پذیر همچون انواع پوست میوه‌ ها نهایت استفاده ی سودمند را ببرید . به خصوص اگر در داخل خانه‌ خود باغچه و یا گلدان‌ های پر از گل داشته دارید .

حتما به خاطر داشته باشید تامین خاک مغذی برای گلدان و باغچه‌ ها به این صورت هم از نظر سلامتی و هم از نظر مالی به نفع‌ خود شما خواهد بود .

پوست موز از آن پوست میوه‌ هایی است که هم حجم کمی دارد و هم حاوی مواد مغذی و مفید است و در بین مردم در حال حاضر طرفداران زیادی را به خود اختصاص دهد ؛

شما می‌ توانید پوست این میوه بسیار مفید را خشک کرده و به عنوان کود طبیعی و بسیار مغذی برای انواع گیاهان خود و همچنین تقویت خاک باغچه منزل خود استفاده کنید .

همواره با گداشتن یک یا چند عدد پوست موز در خاک باغچه‌ منزل خود ، می توانید یک شوک غذایی و مقوی عالی و نتیجه بخش به خاک بدهید !

فقط باید یک گودال در خاک باغچه ایجاد کنید . پوست این میوه را در داخل خاک و از قسمت درونی آنها در تماس با خاک قرار دهید و سپس رویشان را خاک بریزید .

پس از گذشت مدتی آنها عناصر مغذی مفیدی مانند آهن ، کلسیم ،یا مثلا کود پتاس و یا فسفر را در عمق خاک آزاد می‌ کنند .

طبق آنچه که ذکر شد پوست موز دارای مقادیر قابل توجهی عنصر پتاسیم است ، در اصل یعنی همان ماده مغذی بسیار مهم و اصلی که گیاهان برای رشد شکوفه های زیبا خود به آن نیاز دارند.

عنصر پتاسیم همینطور نقش انتقال آب و مواد مغذی را در بین سلول های گیاهان آسان می‌ کند و این سلول ها را از ابتلاء به انواع بیماری ها در امان نگه می‌ دارد .

این ماده مهم و شگفت انگیز در اصل گیاهان را برای ورود به فاز زایشی و تولید مثل کامل آماده می‌ کند .

از این رو یک پوست میوه موز پوسیده شده می تواند کودی بسیار عالی و قوی برای گیاهان باشد و عمل گلدهی آنها را تشویق کند.

چه موقع موزهایم را باید بارور کنم؟

گیاه را با کود نیتروژن بالایی یک بار در طول فصل رشد تغذیه کنید.

پس از شروع گیاه گل ، به فرمول پتاسیم بالایی نیاز دارید تا میوه های سالمی داشته باشید.

کوددهی هنگام شروع میوه بارور متوقف می شود. زیرا به خاک خود همه مواد را  اضافه کرده ایم.

 

بهترین کود برای گیاهان موز و رشد سریع درختان میوه موز

 

در فصل رشد ماهانه یک بار از کود پتاسیم بالا استفاده کنید.

 

این بسیار مهم است زیرا پتاسیم برای سلامتی گیاه بسیار مهم است.

اکثر باغداران به دنبال یافتن بهترین و سریعترین راه هستند تا  سریع تر بتوان نتیجه را در حصول حداکثری عملکرد شاهد باشند.

این مسئله بسیار مهم است که کود مناسب درختان میوه در زمانی اعمال شود که رشد رویشی و زایشی درخت تسریع شده و بتوانید نهایتا میوه هایی بزرگ و با کیفیت به دست بیاورید

آنچه که کمک می کند گیاه در کوتاه ترین زمان بیشترین رشد را داشته باشد، تامین عناصر غذایی ضروری و به ویژه عناصر پر مصرف برای درخت است.

شما باید برحسب آزمون خاک، تعیین موجودی بستر کشت و نهایتا نیاز گیاه، کود مناسب درختان میوه را در زمان مناسب اعمال نمایید.

فراموش نکنید که بهترین کود برای رشد سریع درختان زمانی می تواند حداکثر کارایی خود را نشان دهد که در زمان درست اعمال شود.

در این میان لازم است از کودهای استفاده شود که باعث شود میزان برگ و بافت سبزینه درخت افزایش یابد.

در نتیجه تولید مواد غذایی در درختان بالا رفته و در آینده محصول بیشتری نصیب شما خواهد شد.

