کود سه بیست 20 20 20

گیاهان برای رشد و تکثیر به مواد مغذی نیاز دارند. این مواد مغذی باید از طریق خاک فراهم شده و در اختیار گیاه قرار بگیرد. خاک برای تغذیه به کود نیاز دارد. در نتیجه می‌توانیم مواد مغذی را توسط خاک به گیاه برسانیم.

همه به اهمیت کود برای خاک واقف هستند. کود باعث افزایش رشد و باروری خاک و در نتیجه بهبود کیفیت گیاه می‌شود. کودها به سه دسته کلی دسته بندی می‌شوند:
کود آلی٬ کود ارگانیک و کود شیمیایی.
اما کیفیت این سه با هم متفاوت است. هرچند به علت دسترسی آسان٬ قیمت و حجم کم و بازدهی زیاد از کودهای شیمیایی بیشتر استفاده می‌شود. از دیگر مزایای این کودها تجزیه و جذب آسان است.
کودهای شیمیایی خود به ۳ دسته جداگانه تقسیم می‌شوند: کودهای میکروالمنت٬ ماکروالمنت و کودهای مخلوط.

کودهای  میکرو المنت‌ عناصر ریز مغذی و کم‌مصرف مانند آهن ،روی ،بور، مولبیدن، منگنز،کلر را شامل می‌شوند. و عناصر تشکیل دهنده ماکرو المنت‌ها نیروژن، فسفر، پتاسیم هستند که اصلی‌ترین نیاز گیاهان به حساب می‌آیند. و کودهای مخلوط شامل نسبت‌های مختلفی از عناصر پر مصرف و کم‌مصرف در کنار هم هستند.

کود سه بیست 20 20 20
کود سه بیست یا کود کامل

کود کامل یا سه بیست به دسته ای از کودها اطلاق می‌شود که دارای درصدی از عناصری که گیاهان بصورت عمومی در کل دوره رشد خود به آن نیاز دارند. به این کود NPK نیز گفته می‌شود‌. که مخفف نیتروژن٬ فسفات و پتاسیم است و عدد ۲۰ درصد این عناصر است.

معرفی کود NPK 20-20-20

از آنجایی که کود کامل یا کود سه بیست برای رشد گیاهان بسیار کاربردی است٬ کود رشد یکی دیگر از نام‌هایی است که برای این کود استفاده می‌شود.  این کود شامل مواد ضروری برای گیاهان  است. همانطور که گفته شد به علت وجود ۲۰ درصدی عناصر مختلف در این کود٬ آن را سه بیست نامیده اند. علاوه بر این کود سه بیست حاوی مقادیر کمی از عناصر ریز مغزی بصورت کلات و قابل جذب برای انواع گیاه است، و هر گونه کمبود و نیاز گیاه را می‌توان به وسیله همین کود برطرف نمود.

علایم کمبود کود سه بیست

 پتاس و فسفر و ازت از عناصر اصلی کود هستند که هرکدام نقش بسزایی را بر عهده دارند. برای مثال:
نیتروژن یا ازت به فتوسنتز کمک می‌کنند و باعث افزایش کیفیت٬ باردهی و رشد بهتر شاخه‌ها می‌شوند. فسفر باعث افزایش ریشه‌زایی و شکوفه دهی است و پتاسیم به افزایش شکوفه دهی کمک می‌کند.
علائم کمبود هر یک از  عناصر نامبرده به شرح زیر است:

کمبود ازت یا کمبود نیتروژن در خاک باعث زردی برگ‌های گیاه می‌شود. رشد گیاه کم شده و زردی به برگ‌های بالاتر می‌رسد. شاخه‌ها سخت و محل اتصال گل نوک ساقه باریک‌تر می‌شود. کمبود فسفر باعث کوچک شدن برگ‌ها میشود. جوانه‌های انتهایی ضعیف شده و در نتیجه گیاه رشد خوبی نخواهد داشت. کمبود پتاسیم باعث سوختن برگها می‌شود.  پتاسیم مسئول کیفیت محصول و پروتئین میوه‌هاست٬ به همین خاطر وجود آن در خاک بسیار حیاتی‌ است.

کود سه بیست 20 20 20

از کود سه بیست در چه مواردی استفاده کنیم؟

کود NPK 20-20-20 برای تمامی محصولات زراعی قابل استفاده است. و باعث مسمومیت یا برگ سوزی در گیاهان نمی‌شود. چرا که فاقد کلر است. همچنین محدودیتی برای استفاده در خاک شور نیز برای این کود وجود ندارد.

زمان و میزان استفاده

معمولا شرکت‌های سازنده زمان و مقدار مورد استفاده این کود را تعیین می‌کنند. اما به صورت کلی مقادیر مورد استفاده به شرح زیر است:
کود سه بیست برای گیاهان آپارتمانی و کاکتوس‌هایی که اندازه آن‌‌ها کمتر از یک وجب است٬ مورد استفاده قرار میگیرد.طریقه مصرف آن به این صورت که در فصل بهار و تابستان به اندازه‌ای که گل رشد کرده باشد٬ باید یک سوم یا دو قاشق چای‌خوری در هر دو هفته یکبار به گل داده شود.

در فصل پاییز و زمستان نباید به کاکتوس‌ها کود دهیم، اما برای گل های زینتی مانعی نداشته و میزان همین روند هر دو ماه یکبار و به همان میزان دو قاشق چای‌خوری کود داده شود. به روش اسپری و محلول پاشی هم می‌توان ۱۰ گرم معادل ۳/۱ قاشق چای‌خوری را در ۲۵۹ میلی‌لیتر یا یک فنجان حل کرد و روی گیاه اسپری کرد. همچنین امکان استفاده از  آن به صورت هر ده روز یکبار برای اسپری کردن و هر ۱۴ روز یکبار برای آبیاری استفاده کرد.
میزانی که باید ار کود سه بیست برای محصولات زراعی استفاده کنید بستگی به مساحت زمین و تعداد گیاهان دارد اما به طور کلی برای محصولات زراعی اندازه یک و نیم تا دو کیلو گرم در هکتار٬ از این کود را تهیه و سپس در زمان دو برگی شدن استفاده شود و هر ماه یک بار به همراه آبیاری مصرف شود.
و همچنین برای محصولات باغی بسته به اندازه و مساحت زمین و نوع درخت ( بعضی از درختان به کود بیشتری احتیاج دارند و برخی عناصر مورد نیاز خود را از خاک میگیرند ) متفاوت است، اما در کل ۲۰۰ تا ۵۰۰ گرم با توجه به سن درخت به‌صورت چالکود استفاده شود.

مزایای های کود سه بیست

● کود سه بیست باعث شادابی و طراوت برگ‌های گیاهان می‌شود.
● با مصرف کود سه بیست ساقه و برگ گیاه از تنفس سلولی کامل برخوردار میشود.
● کود سه بیست از ریزش برگ‌ها و میوه‌ها جلوگیری میکند و سبب افزایش باردهی می‌شود.
● مصرف این کود در زمان میوه دهی باعث زود رسیدن میوه ها شده و سبب میشود کشاورز با فروش زودتر محصول خود سود بیشتری به دست بیاورد، علاوه براین طعم و کیفیت میوه را نیز افزایش می‌دهد.
● استفاده از این کود در فصل رویشی باعث مقاومت گیاه در برابر تنش های محیطی و سرما و گرما میشود.
● در واقع کود سه بیست باعث بیشتر شدن شاخه گیاهان و میوه می‌شود و از زمانی که گیاه بذر می‌باشد تا انتهای زندگی گیاه میتوان از آن استفاده کرد.

قابلیت‌های کود کامل:

● ‌این کود محلول در آب است و به راحتی میتوان در تمامی سیستم‌های آبیاری٬ به صورت محلول پاشی و آبیاری از آن استفاده کرد.
● کود سه بیست قابلیت جذب بالایی دارد و به راحتی توسط گیاه جذب و استفاده می‌شود.

● اختلاط مواد به کار رفته به صورت کامل بوده و هر ذره خود به تنهایی یک کود کامل است.
● با توجه به حداقل پسماند باعث شوری خاک نمی‌شود.

با تشکر از توجه شما جهت افزایش سطح علمی و تجربی ایرانکود ما را از نظرات، پیشنهادات و بخصوص انتقادات سازنده خود بهره مند سازید.

ایرانکود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *