همانطور که می دانید، پسته جزو محبوب ترین مغزیجات و میوه ها محسوب می شود که دارای طرفداران بسیار زیادی است. پسته، علاوه بر خوش طعم و لذیذ بودن، دارای خواص درمانی بسیار زیادی است و می تواند انرژی بسیار زیادی به افراد بدهد و سبب می شود که شما در طول روز بسیار شاد و پر انرژی باشید. امروزه، باغ های پسته بسیار زیادی در در سراسر کشور وجود دارند که در حال تولید پسته های بسیار مرغوب هستند؛ فراموش نکنید که پسته های ایران در جهان حرف اول را می زند و بخش زیادی از آن صرف صادرات می گردد. همه گیاهان، برای آن که بتوانند رشد بسیار خوبی داشته باشند، به  خاک مقوی و سرشار از مواد معدنی نیاز مند هستند. اما امروزه به دلیل کشت و کشاورزی بی رویه و استراحت ندادن به خاک سبب شده تا مواد مغذی و معدنی خاک برخی از مناطق به طور کل از بین بروند. درخت پسته نیز برای رشد نیاز به خاک بسیار مقوی و سرشار از مواد معدنی دارد تا بتواند محصول خوبی را تولید کند. بسیاری از کشاورزان فکر می کنند که کود های حیوانی می تواند بهترین و قوی ترین کود برای رشد درخت پسته باشد. در ادامه با ما همراه باشید تا با انواع کود قوی برای پسته بیشتر آشنا شوید.

کود خوب و مقوی برای رشد درخت پسته

همانطور که در قسمت قبل به آن اشاره شد، برای افزایش باردهی و رشد خوب درخت پسته، نیازبه کود بسیار قوی است. در زمان های گذشته، کشاورزان برای تقویت خاک درختان پسته از کود های حیوانی استفاده می نمودند. استفاده از کود های حیوانی موجب می شد تا درخت پسته رشد بسیار خوب و باردهی بالایی را داشته باشد. اما در کنار خوبی های استفاده از کودهای حیوانی برای پسته، بدی همچون ناسالم بودن و هجوم دسته انبوهی از حشرات، موجب ناراحتی و نگرانی کشاورزان می شد و آن ها می بایست برای از بین بردن حشرات دردسر های بسیار زیادی را تحمل می نمودند.

کود قوی برای پسته

با گسترش تکنولوژی و به وجود آمدن کود های شیمیایی مرغوب، سبب شد تا کشاورزان بتوانند به صورت آسان و بدون مشکل، خاک درخت پسته خود را به خوبی مقوی کنند. استفاده از کود های شیمیایی سبب می شود تا کشاورزان با انواع بیماری های مختلف گیاهی مواجه نشوند و دیگر برای تهیه آن نیازی به کار های طاقت فرسا و کمر شکن نداشته باشند. کود های شیمیایی، علاوه بر تقویت خاک، موجب افزایش بسیار زیاد باردهی درختان پسته و در نتیجه سبب افزایش در آمد کشاورزان می گردد.

بیشتر بخوانید: کشت پسته در گلخانه

درختان پسته برای رشد، نیاز به مواد معدنی همچون نیتروژن، فسفر، پتاسیم، گوگرد، کلسیم، منیزیم، آهن، روی ، منگنز، مس و بور دارند. تمامی این عناصر نقش بسزایی در رشد و باردهی درختان پسته دارند و مشخصا تمامی این مواد معدنی نمی توانند در کود های حیوانی یافت بشوند. برای همین دلیل، باید برای وارد نمودن تمامی مواد معدنی در خاک، کود های شیمیایی را مورد استفاده قرار داد. استفاده از کود های شیمایی برای درخت پسته از جمله کودهایی با فسفر بالا، سبب می شود تا تمامی مواد معدنی و آلی مورد نیاز رشد پسته، وارد درخت شوند و در نتیجه درختان پسته شما باردهی بسیار زیاد داشته باشند.

کود قوی برای پسته

نمونه برداری از خاک برای کوددهی بهتر

برای آن که بتوانید به صورت همیشگی، محصولات زیاد و خوبی را از درختان پسته برداشت کنید، می بایست در اول فصل بهار خاک درختان پسته را نمونه برداری و سنجش کنید. نمونه برداری از خاک درختان پسته، موجب می شود تا شما بتوانید از مقوی بودن کافی خاک اطمینان حاصل نمایید. علاوه بر آن، به کمک این روش می توانید برنامه کود دهی خود را مشخص نمایید در زمان مقررپای درخت پسته خود کود پاشی کنید. پیشنهاد می شود برای انجام این کار از افراد متخصص در زمینه کشاورزی راهنمایی و مشورت بخواهید تا بتوانید نمونه برداری دقیقی از خاک درختان پسته خود داشته باشید.

کود قوی برای پسته

اما مهم تر از همه، زمان کود دهی درخت پسته است. همانطور که می دانید درخت پسته برای رشد نیاز به خاک بسیار مقوی دارد. ولی استفاده بیش از حد از کود، موجب از بین رفتن ریشه های درختان پسته می گردد. بهترین راه برای کود دهی درختان پسته، داشتن برنامه ای درست است. برنامه کود دهی به کشاورزان کمک می کند تا آن ها بتوانند زمان کود دهی را مشخص کنند و بیش از حد مجاز یا کمتر، درخت پسته را کود دهی نکنند.

بیشتر بخوانید: پرورش و نگهداری گل قاشقی

اگر کشاورز هستید و در باغ های درختان پسته فعالیت می کنید، می بایست برای آن که بتوانید محصول بیشتر و با کیفیت تری داشته باشید، حتما نکاتی را رعایت نمایید. مهم ترین نکته ای که می بایست برای کشت درخت پسته رعایت کنید، کود دهی به آن است. سعی کنید برای رشد و تقویت درختان پسته خود، از کود های مرغوب شیمیایی استفاده نمایید تا بتوانید شاهد تغییرات مثبت درختان بشوید و لذت ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *