کود سه بیست که با نام NPK نیز شناخته می شود از بهترین و مقوی ترین کودها است که برای تقویت نمودن درختان پسته مورد مصرف قرار می گیرد. این کود از مزیت‌‌های بی شماری برخوردار است و می تواند مواد غذایی لازم  مانند فسفر، آهن، کلسیم، پتاسیم، ازت، روی، فسفات، منگنز را برای پسته فراهم کند. کود سه بیست برای پسته چنان چه به طور درست و بر طبق اصول مورد استفاده قرار بگیرد هیچ گونه زیانی برای درختان در بر ندارد و می تواند نتایجبسیار شگفت انگیز از خود بر جای گذارد. این کود بسیار مهم در میزان گل دادن درختان پسته مانند معجزه عمل می کند. این کود کمک می کند تا محصولات سالم و مرغوب تری به بار آید. لذا چنان چه می خواهید درختان پسته شما به حداکثر باروری برسد لازم است تا از کود سه بیست استفاده نمایید.

چگونگی مصرف کود سه بیست برای درختان پسته

روش مصرف کود سه بیست برای درختان پسته بسیار راحت است و شما می توانید آن را به شکل محلول پاشی و یا آبیاری استفاده نمایید. این کود مقوی به شکل محلول در آب است و نبایستی آن را به تنهایی مورد مصرف قرار دهید. زیرا امکان دارد تا به برگ‌‌ها و ریشه‌‌های درختان صدمه وارد کند و باعث شود تا رشد آن‌‌ها متوقف شود. برای تغذیه درختان پسته با روش محلول پاشی نیاز است تا کود سه بیست را با آب ترکیب نمایید و با مراقبت فراوان به بخش‌‌های گوناگون درخت پسته اسپری نمایید تا تمامی مواد غذایی از این راه به شاخه و برگ‌‌های درختان برسد و تاثیرات خود را بر روی درختان بر جای گذارد. با عمل کود دادن درختان پسته با روش محلول پاشی می توانید همه مریضی‌‌ها، آفت‌‌ها و حشرات موذی را نابود کنید و فرصت ندهید تا هیچ آسیبی به محصولات شما برسد.

کود سه بیست برای پسته

 کود سه بیست را می توان با روش چال کود نیز استفاده کرد. در این روش لازم است تا در پای درخت گودال‌‌هایی حفر با عمق‌‌های مناسب بکنید. سپس کود سه بیست را در درون آن بریزید. بعد از قرار دادن کود درون گودال‌‌ها حتما لازم است تا روی آن‌‌ها را با خاک بپوشانید تا همه مواد غذایی بتوانند به خوبی جذب ریشه درختان شوند. چنان چه می خواهید اثرات کود سه بیست را با سرعت بیشتری مشاهده کنید لازم است تا در انتهای کار آبیاری را نیز به انجام برسانید.

بیشتر بخوانید: فواید مصرف کود 10X shock

 راه دیگر که با کمک آن می توان درختان پسته را تغذیه کرد روش آبیاری است. در این روش بایستی کود مغذی سه بیست را با آب ترکیب نمایید و آن را مستقیما در پای ریشه درختان بریزید تا به خوبی جذب گردد. با بهره گیری از این روش می توانید حجم ریشه درختان را تا چند برابر بالا ببرید و مقاومت آن‌‌ها را در مقابل سرما افزایش دهید.

میزان استفاده کود سه بیست برای درخت پسته

 کود سه بیست برای پسته را نبایستی به طور خود‌‌سر و بیشتر از اندازه استفاده کنید. چون در این شرایط نمی توانید به نتیجه خوبی برسید و امکان دارد تا تاثیر مثبتی در این راستا متوجه درختان نشود. لذا لازم است تا سن درخت را در نظر بگیرید و به عوامل مهمی مانند مساحت زمین، بزرگی برگ‌‌ها و پراکندگی آن‌‌ها، فصلی که در آن قرار دارید و غیره برای میزان کوددهی دقت کنید. برای هر درخت پسته لازم است تا تا حدود 80 تا 200 گرم از کود سه بیست را مصرف نمایید. همچنین می توانید میزان 2 کیلوگرم از کود سه بیست را در 1000 لیتر آب حل کنید و سپس مصرف نمایید.

کود سه بیست برای پسته

بهترین زمان تقویت درختان پسته با مصرف کود سه بیست

 بااستفاده از کود سه بیست از هنگام گل دهی درختان  تا پس از برداشت محصول، عمل کوددهی را به انجام برسانید. توجه داشته باشید که استفاده خودسرانه از این کود سبب کاهش محصولات خواهد شد و درختان کارکرد مثبت خود را از دست می دهند.

مزیت‌‌های کود سه بیست برای پسته

کود سه بیست برای پسته

بیشتر بخوانید: کاشت درخت زرشک

سخن آخر

حتی الامکان لازم است تا کود سه بیست را به تنهایی مصرف نمایید و آن را با سم‌‌های دیگر ترکیب نکنید. اگر می خواهید این کود را با سایر کودها مخلوط کنید لازم است تا از نظر کارشناسان خبره کشاورزی استفاده نمایید تا بر طبق دستور درست عمل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *