در این مقاله قصد داریم، تأثیر استفاده از کود سیاه را برای یونجه، مورد بررسی قرار دهیم. چرا که این نوع کود، قابلیت­های متعدد و منحصر به فردی دارد که سبب شده است استفاده از آن، در قیاس با سایر انواع کودها، بیشتر باشد و در حال حاضر آن، برای بیش از پنجاه درصد از گیاهان، استفاده می­شود و ما قصد داریم نتیجه­ی استفاده از آن را، در رشد یونجه نیز بررسی کنیم تا بتوانیم از طریق بررسی مؤلفه‌های رشد این گیاه، بیشتر به فواید و مزیت­های کود سیاه، پیش ببریم و ویژگی­ها و خصوصیات آن را به اطلاع  کسانی برسانیم که در این حوزه فعال هستند تا از این طریق، بتوانند میزان رشد این محصول را افزایش دهند. بنابراین ما در این مقاله، یکی از مفیدترین کودها را برای بهبود رشد یونجه مورد بررسی قرار می­دهیم و از شما می­خواهیم که تا پایان این مقاله، با ما همراهی کنید تا اطلاعات بیشتری در خصوص آن و تأثیری که بر رشد همه­ گیاهان و به ویژه یونجه می­گذارد، کسب کنید.

کود سیاه چیست؟

کود سیاه، یک نوع کود فسفاته بسیار پر کاربرد می­باشد که به هر دو صورت­های مایع و جامد، تولید می­شود و جزو پر مصرف­‌ترین کودهای شیمیایی، قرار می­گیرد و استفاده از آن، برای همه­ گیاهان، یک ضرورت محسوب می‌شود. چرا که حاوی مواد بسیار مفیدی است که گیاهان برای بهبود بخشیدن به رشد ریشه‌­های خود، به آن نیاز مبرم دارند و علاوه بر این نیز، برای تقویت و حاصل­خیزی خاک نیز بسیار مفید است. البته، شایان ذکر است که کود سیاه دارای مزیت­های دیگری نیز است که در ادامه به طور مفصل، به آن می­پردازیم.

Black manure for hay

فواید و مزیت ­های کود سیاه

مزیت و ­سودمند بودن کودهای سیاه، برای تمام گیاهان امری ثابت شده بوده و برای یونجه نیز به همین شکل است و از این رو، کابرد زیادی جهت بهبود بخشیدن به فرآیند رشد آن دارد که مهم­ترین آن­ها، به شرح زیر است:

یکی از مهم­ترین خصوصیت­های کودهای سیاه، این است که میزان مقاومت گیاه را در برابر انواع بیماری­ها و آفت­ها، افزایش می­دهند و باعث می­‌شوند که نسبت به شرایط عادی، میزان برداشت آن به صورت قابل ملاحظه­‌ای افزایش پیدا کند.

مزیت مهم دیگر کودهای سیاه، این است که قابلیت این را دارند که از طریق از بین بردن عواملی که مانع رشد آن هستند، فرآیند رشد آن را، تسریع کنند و میزان بهره­برداری از آن را افزایش بدهند.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید اولین ساقه­ یونجه، ساقه­ اصلی نام دارد و به بقیه­ی ساقه­ها­ که پس از آن رشد می­کند، پنجه گفته می­شود و زمانی که تمام عوامل برای رشد گیاه مهیا باشد، میزان پنجه زنی آن افزایش می­یابد و یکی از بهترین راه­هایی که برای افزایش پنجه زنی یونجه وجود دارد، استفاده از کودهای سیاه است.

نحوه­ استفاده از کود سیاه برای یونجه

طرز استفاده از کودهای سیاه نیز مانند سایر انواع کودها، برای هر گیاهی متفاوت می­باشد و در واقع برای فرآیند کود دهی به گیاهان، یک سری مؤلفه­ی خاص وجود دارد که مهم­ترین آن­ها، عبارتند از:

البته در مورد نحوه­ استفاده از کود سیاه، لازم است به این نکته نیز توجه شود که این کود، زمانی می­تواند برای گیاه مورد نظر شما، مفید باشد که موارد مذکور، در نظر گرفته شود و در غیر این صورت، نه تنها استفاده از آن، سودمند نمی­باشد بلکه ممکن است زیان­های غیر قابل جبرانی را به گیاه مورد نظر وارد کند.

 

کود سیاه برای یونجه - Black manure for hay

روش تشخیص یونجه به کود سیاه

ما در بخش­های قبلی به طور مفصل در مورد کود سیاه و برخی مزایای آن برای یونجه صحبت کردیم. از این رو، تاکنون این امر، برای شما محرز شده است که وجود کود سیاه برای بهبود رشد یونجه مؤثر است. اما نکته­‌ای که وجود دارد در مورد نحوه­ تشخیص نیاز یونجه، به این کود است و از آن جایی که این امر، اولین گامی است که برای شروع پروسه­ کود دهی این گیاه باید برداشته شود ما در ادامه در مورد اصلی­‌ترین روش­هایی که برای تشخیص این مسأله وجود دارد، صحبت خواهیم کرد.

یکی از مهم­ترین مؤلفه‌­هایی که نشان دهنده­ نیاز یونجه، به کود سیاه است پایین بودن سطح مقاومت آن، در شرایط مختلف است که سریعاً به هر گونه شرایطی، واکنش نشان می­دهد. به طور مثال یونجه در برخی شرایط به دلیل کمبودهایی که دارد، نمی­تواند آب سرد را تحمل کند.

یکی دیگر از روش­هایی که برای تشخیص نیاز یونجه به کود سیاه یا همان کود فسفاته وجود دارد، بررسی شکل برگ­های آن، می­باشد که اگر به صورت کوتاه و باریک و عمودی باشند یا فقط برگ­های جدید تازه باشند و برگ­های قدیمی­تر قهوه­ا­ی، ‌باشند و به مرور زمان از بین ­بروند، آن حتماً به کود سیاه نیاز دارد.

اگر در رشد یونجه، مشکلی وجود داشته باشد و به کود دهی نیاز داشته باشد میزان باروری آن کاهش می­یابد و دانه­های پوک هر خوشه و تعداد برگ­های آن به صورت قابل ملاحظه کاهش پیدا می­کند.

یکی دیگر از راه­های تشخیص نیاز داشتن یونجه به کود سیاه، بررسی پروسه­ رشد آن، در طول یک مدت زمان مشخص می­باشد و اگر رشد گیاه کمتر از حد نرمال باشد باید جهت تسریع کردن رشد آن، از کود سیاه استفاه شود.

یادآوری چند نکته­ در مورد برداشت یونجه

ما در بخش قبلی در مورد فواید کود سیاه، برای یونجه صحبت کردیم اما یک سری نکات مهم دیگر در مورد رشد آن، وجود دارد که در رشد آن، تأثیر می­گذارد و آن­ها به شرح زیر می­باشد:

اولین نکته­ای که می­تواند در رشد یونجه، مؤثر باشد میزان آماده بود زمین، برای کاشت یونجه می­باشد و برای انجام آن، باید کارهایی مانند شخم زدن زمین، به صورت دقیق و اصولی انجام شود.

یکی دیگر از مسائلی که در زمان کاشت یونجه، باید به آن دقت شود انتخاب زمان و موعد مناسب برای کاشت آن، است که مناسب­ترین حالت آن، فصل بهار می‌باشد. البته در برخی مناطق، می­توان در فصل پاییز نیز برای کاشت این محصول اقدام کرد و در واقع، این موعد می­تواند بسته به شرایط آب و هوایی هر منطقه­، متفاوت باشد و برای انجام یک انتخاب موعد مناسب، بهتر است که با یک فرد باتجربه یا کارشناس کشاورزی مشورت شود.

بیشتر بخوانید: میزان مصرف کود پلت مرغی

سخن پایانی

ما در این مقاله، در مورد تأثیر کود سیاه بر رشد یونجه به طور مفصل صحبت کردیم و تمام تلاش خود را مبذول را داشتیم که تمام ابعاد مربوط به این مسأله را به طور مفصل، مورد بررسی قرار بدهیم و  هدف­مان کمک کردن به کسانی بود که در این زمینه فعالیت می­کنند و امیدواریم که در تحقق کردن این هدف موفق شده باشیم و فعالان در این حوزه بتوانند با استفاده از این نکات، میزان برداشت خود را، از این محصول افزایش بدهند و در نتیجه سود بیشتری از کاشت این محصول عاید آن­ها شود. البته رسیدن به این هدف، نیازمند انجام یک برنامه­ ریزی دقیق و اصولی است که تمام بندهای آن به طور دقیق، اجرا شود و حتی در صورت لزوم باید با یک کارشناس ماهر مشورت شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید اسید هیومیک٬ انواع کودهای آلی و کود سیاه با کارشناسان ما در ایرانکود در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *