از مهم ترین کارهایی که لازم است تا باغداران به آن توجه نمایند این است که بعد از برداشت محصولات و همچنین پیش از جوانه زدن در گیاهان لازم است تا محلول پاشی فروت ست برای درختان پسته را به انجام رسانند. انجام فروت ست جوانه‌های درختان پسته برای باروری و شکل گیری میوه‌های سالم و با کیفیت را ممکن می سازد. به عبارت دیگر گل دهی درختان پسته، میزان تبدیل شکوفه‌ها به میوه، مرغوبیت محصولات، پر بار شدن مغزها تا میزان زیادی به ذخیره غذایی درختان برای جوانه‌ها ربط دارد. لذا انجام محلول پاشی با فروت ست سبب می شود تا درختان پسته بتوانند بهترین محصولات را به بار بنشانند. کود فروت ست شوک بر روی پسته محصولی بسیار مناسب است که در ادامه بیشتر به آن خواهیم پرداخت.

فروت ست درختان پسته

کود فروت ست یک کود شیمیاییاست که در اغلب اوقات بهار و هموقع تشکیل میوه‌ها مصرف می شود. این کود علاوه بر این که مواد غذایی مورد نیاز را برای درختان پسته فراهم می کند سبب می شود تا بازدهی درختان پسته در فصل زمستان بیشتر شود. علت این امر آن است که این کود سبب می شود تا مقاومت درختان پسته در مقابل سرما، باران و برف تا حد بسیار زیادی افزایش پیدا کند. با بهره گیری از این کود مفید دیگر شما می توانید هر ساله باغی پر از درختان پسته داشته باشید. با مصرف فروت ست مرغوبیت محصولات زیاد می شود. این مهم برای کشاورزان از نظر اقتصادی می تواند بسیار مهم باشد. فروت ست یک کامل کننده غذایی محسوب می شود که در رشد و باروری درختان می تواند تاثیری بسیار مهم را ایفا نماید.

کود فروت ست شوک بر روی پسته

مزیت‌های استفاده از کود فروت ست

 کود فروت ست یک محرک زیستی به شمار می اید و با فراهم کردن مواد غذایی مفید مثل فسفر و نیتروژن سبب می شود تا درختان در انتهای فصل زمستان فعال تر باشند. کود فروت ست با نام کود بهاره نیز شناخته می شود. این کود با منظم کردن هورمون‌های رشد باعث می شود تا درختان بهتر میوه بدهند.  این کار با بالا بردن جریان کربوهیدرات‌ها و مواد تغذیه ای به میوه‌های در حال رشد صورت می گیرد. استفاده از کود فروت ست سبب می شود تا درختان بتوانند در مقابل سرما و یخ زدگی مقاومت بسیار بالایی داشته باشند. این کود سبب می شود تا میزان گل دادن در درختان تا حد بسیار زیادی بالا برود. به طور کلی این کود سبب می شود تا رشداندام‌های سبز در گیاهان بهتر صورت پذیرد.

بیشتر بخوانید: بهترین کود برای درخت مورت

خصوصیات کود فروت ست

 از مهم ترین خصوصیات کود فروت ست می توان به سرعت بالای جذب آن‌ها در موقعیتی است که درختان به حالت نرمال نیستند. این کود می تواند با فراهم کردن همه مواد ریز مغذی با سرعتی زیاد در اواخر فصل زمستان در زمانی که درختان هنوز از خواب زمستانی بیدار نشده اند، محصولات بیشتری را تولید کند. با استفاده از این کود ریزش برگ‌ها و میوه‌ها تا حد بسیار زیادی کم می شود و لقاح و گرده افشانی در گیاهان به نحو بهتری صورت می پذیرد. ضمنا مقاومت گیاهان در مقابل آفت‌ها نیز بالا تر می رود.

کود فروت ست شوک بر روی پسته

عناصر مغذی کود فروت ست شوک بر روی پسته

 از مهم ترین مواد مغذی در کود فروت ست می توان به ازت، روی، فسفر، بور و اسیدهای آمینه اشاره نمود. این مواد ممکن است در برندهای مختلف، اندکی متفاوت باشد. برای مثال در برخی از برندها ممکن است مواد منیزیم، کلسیم، منگنز، آهن، پتاسیم و کلسیم نیز وجود داشته باشد. عنصر بور سبب می شود تا میوه‌ها بسیار با کیفیت حاصل شوند. نیتروژن نیز یک ماده بسیار مهم و حیاتی در کود فروت ست است که در افزایش فتوسنتز نقشی مهم را ایفا می کند. عنصر روی نیز با تولید کردن کلروفیل و بالا بردن فعالیت‌های آنزیمی سبب می شود تا فتوسنتز در گیاهان به نحو احسن صورت پذیرد. لذا این ماده سبب می شود تا جوانه‌های رویشی و زایشی شکفته شوند که تاثیر مهمی در بازدهی درختان پسته می گذارد.

زمان استفاده از کود فروت ست شوک

 بهترین موقع برای استفاده از کود فروت ست در اواخر فصل سرما و آغاز بهار است که درختان از خواب زمستانی به دلیل بالا رفتن دمای هوا بیرون می آیند. به عبارتی دیگر در هنگامی که جوانه های درختان متورم می شوند بهترین موقع برای استفاده از کود فروت ست است که جذب کود در بالاترین مقدار صورت می گیرد. این کود را می توانید بعد از برداشت میوه و پیش از ریختن برگ‌ها ی درختان مصرف کنید. این مساله سبب می شود تا مساله سال آوری در درختان از بین برود. در بهترین وضعیت می توانید از کود فروت ست در طول فصل رشد درختان 3 نوبت بهره بگیرید. نوبت اول بعد از برداشت میوه‌ها است؛ نوبت دوم آغاز بهار در زمانی که جوانه‌ها شروع به تورم می کنند؛ نوبت سوم پس از تشکیل میوه‌ها است.

کود فروت ست شوک بر روی پسته

بیشتر بخوانید: کود کامل 10Xshock برای کاکتوس

نکات مهم در رابطه کود فروت ست بر روی پسته

 زمان مصرف کود فروت ست مهم است. زیرا تاثیر این کود وابسته به زمان مصرف آن است. برای مشخص کردن میزان کود مصرفی لازم است تا با کارشناسان خبره در این امر مشورت نمایید. محلول پاشی به درختان پسته را بایستی در هوای خنک مثلا ابتدای صبح یا عصر انجام دهید. برای کود دهی با درختان پسته لازم است تا برای درختانی که تازه مرحله میوه دهی را شروع کرده اند مقدار کمتری از کود فروت ست مصرف شود. اما برای گیاهان مسن تر بایستی حداکثر میزان توصیه شده را استفاده نمایید. با بهره گیری از این کود دیگر باغ شما دچار سال آوری نمی شود و می توانید بهترین بهره وری را از آن خود نمایید.

اشتراک گذاری
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در print
تاثیر گوگرد مایع شوک بر آفات
آموزشی

تاثیر گوگرد مایع شوک بر آفات

تاثیر گوگرد مایع شوک بر آفات یکی از آزاردهنده ترین و مهم ترین مشکلات در زمینه کشت، مشکل مهم آفاتی است که هر ساله خسارات

هرس درخت انگور
آموزشی

هرس درخت انگور

هرس درخت انگور از نکات بسیار مهم در باغداری این نوع درخت است زیرا انگور یکی از واکنش پذیر ترین درختان میوه نسبت به هرس

هرس درخت انار
آموزشی

هرس درخت انار

هرس درخت انار و پرورش درست آن در زمان مناسب باعث میشود که این میوه دانه دانه را به زیبایی و با کیفیت هرچه تمام