کود سولوپتاس - Soloptas fertilizer

کود سولوپتاس را میشناسید؟

آخرین مقالات

کود سولوپتاس یکی از کودهای موثر در رشد و محصول دهی بالای گیاه است، این کود محلول در آب است و حاوی 53٪ پتاسیم و 17٪  گوگرد است. پتاسیم یکی از سه عنصر اصلی برای رشد گیاهان سالم است. پتاسیم فواید زیادی دارد، از جمله:

 1. در افزایش رشد ریشه موثر است.
 2. عملکرد و کیفیت گیاهان را بهبود ببخشید.
 3. متابولیسم گیاهان را متعادل می‎کند تا سنتز پروتئین را بهبود بخشد و به گیاهان برای رشد سالم انرژی دهد.
 4. سیستم ایمنی بدن در گیاهان را بهبود می‎بخشد تا مقاومت بیشتری در برابر بیماری‎ها داشته باشند.

علاوه بر این، سولفات پتاسیم حاوی 17٪ گوگرد است که در روند رشد گیاهان و تنظیم سطح pH خاک یا  سیستم‎های هیدروپونیک شما بسیار مهم است.

کاربردهای قابل توجه در کود سولوپتاس

کود سولوپتاس یک کود حاوی پتاسیم کاملاً خالص است که به سرعت و به طور کامل در خاک حل می‎شود. سطح بالای پتاسیم در آن نقش اساسی در دستیابی به بازده با کیفیت بالاتر دارد. این کود،کیفیت میوه و ماندگاری آن را بهبود می‎بخشد و مقاومت به خشکی گیاه را افزایش می‎دهد. همچنین توسعه یافته برای باروری در مزرعه‌‎های آزاد و گلخانه ها بوده، لذا برای محلول پاشی نیز مناسب است.

 • پتاسیم برای تولید محصول

پتاسیم موجود در کود سولوپتاس یک ماده مغذی ضروری برای رشد گیاه است. به عنوان یک عنصر درشت مغذی، طبقه بندی می‎‌شود، زیرا گیاهان در طول چرخه زندگی خود مقادیر زیادی K را به خود اختصاص می‎‌دهند. خاک می‏تواند مقادیر K برای تولید محصولات زراعی تأمین کند، اما وقتی خاک نتواند میزان پتاسیم خود را تامین کند، اینجاست که باید از کود سولوپتاس استفاده گردد. درک اولیه ای از K، از جمله تغذیه، نحوه واکنش آن در خاک، عملکرد آن در گیاهان و نقش آن در تولید محصول کارآمد، بسیار موثر خواهد بود.

نقش پتاسیم در رشد گیاه

پتاسیم از طریق فعال سازی آنزیم‌‎های موثر، در تولید پروتئین، نشاسته و آدنوزین تری فسفات (ATP) بسیار حایز اهمیت است. نقش قابل توجهی در باز و بسته شدن روزنه ها دارد، که تبادل بخار آب، اکسیژن و دی اکسید کربن را تنظیم می‎کنند. سایر نقش های K موجود در کود سولوپتاس عبارتند از:

 • در بهبود رشد ریشه موثر است
 • اتلاف آب و پژمردگی گیاه را کاهش می‎دهد.
 • کمک به فتوسنتز و تشکیل غذا.
 • تنفس را کاهش می‏دهد و از اتلاف انرژی جلوگیری می‎کند.
 • انتقال قندها و نشاسته را افزایش می‎دهد.
 • دانه غنی از نشاسته تولید می‎کند.
 • محتوای پروتئین گیاهان را افزایش می‎دهد.
 • مهم ترین مزایای و ویژگی‎های استفاده از کود سولوپتاس

بیشتر بخوانید: مزایای خرید اینترنتی نیترات پتاسیم

از مهم ترین مزایا و ویژگی‎‌های کود سولوپتاس می‎توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کود سولوپتاس مهم‎ترین عامل در تامین پتاسیم موردنیاز گیاه است.
 • حلالیت نسبتا بالایی در خاک دارد.
 • در خاک‎های قلیایی و اسیدی عملکرد یکسانی را به همراه دارد.
 • موجب مقاومت گیاه و خاک نسبت به آفات و بیماری‎های مختلف و تنش های محیطی می‎شود
 • موجب افزایش کیفیت محصول می‎شود
 • قابلیت استفاده در سیستم‌های آبیاری در مناطق مختلف

نکات حایز اهمیت در استفاده از کود سولوپتاس

پتاسیم موجود در کود سولوپتاس، ماده مغذی ضروری برای رشد گیاهان است. این عنصر بسیاری از عملکردهای خود را به عنوان یون آزاد مانند، تنظیم فشار آب گیاه، فعال سازی آنزیم ها، متعادل سازی بارهای الکتریکی، انتقال قندها و نشاسته و موارد دیگر به حرکت در می‎آورد و انجام می‎دهد.  کودهای پتاسیم از انواع ذخایر نمک پتاسیم در سراسر جهان استخراج می‎شوند، برخی از غنی‎ترین آنها در منطقه ساسکاچوان کانادا است. نمک‎ها برای حذف ناخالصی ها، فرآوری شده و به انواع کودها تبدیل می‎شوند. دو مورد از محبوب ترین کودهای پتاسیم حاصل از این رسوبات نمکی، کلرید پتاسیم و سولفات پتاسیم هستند. اصطلاح ” پتاس ” اصطلاحی عمومی است که اغلب برای اشاره به انواع نمک‎های کود پتاسیم استفاده می‎شود.

بررسی عملکرد کود سولوپتاس و اسیدهیومیک

در حقیقت اسید هیومیک، یکی از مهم ترین کودهای پرکاربرد در صنعت کشاورزی است، نقش قابل توجهی در افزایش حجم ریشه‎ها دارد که این امر موجب می‎شود رشد و محصول دهی گیاه را افزایش دهد. این کود، در افزایش جذب پتاسیم، کلسیم، منیزیم و فسفر به خوبی عمل کرده و توانایی حفظ و نگهداری آهن موجود در خاک را داراست. معمولا از این کود برای مناطق نسبتا خشک استفاده می‎گردد. اما مهم ترین نکته ای که در استفاده از این کود با کود سولوپتاس به ذهن شما خطور می کند چیست؟ این دو چه ارتباطی می‎توانند با هم داشته باشند و چه تاثیری روی رشد گیاه دارند؟

در حقیقت این کود همانند کود سولوپتاس در مقابله با آفات و باکتری‎‌های مزاحم گیاه موثر است. با وجود اینکه هر دوی این‎ها در کاهش اثرات منفی تنش‌‎های محیطی از قبیل سرما و گرما موثر هستند، اما توصیه شده است از مصرف همزمان آن‎ها استفاده نگردد، چرا که استفاده همزمان از این دو کود، ماده ژل مانند تهیه می‎کند که برای ساختار گیاه و خاک مناسب نیست.

بیشتر بخوانید: مزایای اسید هیومیک

سخن پایانی

امروزه کودهای مختلفی تولید و به بازار عرضه شده است که همگی آن ها نقش‎های بسیار موثری را در بهبود خاک و افزایش رشد گیاه دارند، یکی از این موارد کود سولوپتاس است که نقش موثری در تامین پتاسیم جهت رشد و محصول دهی بالای گیاه دارد و موجب افزایش ارزش غذایی محصول می‌شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید اسید هیومیک با کارشناسان ما در ایرانکود تماس حاصل نمایید.

اشتراک گذاری
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در print
خرید کود مایع گیاهان آپارتمانی
کود ارگانیک

خرید کود مایع گیاهان آپارتمانی شوک

خرید کود مایع گیاهان آپارتمانی شوک اگر عاشق گیاهان آپارتمانی هستید، دوست دارید گیاهان شما سرسبز باشند،  برای سالم نگه داشتن هر گیاه  به یک

بهترین کود جلبک دریایی
کود ارگانیک

کود جلبک دریایی

کود جلبک دریایی همونطور که می‌دانیم برای رشد و نمو گیاهان عوامل مختلفی نیاز است، یکی از این عوامل که تاثیر زیادی بر کیفیت و

خرید خرید کود فروت ست
کود ارگانیک

خرید کود فروت ست

خرید کود فروت ست (کود بهاره) برای گیاهان یکی از کودهای فوق العاده‌ای که تاثیر بسیار زیادی در افزایش تناژ محصول داشته کود فروت ست

قیمت خرید کود آهن
کود ارگانیک

قیمت کود آهن

قیمت کود آهن آمریکایی شوک کود آهن در برخی از حیاتی ترین عملکردهای گیاهان مصرف می شود، مانند: تولید کلروفیل و آنزیم  های تثبیت نیتروژن