بر این اساس کودهای زیر توصیه می شود:

 

کودهای نیتروژنه برای کود درخت موز

تحقیقات نشان داده است که نیتروژن، بهترین کود برای رشد سریع درختان میوه است.

تقریبا در مورد همه گیاهان و درختان استفاده از کود ازت، رکن ثابت کوددهی است.

عنصر نیتروژن محرک رشد رویشی گیاه است و در نتیجه در زمانی که هنوز گیاه وارد فاز زایشی نشده است لازم است از این کود استفاده شود.

نکته ای که باید باغداران مد نظر داشته باشند این است که اگر چه نیتروژن به عنوان بهترین کود برای رشد سریع درختان میوه شناخته شده است اما اگر در زمان صحیح اعمال نگردد، نتیجه عکس خواهد داشت. برای مثال استفاده از این کود در فاز زایشی و تشکیل شکوفه ها، باعث می شود که درخت همچنان به رشد رویشی ادامه داده و تشکیل شکوفه ها به تاخیر بیافتد.

در چنین زمانی باردهی کمی نصیب شما خواهد شد.

 

کودهای گوگرد برای کود درخت موز

انواع مختلفی از کود گوگرد در بازار وجود دارد که بسته به نوع درخت، زمان استفاده و شرایط خاک باید از آن ها استفاده نمود.

به عبارت دیگر بهترین کود برای رشد سریع درختان میوه در  مورد این عنصر براساس چند فاکتور مذکور تعیین می گردد.

لازم است بدانید که گوگرد در ساختار سبزینگی گیاه به اندازه نیتروژن نقش دارد در نتیجه کمبود آن، رشد گیاه را کاهش می دهد.

 

کودهای حاوی منیزیم برای کود درخت موز

فراموش نکنید که با توجه به حضور مهم و کلیدی منیزیم در کلروفیل گیاه، از انواع بهترین کود برای رشد سریع درختان میوه کودهایی هستند که در آن ها منیزیم به اندازه کافی وجود داشته باشد.

در این صورت میزان کلروفیل بیشتر و توانایی فتوسنتز چندین برابر خواهد شد.

 

کودهای آهن برای کود درخت موز

مهمترین و بهترین کود برای رشد سریع درختان میوه کودهایی است که حاوی آهن باشند. به طور کلی آهن در تمام مراحل رشد گیاه ممکن است لازم گردد.

اما اگر می خواهید درخت سریع تر و بهتر رشد نموده و در فصل باردهی بیشترین میزان میوه حاصل گردد، حتما کود آهن را برای درخت استفاده کنید.

کودهای آهن برای کود درخت موز

مهمترین و بهترین کود برای رشد سریع درختان میوه کودهایی است که حاوی آهن باشند.

به طور کلی آهن در تمام مراحل رشد گیاه ممکن است لازم گردد.

اما اگر می خواهید درخت سریع تر و بهتر رشد نموده و در فصل باردهی بیشترین میزان میوه حاصل گردد، حتما کود آهن را برای درخت استفاده کنید.

 

درختان موز تغذیه کننده سنگین هستند

بهترین کودهای درختان موز از نظر داشتن کود 8-10-8 از نظر پتاسیم ، فسفر و ازت سرشار هستند.

از آنجا که نیازهای کودی آنها به قدری غیرمعمول زیاد است ، شایع ترین مشکلاتی که درختان موز با آن روبرو هستند کمبود پتاسیم و نیتروژن است.

 

مواد مغذی مورد نیاز کاشت موز سالم که به دقت مورد بررسی قرار می گیرد ، طی 18 ماه یک دسته از مرغوب را برداشت می کند و هر 12 ماه یک دسته جدید تولید می کند.

در این مدت مزارع موز مقادیر زیادی ازت و پتاسیم مصرف می کنند.

از آنجا که ریشه موز کم عمق است ، تهیه مواد مغذی در حداقل 8 کاربرد مختلف در طول سال بسیار مهم است. این به منظور جلوگیری از شستن مواد است.

یک پرورش دهنده باید به سایر پیچیدگی های باروری توجه کند.

به عنوان مثال ، درجه حرارت خاک. هنگامی که درجه حرارت خاک بالاتر از 180 درجه سانتیگراد باشد ، توصیه می شود اوره را به کودهای معمولی نیترات آمونیوم اضافه کنید.

هر بار که می توان آب کرد ، می توانید به موز سبک تر کود دهید.

کود را با آب مخلوط کرده و همزمان با آبیاری بمالید. چند بار باید آب / کود دهید؟ وقتی خاک تقریباً به اندازه یک سانتی متر (1 سانتی متر) خشک شد ، دوباره  باید بارور کرده.

اگر تصمیم به استفاده از کودهای ازت و پتاسیم زیاد دارید ، روش کمی متفاوت است.

مواد غذایی حاوی نیتروژن بالا را یکبار در ماه در فصل رشد با دوز کامل طبق دستورالعمل سازنده به خاک اضافه کنید. هنگامی که گیاه شروع به گل کرد ، کود نیتروژن و پتاسیم  نیاز دارد

 

عوامل موثر در کود درخت موز

پوست موز را با خزه یا مالچ بپوشانید و گیاهان هوازی‌ خود را در دور تا دور آن بچینید .

پوست میوه موز مانند کمپوست عمل می‌ کند و تجزیه می‌ شود و مقدار قابل توجهی مواد مغذی و لازم برای رشد گیاهان‌ شما به آنها می‌ دهد

چرا درختان موز برخی مواقع  میوه ندارند؟

رسیدن درختان موز به میوه شرایط خاصی را می طلبد. اگر خاک شما فقیر باشد ، ممکن است درخت شما خوب رشد کند اما میوه ای به بار نیاورد. … ساقه هایی که میوه تولید می کنند به آرامی در داخل ساقه ها رشد می کنند. قطع ساقه در پاییز ممکن است به معنای عدم وجود میوه موز در تابستان بعد باشد.

 خاک باغچه‌ خود را آماده کنید 

افزودن کود به خاک با مواد طبیعی مانند پوست میوه موز ، باعث اصلاح خاک و تغذیه خواهد شد و خاک را برای کاشت انواع گیاهان مختلف آماده می‌ کند .

فقط لازم است توجه داشته باشید پوست موز ها را تکه تکه کنید و در داخل خاک قرار دهید .

این پوست سبب افزایش زیاد جمعیت باکتری‌ های مفید داخل خاک می‌ شود و کرم‌‌ های سودمند را قدرتمند می‌ سازد تا بتوانند هوای موجود در خاک و همچنین کیفیت خاک را بالا ببرند .

حتما مطمئن شوید که آنها را در عمق مناسب و زیاد کاشته اید ، در غیر این صورت ممکن است باعث تجمع حیوانات مزاحم مثل موش های کور یا خرگوش ها شوند

پوست موز و موز سرشار از مواد مغذی هستند و برخی از مواد مغذی مشابه گیاهان به منظور رشد شدید آنها هستند.

درخت موز که در حال رشد است این درختان دوست دارند در یک آفتاب کامل و تا حدی گرم رشد کرده و خاک مرطوب و خوش آب و هوا باشد.

درخت موز با وجود اینکه از آن به عنوان درخت یاد می شود در واقع یک گیاه چند ساله علفی (بزرگترین جهان) است. آنچه به نظر می رسد مانند یک تنه است ، در واقع برگ های درخت موز است که کاملاً محدود است. در طی طوفان های گرمسیری یا طوفان ها ، برگ در امتداد هر طرف خرد می شود. اگرچه کمی ناخوشایند است.

تکثیر درخت موز سفت و سخت از طریق تقسیم به دست می آید ، که یک تیغه تیز و پشت محکم به خود می گیرد

موز طول عمر کوتاهی دارد و فقط به اندازه کافی طولانی برای گل و میوه زندگی می کند. این روند اغلب می تواند بیش از یک سال طول بکشد ، بنابراین هنگام کاشت در آب و هوای سرد ، بعید به نظر می رسد که هیچ میوه ای مشاهده کنید

درختان موز  به سرعت 12 متر (3.5 متر) با 6 اینچ (15 سانتی متر) برگ در یک فصل رشد می کنند.

پس از اولین یخبندان ، موز  دوباره  خواهد مرد. تا بیش از زمستان ، موز سفت و سخت خود را ، قبل از اولین یخبندان ، ساقه ها و برگ ها را برش دهید و 8-10 اینچ (10-25 سانتی متر) بر روی زمین بگذارید.

سپس موز سفت و سخت به مالچ سنگین خوب که در بالای تاج باقی مانده قرار دارد احتیاج دارد.

بعضی اوقات بسته به اندازه درخت موز شما ، این مالچ ممکن است چند پا (1 متر) ارتفاع داشته باشد.

منبع

خانه

اسید هیومیک

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *